Diplomci u Crnoj Gori stariji od 30 godina - Volim Podgoricu

Diplomci u Crnoj Gori stariji od 30 godina

Od 2.400 diploma sa strane, nostrifikovanih prošle godine u Crnoj Gori, najveći broj je dobijen na ustanovama u regionu na kojima se školuju menadžeri.

Prema informaciji Ministarstva prosvjete, naši građani su uglavnom studirali na fakultetima u oblasti društvenih nauka (ekonomskih i pravnih), kao i školama strukovnih studija.

Podaci o starosnoj strukturi nosilaca diploma koje su tokom 2014. godine ušle na crnogorsko obrazovno tržište pokazuju da se pretežno radi o mladim ljudima.

“Zahtjeve za priznavanje inostranih diploma Ministarstvu prosvjete u 2014. godini podnijelo je 57 odsto osoba koje su starosne dobi do 30 godina, 35 odsto osoba koje su između 30. i 40. godine starosti i osam odsto osoba koje su starosne dobi iznad 45 godina života”, saopšteno je Pobjedi iz Ministarstva prosvjete.

Ministarstvo, kako je navedeno, ne raspolaže podacima o radnom odnosu osoba koje su podnijele zahtjeve za priznavanje diploma, jer “nema obavezu prikupljanja tih podataka“.

Pobjeda je, podsjetimo, objavila da je najviše diploma za nostrifikaciju, u 2014. godini, Ministarstvu prosvjete stiglo sa visokih škola strukovnih studija, koje najčešće daju zvanja Bečelor, i to 310.

Sa Univerziteta u Beogradu bilo je 267 diploma, Fakulteta za industrijski i poslovni menadta u Sarajevu 92, Unverziteta žment u Beogradu 169, sa u Novom Pazaru 87, Univerustanova visokog obrazovanja ziteta u Novom Sadu 81, Beovan regiona 160, Univerzitegradske poslovne škole 61, Visoka škola Istočno Sarajevo Sokolac 50, Internacionalni i Evropski univerzitet u Brčkom 42…

Ministar Predrag Bošković nedavno je izjavio da je veliki priliv diploma sa strane, čiji je kvalitet sumnjiv, ključni problem crnogorskog obrazovnog sistema i da će ovo pitanje za resor na čijem je čelu biti prioritet. Sumnju u kvalitet izazvao je veliki priliv diploma sa ustanova novijeg datuma. A takvih u regionu ima u ogromnom broju, od Brčkog, Prilepa, Novog Pazara, do Aleksinca, Bujanovca…

Priznavanjem inostranih obrazovnih isprava se u Ministarstvu prosvjete bavi ENIC centar.

Za obrazovne isprave stečene u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj podnosi se zahtjev, tri ovjerene kopije diplome ili tri uvjerenja o diplomiranju, zatim uvjerenje o položenim ispitima ili dodatak diplome, uplatnica na 150 eura za troškove administrativne takse.

Priznavanje inostranih obrazovnih isprava sa licenciranih ustanova obaveza je koja proističe iz Lisabonske konvencije o priznavanju diploma u oblasti visokog obrazovanja u regionu Evrope, kojoj je cilj bio povećanje mobilnosti studenata i istraživača.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com