Joksimović: Plastika u Jadranskom moru opasna za građane

Joksimović kaže da uslijed nekontrolisanog odlaganja otpada nije samo ugrožena životna sredina, te da su istraživanja pokazala da je situacija zaista alarmantna.
“U svakoj ribi postoji neka plastika, mikroplastika. Znate da se plastika vrlo sporo razgrađuje, ona je laka i pluta po površini, može da bude i hrana riba. Kad otvorite želudac ribe, osim onoga što je njena prirodna hrana, možete mikroskopskim putem da uočite i one filamente takozvane, odnosno djelove plastike koje se nalaze u njenoj utrobi. Koliko se ta plastika pretvora u nešto drugo putem enzima u ribi… Naravno kao krajnji konzumenti mi tu ribu unosimo u svoj organizam”, objašnjava on, apelujući na građane da obrate pažnju gdje bacaju otpad.
Dodaje i da se na kraju ljetnje tuzrističke sezone svake godine organizuje čišćenje površine mora i morskog dna.
“Fantastičan je podatak koliko samo na plaži ostane plastike iza jednog dana u sezoni. To su tone i tone plastike, i ne samo plastike ima i šerpi i veš mašina. Naš Jadran je pun prljavštine. Naravno mi vidimo izuzetno lijepu površinu, zalazak sunca koji je izuzetno romantičan, međutim i ne sanjamo šta je ispod površine,” zaključio je Joksimović.