„Tre Canne” i dalje radi bez dozvole - Volim Podgoricu

„Tre Canne” i dalje radi bez dozvole

Ministar Slaven Radunović po drugi put odbio da izda dozvolu za apart hotel kompanije “Fab live”. Opština Budva to je do sada uradila u sedam navrata, sudski proces trajao i zbog komunalija.

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović odbio je zahtjev podgoričke kompanije “Fab live” da im taj vladin resor izda upotrebnu dozvolu za apart hotel “Tre Canne” na budvanskom šetalištu kod Jadranskog sajma.

To je drugi put u proteklih pola godine da se zahtjev odbija, jer je Radunovićev resor to isto učinio i u septembru, odbijajući izdavanje upotrebne dozvole za izgrađeni objekat apart hotel sa depadansima zbog formalnih razloga.

Apart hotel godinama unazad nema upotrebnu dozvolu, ali je zato dobijao godišnje dozvole za obavljanje ugostiteljske djelatnosti i uredno ostvarivao turistički promet.

Kako se navodi u rješenju, kompanija “Fab live” se 22. novembra prošle godine obratila tom vladinom resoru za izdavanje upotrebne dozvole, ali su u zahtjevu, kako se navodi, utvrđeni formalni nedostaci, koji nijesu otklonjeni u ostavljenom roku.

Od “Fab live” Radunovićev resor je tražio da im se dostavi broj i datum građevinske dozvole koja je izdata za apart kompleks, ali i dokumentacije potrebne za izdavanje upotrebne dozvole po zakonu o izgradnji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola.

Opština je godinama unazad odbijala da izda upotrebnu dozvolu, jer nisu riješeni odnosi oko plaćanja milionskog iznosa na ime komunalija. U avgustu prošle godine Sekretarijat za urbanizam i održivi razvoj Opštine Budva odbio je zahtjev podgoričke kompanije za izdavanje upotrebne dozvole za 14-spratni apartmanski hotel i dvije zgrade, koje čine kompleks “Tre Canne”. Kako je tada pojašnjeno, kompanija je podnijela nepotpun zahtjev, jer nema izrađenu tehničku dokumentaciju.

To je bio sedmi put kako opštinski sekretarijat odbija zahtjev “Fab live”, koji je iznova predavao nove zahtjeve.

Kompleks “Tre canne” obuhvata centralnu kulu od 14 spratova u kojoj je apart-hotel i još dvije osmospratnice izgrađene tik uz hale Jadranskog sajma. Opština i kompanija nikada nisu riješili odnose u plaćanju komunalija, a to je imalo i sudski epilog.

Vrhovni sud je 2019. odbio zahtjev za reviziju i time potvrdio presudu Apelacionog suda kojom je odbačena tužba podgoričke kompanije da joj Opština isplati gotovo 2,1 milion eura na ime štete, jer joj lokalna uprava nije izdala upotrebnu dozvolu za taj kompleks.

Vijeće Apelacionog suda, sredinom novembra 2018. godine, odbilo je kao neosnovanu žalbu kompanije i potvrdilo presudu Privrednog suda da Opština nije dužna “Fab liveu” na ime naknade materijalne štete u vidu izgubljene dobiti isplati iznos od 1.824.170 eura, sa zakonskom kamatom 253.786 eura.

Kompanija “Fab live” utužila je Opštinu radi naknade materijalne štete u vidu obične štete i izgubljene dobiti, kao i nematerijalne štete zbog narušenog poslovnog ugleda.

Spor je nastao jer luksuzni poslovno-stambeni kompleks “Tre canne” ne može da dobije upotrebnu dozvolu, pošto Opština, kako su tvrdili u toj kompaniji, nije izvršila ugovorene obaveze, zbog čega je investitor tužio.

“Fab Live” i Opština su krajem jula 2013. zaključile kompenzacioni ugovor kojim je 6,5 miliona eura naknade za komunalno opremanje kompleksa “Tre Canne” plaćeno stanovima i poslovnim prostorima u tom objektu, uz saglasnost obje strane. Opštini je pripalo 17 apartmana, sedam poslovnih prostora i 26 garažnih mjesta, ukupno 2.100 kvadrata stambeno-poslovnog prostora, procijenjenih na 6,5 miliona eura, koliko su “Fab liveu” obračunate komunalije.

Takođe, bilo je dogovoreno da će Opština Budva poslovno-stambene prostore prenijeti u vlasništvo Ministarstva finansija, na ime umanjenja poreskog duga, što je i bilo predviđeno članom 3 Ugovora o komunalijama.

Opština Budva uknjižila je na svoje ime nekretnine, ali iako im se “Fab live” više puta obraćao da im se izda potvrda da su izmirili komunalije, to lokalna uprava nije učinila jer je s druge strane Ministarstvo finansija odbilo da preuzme poslovno-stambene prostore i time prebije poreski dug, jer upis prava svojine na nepokretnostima nije usklađen s izdatom građevinskom dozvolom.

To je bio i razlog da “Fab live” podnese tužbu.

I hotel “Budva” bez upotrebne

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine odbilo je da izda upotrebnu dozvolu kompaniji “Montenegro Assets Management” biznismena Veselina Pejovića za hotel “Budva” na gradskom šetalištu, stotinjak metara od Starog grada.

Kako piše u rješenju u koje su “Vijesti” imale uvid, Pejovićeva kompanija dostavila je 30. septembra zahtjev da im se izda upotrebna dozvola za četvorospratni hotel, ali su iz vladinog resora na čijem je čelu ministar Slaven Radunović odgovorili da zahtjev ima formalne nedostatke.

Zatražili su da im je potrebno da dostave izjavu izvođača radova da je hotel izgrađen u skladu sa građevinskom dozvolom i revidovanim projektom.

“Izjavu nadzornog inženjera, kao i vodećeg projektanta da je objekat izgrađen u skladu sa građevinskom dozvolom i revidovanim projektom, te elaborat originalnih terenskih podataka izvedenog stanja ovjeren od licencirane geodetske organizacije”, navodi se u rješenju.

Traženo je da se dostavi list nepokretnosti, jer je zahtjev za dobijanje upotrebne dozvole predat od privrednog društva na čije ime nije izdata građevinska dozvola.

Kako nedostaci nisu otklonjeni u ostavljenom roku, to je odbijen zahtjev za izdavanje upotrebne dozvole.

Izvor: Vijesti

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com