Upoznajte Crnogorca koji je 587 puta držao govore na sahranama!

Na groblju u Pavinom polju preključe je sahranjen ugledni mještanin Mihailo Barać. Govor na ispraćaju održao je Tadiša Tale Leković, kojem je to bio 587. put da na vječni počinak isprati pokojnika i na sebi svojstven način govori o ovozemaljskom životu onoga sa kojim se porodica oprašta.
Sa držanjem govora na sahranama počeo je krajem 60-ih godina prošlog vijeka i nije mu dosadilo iako je u poslednje vrijeme, s obzirom na to da na Preobraženje puni 75 godina, pomalo i iscrpljujuće.
Inače, kada se u Vraneškoj dolini spomene Tale, odmah se pomisli na Tadišu Lekovića, koji polako postaje legenda ovog kraja. Gotovo da nema mjesta u kojem nije bio bar na jednoj sahrani i nad odrom zelelekao, ili održao dirljiv govor. Nema mnogo onih širom Crne Gore koji nisu čuli za ovog danas penzionisanog učitelja iz Lekovine kod Bijelog Polja.
– Još od davne 1963. držim govore na sahranama i lelečem nad odrom pokojnika. Prema evidenciji koju uredno vodim, dosad sam se na tradicionalan način, biranim rečima, oprostio od skoro 600 pokojnika širom Crne Gore, Srbije, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Prvi govor sam održao upravo ovdje, na pavinopoljskom groblju, kad smo se opraštali od jednog Kojovića… Najviše sam govora održao kad su umirali Kljajevići – 50-ak, desetak manje Joksimovićima, pa mojim Lekovićima … – priča Tale, dodajući da je ovaj dar naslijedio od đeda i oca.
– Bili su dobri lelekači. Naročito otac Krsto, kako pričaju mještani, bio je neprevaziđen po svojoj umješnosti. I dok god je mogao da hoda nije propustio nijednu sahranu i tako punih sedam decenija. Taj dar sam dobio u nasleđe – priča Tale, koji je juče onako kako samo on to zna, ne čitajući, savršenim hronološkim redom, biranim rečima tokom desetominutnog govora predstavio životni ni put i na večni počinak ispratio uvaženog komšiju Mihaila Baraća.
Pojašnjava da nikad nepripremljen ne drži govore niti leleče.
– Najpre se dobro raspitam o pokojniku i nikad o njemu ne kažem nijednu suvišnu riječ tvrdi Tale, dodajući da se prilikom ispraćaja pokojnika treba rukovoditi izrekom „o mrtvima sve najbolje”, odnosno izreći samo lijepe riječi. Jer bi bez njih sahrana bila oskudna.
– U Lekovini sam proveo čitav radni vijek i nema porodice koju ne poznajem. Svi me znaju, kao i ja njih. Zato mi kad neko umre u Vraneškoj dolini nije teško lelekati i govoriti. Ipak, prije odlaska na sahranu moram se psihički pripremiti – ističe Leković, dodajući da mu je najteže bilo kada je lelekao nad odrom nekadašnjeg vojnog ministra Pavla Bulatovića u Rovcima, pred nekoliko hiljada ljudi iz gotovo svih krajeva Srbije i Crne Gore.
(Telegraf.rs/Dan.co.me)