VERŠBOU: Od danas i Crna Gora utiče na odluke NATO

Zamjenik generalnog sekretara NATO Aleksander Veršbou kaže da će naša zemlja sjedjeti za NATO stolom, gdje će kao posmatrač moći da se pridruži NATO saveznicima u svim diskusijama.
“Kao “pozvana”, Crna Gora će biti posmatrač i neće učestvovati u odlukama Alijanse. Ali Crna Gora će imati pravo da bude saslušana na Samitu i da utiče na razgovore. Radujemo se što ćemo moći da dočekamo Crnu Goru na svim našim sastancima u Varšavi”, rekao je Veršbou u razgovoru za Dnevne novine.
Komentarišući proces ratifikacije protokola o pristupanju naše zemlje Alijansi, Veršbou podsjeća da je proces ratifikacije već počeo u nekoliko zemalja, te da će se nastaviti prema uobičajenoj praksi.
“Što se tiče svake zemlje koja se pridružuje NATO, pa i Crne Gore, nije moguće reći tačno koliko će cio ovaj proces trajati. Za posljednje proširenje NATO-a bilo je potrebno oko godinu dana nakon potpisivanja protokola o pristupanju. Proces ratifikacije je već počeo je u Vašingtonu i to je sada stvar za SAD”, ističe Veršbou.
On napominje da se odluke o proširenju tiču samo NATO-a i zemlje aspiranta, te da nema treće zemlje koja ima pravo da se miješa u pitanje članstva.
“Dakle, proces pristupanja Crne Gore u NATO je pitanje za Crnu Goru i za NATO. Uz Crnu Goru pozvanu da se pridruži Alijansi, napredujemo ka našem cilju da Evropa u cjelini bude slobodna i mirna”, istakao je Veršbou.
Crna Gora je, kaže on, počela novu fazu pridruživanja NATO-u pozivom u junu. To, međutim, nije kraj priče za Crnu Goru.
“To je izazovan proces i zahtijeva nastavak reformi, posebno za dalje jačanje vladavine prava i borbe protiv korupcije. Uvjeren sam da će Crna Gora nastaviti da radi ono što je neophodno, s obzirom na njeno čvrsto opredjeljenje za pridruživanje Alijansi i njene materijalne doprinose u posljednjih nekoliko godina u operacijama NATO”, zaključio je on.
Crnogorsku delegaciju u Varšavi predvodi premijer Milo Đukanović, a u sastavu delegacije su i ministarka odbrane, Milica Pejanović Đurišić, i crnogorski ambasador pri NATO-u, Dragana Radulović.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg kazao je ranije da će šefovi država članica NATO-a u Varšavi donijeti ključne odluke od značaja za jačanje odbrane Alijanse.
NATO je, od prošlog Samita u Velsu 2014. godine, ojačao kolektivnu odbranu Alijanse, što je najsnažnije jačanje kolektivne odbrane NATO-a još od Hladnog rata.
“Dobili smo jaču i spremniju Alijansu. Sada moramo da preduzmemo naredne korake. Dakle, na Samitu u Varšavi usaglasićemo se oko unaprijeđenja našeg vojnog prisustva u istočnom dijelu Alijanse”, kazao je Stoltenberg.
Lideri zemalja članica na Samitu će se usaglasiti i oko raspoređivanja četiri bataljona u Estoniji, Letoniji, Litvaniji i Poljskoj.
Održavanje formalnih razgovora sa Rusijom NATO planira ubrzo po završetku Samita u Varšavi.