Vještačkom oplodnjom 120 beba - Volim Podgoricu

Vještačkom oplodnjom 120 beba

U porodilištu Kliničkog centra Crne Gore rodi se više od 3.000 beba godišnje, a od tog broja u prošloj godini skoro četiri odsto rođeno je iz postupaka vantjelesne oplodnje, kazala je prof. dr Snežana Crnogorac. Postupci vantjelesne oplodnje ne rade za sada na GAK-u KCCG, ali se indikacije za ove postupke postavljaju od strane Konzilijuma za infertilitet KCCG u čiji sastav ulazi i ginekolog i urolog.

Registar parova koji se liječe od infertiliteta ne postoji, ali se zna da skoro 10 do 15 odsto parova zatraži pomoć u ostvarivanju trudnoće.

Doktorka Crnogorac za Pobjedu ističe da je specifično da pacijentkinje koje su imale postupak potpomognute oplodnje imaju veći broj višeplodnih trudnoća, što je rezultat kako stimulacije ovulacije i dobijanja više jajnih ćelija u jednom ciklusu, tako i vraćanja više od jednog embriona u materičnu duplju u postupku vantjelesne oplodnje.

Posljednjih godina teži se da broj embriona koji se vraćaju ne bude veći od dva kako bi se izbjegle komplikacije višeplodnih trudnoća ističe naša sagovornica.

“U Kliničkom Centru Crne Gore na Klinici za ginekologiju i akušerstvo više decenija postoji odjeljenje za infertilitet koje se bavi ispitivanjem uzroka infertiliteta i liječenjem infertiliteta. Postupci koji ovo omogućavaju a izvode se na GAK-u KCCG su histeroskopija, laparoskopija, ultrazvučna dijagnostika kao i ispitivanje prohodnosti jajovoda. Ovi sofisticirani postupci omogućavaju postavljanje dijagnoze i liječenje određenih problema uz minimalnu invanzivnost. Zadovoljni smo da smo u 2014. godini dobili novi histeroskop koji omogućava ne samo dijagnozu već i tretman problematike vezane za materičnu šupljinu”, kaže dr Snežana Crnogorac.

Prema riječima dr Dejana Mandića, urologa sa Klinike za urologiju i nefrologiju KCCG, u posijednjih četiri godine u KCCG tretirano oko 800-1.000 parova što nekom od interventnih uroloških ili ginekoloških metoda, konzervativnim tretmanom, a takođe i nekom od tehnika asistirane reprodukcije.

Uloga psihologa u tretmanu bračnog steriliteta, a naročito kod onih 20% parova kod kojih uzrok nije ustanovljen, je jako velika jer statistika pokazuje da 30% tretiranih parova ostvare željeno potomstvo.

Dr Mandić ne smatram da je muški sterilitet u značajnom porastu, već samo spremnost muškaraca da bračni sterilitet doživljava kao zajednički problem, i da sa bračnim partnerom otpočne proces dijagnostike koji u skoro 40% slučajeva ukaže na problem kod muškarca.

“Razlozi muškog steriliteta su mnogobrojni. Godine starosti naročito kod muškaraca preko 45 godina mogu biti faktor koji utiče na sterilitet. Varikocela – proširene vene unutar mošnica su čest uzrok muškog steriliteta, zatim infekcije tipa prostatita, epididimita, orhitis i sl. su u porastu kao i seksualno prenosive bolesti koje značajno utiču na plodnost muškaraca. Takođe, sve učestalija upotreba raznih preparata u ishrani muškaraca mogu uticati na njihovu plodnost. I na kraju stres kao jako bitan činilac bračnog steriliteta”, kaže dr Dejan Mandić za Pobjedu.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com