EGIPAT: Ajkula napala i ubila muškarca u Hurgadi, - Volim Podgoricu

EGIPAT: Ajkula napala i ubila muškarca u Hurgadi,

Ajkula je napala i ubila ruskog državljanina u poznatom egipatskom ljetovalištu Hurgada.

Duž egipatske obale Crvenog mora prostire se oko 40 kilometara bijelog pijeska sa hotelima, čineći pitoreskno ljetovalište Hurgada gdje turisti hrle da rone u njegovom svjetlucavom plavom moru.

Ali posjetioce plaže koji su se u četvrtak popodne opuštali na suncu izbacio je iz ležernog osjećaja urlik kojiu ledi krv u žilama: “Tata!”, začulo se iz vode.

Odjednom su idilične scene u plavim vodama Crvenog mora, tik uz plažu imena San (Dream) zamjenjene užasavajućim prizorom.

Tigar ajkula napala je muškarca dok je plivao nedaleko od obale ove plaže u četvrtak popodne.

Na uznemirujućem, skoro jednominutnom snimku, koji je podjeljen na društvenim mrežama, vidi se kako muškarac, za koga je utvrđeno da je 23-godišnji ruski državljanin, mlatara rukama i doziva u pomoć, dok ajkula više puta kruži oko njega, napada ga i rastrže.

Muškarac je potom nestao u vodi.

Na snimku se čuje vrisak sa plaže i potom nečiji glas koji izgovara: “Sada jede njegove ostatke”.

Vidi se i kako pristiže čamac spasilaca, ali nisu uspjeli da spasu muškarca.

Posle ovog smrtonosnog napada, egipatsko Ministarstvo životne sredine zabranilo je plivanje, ronjenje i druge sportove u vodi i pod vodom na dva dana.

Ajkulu je uhvatio stručni tim i sada se utvrđuje uzrok njenog agresivnog ponašanja, dodaje se.

Ruski generalni konzul Viktor Voropajev imenovao je ubijenog čovjeka kao Jurija Popova, rekavši da već neko vrijeme živi u Egiptu i da nije turista, prenosi agencija Tass.

Konzulat je prenio saučešće njegovoj porodici i prijateljima i pozvao Ruse da budu na oprezu kada su u vodi i da se pridržavaju zabrana plivanja i ronjenja koje su uvele egipatske vlasti, prenio je Tass.

“To je surova sudbina”, jadao se otac nesrećnog mladića Vladimir Popov.

Prema njegovim riječima, u vodi je pored njegovog sina u trenutku napada bila još jedna žena, ali je uspjela da dopliva do obale i spasi se.

Prošle godine, takođe u Hurgadi ajkule su u istom danu ubile dvije turistkinje.

Prema Međunarodnom dosijeu o napadima ajkula, tigar ajkula je na drugom mjestu iza bijele ajkule po broju prijavljenih napada na ljude.

Grupa za praćenje ajkula napominje da veličina i proždrljivost ove životinje svrstavaju je u opasne predatore.

Surferi i plivači treba da znaju da su ove vrste ajkule obično i radoznale i agresivne kada uoče ljude u vodi.

Prema statistici, godišnje se zabilježi manje od 100 napada ajkula na ljude, a u prosjeku 20 rezultira smrtnim ishodom, prenosi sajt Američki okeani.

Prema Međunarodnom dosijeu o napadima ajkula (ISAF) ,napadi ajkula na ljude su generalno rijetki, a širom svijeta je u 2022. godini zabilježeno tek 57 slučajeva, što je manje od poslednjeg petogodišnjeg (2017-2021) prosjeka od 70 incidenata godišnje.

Stručnjaci kažu da je većina napada ajkula izazvana kada ovi predatori osjete krv ili tjelesne mirise, iako ljudi nisu prirodni plijen ajkula.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com