Evo koje zemlje su najavile hapšenje Netanjahua, a koje ne poslije raspisivanja potjernice

Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je 21. novembra naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta zbog navodnih ratnih zločina u Gazi. Sud je u saopštenju naveo da Netanjahu i Galant “snose krivičnu odgovornost” za “ratni zločin izgladnjivanja kao metode ratovanja i zločina protiv čovječnosti, ubistava, progona i drugih nečovječnih djela”, kao i “namjerno usmjeravanje napada protiv civilnog stanovništva”. Mnoge evropske zemlje, iako se ne slažu s odlukom Međunarodnog krivičnog suda, najavile su da im ne preostaje ništa drugo nego da Netanjahua uhapse ako se nađe na njihovoj teritoriji.
Kabinet Benjamina Netanjahua nazvao je optužbe “apsurdnnim i lažim” i rekao da su sudije koje su izdale nalog bile “motivisane antisemitskom mržnjom prema Izraelu”.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden nazvao je odluku “nečuvenom” i obećao da će “uvijek biti uz Izrael i protiv prijetnji njegovoj bezbjednosti”. Nevezano za Bajdenov stav, Netanjahuu ne prijeti hapšenje u SAD je ova zemlja ne priznaje Međunarodni krivični sud u Hagu.
Teoretski, nalog suda znači da bi Netanjahu i Galant mogli biti uhapšeni ako putuju u bilo koju od više od 120 zemalja koje su stranke na sudu. Ali, nekoliko vlada u Evropi već je signaliziralo da možda neće uhapsiti izraelskog premijera ako kroči nogom na njihovo tlo.
Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin u septembru posjetio Mongoliju, koja je članica MKS-a, nije uhapšen, iako je za njim bila raspisana potjernica zbog prisilnog prebacivanja ukrajinske djece u Rusiju.
Portal Politiko je napravio popis evropskih država koje bi mogle da stave lisice na ruke Netanjahua i Galanta, ali i onih u koje je još uvijek dobrodošao.
Države koje će hapsiti
Holandija
Holandski ministar spoljnih poslova Kaspar Veldkamp je rekao da će Holandija postupiti u skladu s nalogom suda i uhapsiti Netanjahua ako uđe u zemlju.
“Holandija stoprocentno sprovodi Rimski statut”, rekao je, govoreći o osnivačkom ugovoru suda sa sjedištem u Hagu.
Veldkamp je trebalo da posjeti Izrael sljedeće nedjelje, ali je njegov put odbio izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sa’ar zbog komentara koji podržavaju presudu.
Irska
Irski premijer Simon Haris odgovorio je “da, apsolutno” na pitanje hoće li Irska uhapsiti Netanjahua.
“Podržavamo međunarodne sudove i primjenjujemo njihove naloge”, rekao je.
Belgija
“Borba protiv nekažnjivosti, gdje god su zločini počinjeni, prioritet je za Belgiju, koja u potpunosti podržava rad Međunarodnog krivičnog suda”, saopštilo je belgijsko ministarstvo spoljnih poslova.
“Oni koji su odgovorni za zločine počinjene u Izraelu i Gazi moraju biti procesuirani na najvišem nivou, bez obzira na to ko ih je počinio”, dodali su.
Zamenica belgijskog premijera Petra de Šuter rekla je da se “Evropa mora pokoriti” presudi MKS i “podržati ove naloge za hapšenje”.
Španija
“Španija poštuje odluku Međunarodnog krivičnog suda i pridržavaće se svojih obveza u odnosu na Rimski statut i međunarodno pravo”, rekli su vladini zvaničnici španskim medijima.
Španska ministarka rada Jolanda Dijaz takođe je pozdravila odluku MKS, rekavši da je Madrid uvijek “na strani pravde i međunarodnog prava”.
“Genocid nad palestinskim narodom ne može proći nekažnjeno”, dodala je.
Austrija
Austrijsko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je odluku MKS-a “krajnje neshvatljivom”. Ipak, rečeno je da vlasti neće imati izbora nego da uhapsi Netanjahua.
Austrijski ministar spoljnih poslova Aleksandar Šalenberg kritikovao je odluku kao “apsurdnu”, ali je dodao da se “o međunarodnom pravu ne može pregovarati i da se primjenjuje svuda”.
Slovenija
“Slovenija poštuje odluku MKS-a u vezi s nalzima za hapšenje za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i u potpunosti će je poštovati”, rekao je premijer Robert Golob.
Države koje neće hapsiti
Mađarska
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je da ne samo da će prkositi sudu, već želi da prostre crveni tepih za Netanjahua, pozivajući izraelskog zvaničnika u Budimpeštu.
“Ovo je samo po sebi pogrešno”, rekao je Orban u intervjuu za mađarski državni radio, govoreći o nalogu za hapšenje. “Dakle, ovdje nema drugog izbora: Moramo se suočiti s ovom odlukom pa ću kasnije danas pozvati izraelskog premijera, gospodina Netanjahua, da posjeti Mađarsku.”
Nejasno je šta će učiniti
Češka
Više čeških političara, uključujući premijera, ministra odbrane i ministra inostranih poslova, kritikovali su odluku MKS.
“Nesrećna odluka MKS potkopava njegov autoritet u drugim slučajevima, kada izjednačava izabrane predstavnike demokratske države s vođama islamističke terorističke organizacije”, rekao je češki premijer Petar Fijala.
Ministarka odbrane Jana Černošova je kazala da optužbe “treba da budu potkrijepljene dokazima”.
Iako se složio s onim što su iznijeli drugi ministri, šef diplomatije Jan Lipavski je rekao da će Češka “uvijek zagovarati poštovanje međunarodnog prava”.
Njemačka
Njemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok je rekla da Berlin “preispituje što odluka MKS znači za Njemačku”.
Portparol vlade Štefan Hebestrit je rekao novinarima da je “teško zamisliti da bi se hapšenja mogla izvršiti u Njemačkoj”, misleći na nalog.
“Svaka dalja akcija biće preduzeta tek kada se bude mogao predvideti boravak premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta u Njemačkoj”, dodao je u izjavi.
Italija
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani rekao je da Italija “podržava MKS”, ali da “mora da igra pravnu, a ne političku ulogu”, dodajući da Rim razmišlja kako da “tumači” odluku.
“Ako Netanjahu i Galant dođu u Italiju, morali bismo ih uhapsiti”, rekao je italijanski ministar odbrane Gvido Kroseto. On je, međutim, dodao: “Vjerujem da je odluka MKS pogrešna.”
Zamjenik italijanske premijerke Mateo Salvini izrazio je punu podršku izraelskom premijeru, rekavši da bi Netanjahu u Italiji “bio dobrodošao”. “Ratni zločinci su drugi”, dodao je.
Francuska
Odluka MKS-a “nije presuda nego formalizacija optužbe”, rekao je portparol francuskog ministarstva spoljnih poslova.
“Francuska prima na znanje ovu odluku. U skladu sa svojim dugogodišnjim opredjeljenjem za podršku međunarodnoj pravdi, ponovno naglašava svoju predanost nezavisnom radu Suda, u skladu s Rimskim statutom”, dodaje se u saopštenju.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Portparol britanskog premijera Kira Starmera potvrdio je da će Britanija “ispoštovati svoje zakonske obveze”, ali je dodao: “Nećemo ulaziti u hipoteze”, odgovarajući tako na pitanje hoće li Netanjahu biti uhapšen ako dođe u Ujedinjeno Kraljevstvo.
“Istrage međunarodnih krivičnih sudova rijetko postaju stvar britanskih pravnih procesa ili postupaka za sprovođenje zakona ili britanske vlade”, rekla je ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper.
Emili Tornberi, laburistička predsjednica odbora za spoljne poslove u parlamentu, bila je odlučnija.
“Ako Netanjahu dođe u Britaniju, naša bi obveza prema Rimskoj konvenciji bila da ga uhapsimo prema nalogu MKS-a”, rekla je i dodala da “nije zapravo pitanje treba li ga uhapsiti, od nas se to traži jer smo članovi MKS”.
(N1)