(FOTO/VIDEO) Urugvaj oplakuje svog omiljenog predsjednika: Muhika je bio ponizan i skroman, a svoju platu je donirao siromašnima - Volim Podgoricu

(FOTO/VIDEO) Urugvaj oplakuje svog omiljenog predsjednika: Muhika je bio ponizan i skroman, a svoju platu je donirao siromašnima

Urugvaj je danas počeo da se oprašta od svog bivšeg lidera Hozea „Pepea“ Muhike, bivšeg ljevičarskog gerilskog borca koji je stekao svjetsku slavu svojom poniznošću kao takozvani „najsiromašniji predsjednik na svijetu“.

Predsjednik Jamandu Orsi, Muhikin politički nasljednik, objavio je trodnevnu nacionalnu žalost u Urugvaju. U srijedu ujutro, Orsi i Muhicina udovica, Lucia Topolanski, predvodili su pogrebnu povorku od predsjedničkog sjedišta do zakonodavne palate.

Hiljade ožalošćenih stajalo je pored glavne avenije Montevidea kako bi odalo počast bivšem predsjedniku.

image

Hose Muhika – MATILDE CAMPODONICO/GULIVER/AP

image

Hose Muhika – SANTIAGO MAZZAROVICH/GULIVER/AP

Muhika, koji se liječio od raka jednjaka, preminuo je u 90. godini života. U januaru je Muhika, ikona ljevice u Latinskoj Americi, otkrio da se njegov rak dijagnostikovan u maju 2024. godine proširio i da njegovo staro tijelo više ne podnosi tretmane. 

Čak i oslabljen od tretmana Muhika se ponovo pojavio na političkoj sceni u jesen 2024.godine u kampanji za svoju ljevičarsku koaliciju za nacionalne izbore koji su doveli da njegov izabrani kandidat i proteže Orsi bude predsjednik.

Hose Muhika zvani “Pepe” postao je čuven u svijetu zbog odbijanja konvencija, u vrijeme kada je vladao Urugvajem, malom južnoameričkom zemljom od 3,4 miliona stanovnika priklještenom između giganata Brazila i Argentine.

Zagovornik štedljivosti odbio je da živi u predsjedničkoj palati, vozio vremešni Folksvagen “Bubu” i više volio da boravi na svojoj skromnoj farmi u okolini Montevidea. Popularnost je stekao svojim spontanim govorom, bez okolišanja i često polemičkim.

Tokom svog predsjedništva od 2010-2015 Muhika, nadgledao je transformaciju svoje male južnoameričke države u jednu od najliberalnijih socijalnih demokratija na svijetu. Stekao je poštovanje u zemlji i u svijetu i kultni status u inostranstvu zbog legalizacije marihuane i istopolnih brakova, sprovođenja prvog velikog zakona o pravu na abortus i time što je Urugvaj ustanovio kao lidera u alternativnoj energiji.

image

Hose Muhika – SANTIAGO MAZZAROVICH/GULIVER/AP

Zatvor i samica – godine u tami

Tokom svoje gerilske aktivnosti, Muhika je više puta ranjavan i hapšen.

Ukupno je proveo skoro 14 godina u zatvoru, od čega je 12 godina proveo u izolaciji, često bez pristupa sunčevoj svjetlosti, ljudskog kontakta i osnovne higijene.

Najdramatičniji period njegove zatvorske kazne bio je kada je dvije godine držan u samici na dnu praznog bunara, što je ostavilo duboke psihološke posljedice.

Preminuo bivši predsjednik Urugvaja: Pepe je bio “najsiromašniji predsjednik na svijetu”, a u mladosti je pljačkao banke (VIDEO)

Muhika je kasnije priznao da je to vrijeme bilo toliko teško da je razgovarao sa mravima kako bi sačuvao razum.

Uprkos brutalnim uslovima, nije izgubio nadu niti se odrekao svojih uvjerenja.

Kada se Urugvaj vratio demokratskim vrijednostima 1985. godine, Muhika je pušten na slobodu u okviru amnestije za političke zatvorenike.

Taj povratak iz tame u društvo za njega je bio trenutak lične i političke prekretnice.

Od gerilca do narodnog poslanika

Nakon izlaska iz zatvora, Muhika nije prestao da se bavi politikom – naprotiv. Pomogao je u transformaciji pokreta Tupamaros u političku partiju Pokret za narodno učešće (Movimiento de Participación Popular – MPP), koja je postala dio šire ljevičarske koalicije Frente Amplio (Široki front).

Godine 1995. izabran je za poslanika, a potom i za senatora. Tokom mandata stekao je reputaciju čovjeka iz naroda, bez afiniteta prema formalnostima, često u radnom odijelu i gumenim čizmama u parlamentu.

Kao ministar poljoprivrede (2005 – 2008) u vladi predsjednika Tabarea Vaskezaa, pokazao je pragmatičan pristup ekonomiji i razvijao ruralne dijelove zemlje.

image

Hose Muhika – MATILDE CAMPODONICO/GULIVER/AP

Predsjedništvo – liberalna revolucija

Na predsjedničkim izborima 2009. godine, Muhika je pobijedio sa podrškom većine naroda.

Svoje dužnosti zvanično je preuzeo 1. marta 2010. i tokom petogodišnjeg mandata sproveo niz društveno progresivnih i liberalnih reformi koje su Urugvaj stavile na mapu najnaprednijih zemalja Latinske Amerike.

*Legalizovana je proizvodnja i prodaja marihuane pod državnom kontrolom – prvi takav zakon u svijetu;

*Usvojen je zakon o istopolnim brakovima, što je predstavljalo veliki korak ka ravnopravnosti LGBTQ+ zajednice;

*Dekriminalizovan je abortus, čime je omogućena dostupnost reproduktivne zdravstvene zaštite ženama.

Iako su neki zakoni izazvali kontroverze, Muhika je uvijek isticao slobodu izbora, ljudsko dostojanstvo i socijalnu pravdu kao ključne vrijednosti. Njegova filozofija bila je da država mora služiti narodu, a ne obrnuto.

Skromnost kao ideologija

Tokom predsjedničkog mandata, Muhika je odbio da koristi predsjedničku rezidenciju i službene pogodnosti.

Umjesto toga, živio je na svojoj maloj farmi, gdje je gajio cvijeće i radio poljoprivredne poslove zajedno sa suprugom Lusijom Topolanski, takođe bivšom gerilkom i političarkom.

Njegov stari foksvagen buba iz 1987. godine postao je svjetski simbol njegovog stila vođenja – jednostavnog, pristupačnog i bez trunke luksuza.

Muhika je 90% svoje predsjedničke plate donirao u dobrotvorne svrhe, najčešće organizacijama koje pomažu siromašnima i mladima.

Njegov životni moto, izgovoren u govoru pred Ujedinjenim nacijama, glasio je: “Siromašan nije onaj koji ima malo, već onaj koji želi više i više.”

Emir Kusturica snimio je dokumentarac posvećen Hoseu Muhiki “El Pepe, jedan uzvišeni život” 2018. godine koji je premijeru imao na venecijanskoj MOSTRI.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com