HAOS NA SJEVERU: Krizni štab traži UVOĐENJE VANREDNOG STANJA


Krizni štab za sprovođenje mjera zaštite i praćenja bolesti kvrgave kože na govedima na teritoriji opštine Berane Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja zahtjev za uvođenje vanrednog stanja na teritoriji opštine Berane.
U zahtjevu se navodi da je do sada na teritoriji Berana potvrđena bolest na 54 grla, od kojih su 44 neškodljivo uklonjena. U međuvremenu je na analizu poslato još uzoraka kod sumnjivih grla.
“Optina Berane je od prve informacije o pojavi bolesti stavila u funkcije sve rapoložive tehničke i ljudske kapacitete Sekretarijata za poljoprivredu i komunalnog preduzeća za potrebe vakcinacije, komisije za procjenu šteta i sanitarnog ukopa zaraženih goveda. S obzirom da su pogođena uglavnom većinom staračka domaćinstva koja nisu u mogućnosti da kopaju jame u kojima će se životinje zakopavati u planinskim udaljenim područjima, a opštinske mašine nisu u mogućnosti da izađu na lice mjesta zbog zastarelosti, učestalih kvarova i velikog broja slučajeva, Opština Berane u mogućnosti da na vrijeme izvrši uklanjanje oboljelih životinja”, navodi se u saopštenju.
Dodaju da terenska vozila opštine Berane koja se koriste za prevoz komisija su stara i često se kvare, što, kako kažu, predstavlja dodatni problem. Opština Berane, kažu, svakodnevno ulaže sredstva za gorivo, popravku mašina i vozila i dodatne dnevnice angažovanim radnicima na terenu.
“Sumirajući sve ove probleme, Krizni štab opštine Berane je organizovao sastanak 11.08.2016 kome je prisustvovala Glavna Republička veterinarska inspektorica Mirjana Drašković, potpredsjednik opštine Rade Kljajić, direktor V.A. – Berane Aleksandar Bulajić i članovi kriznog štaba, razmotreni su problemi koji su na terenu i donesen je zaključak da se od Ministartva poljoprivrede i ruralnog razvoja zatraži da uvede VANREDNO STANJE, kako bi na osnovu toga angažovali i privatnu mehanizaciju, vozila i odobriti dodatna sredstva sredstva kao pomoć Opštini Berane. Krizni štab apeluje da se zahtjev hitno razmotri, s obzirom da je stanje na terenu alarmantno”, navodi se u saopštenju za javnost.
Širenje zaraze najviše pogađa seoska, uglavnom udaljena i planinska domaćinstva kojima je stočarstvo jedini izvor prihoda i egzistencije, dodaju oni.
“U kriznom štabu se nadaju da će uvođenje vanrednih mjera ubrzati i proces nadoknade štete, koju osim gubitka stočnog fonda čini i izgubljena dobit od prodaje mesa, mlijeka i mlječnih proizvoda. Avgust i septembar su mjeseci u kojima se stanovništvo na sjeveru sprema za početak školske godine i zimu te su domaćinstvima u ovom period troškovi povećani”, zaključuje se u saopštenju.
(CdM)