Prostitucija je u većini zemalja ilegalna, a većina prostitutki prilikom pružanja svojih usluga ne koristi perzervative. Istraživanje Instituta za javno zdravlje Crne Gore je pokazalo da tek svaka deseta djevojka koristi kondom kada spava sa mušterijama.
Najveći broj anketiranih od 209 “lakih dama” u Baru i Podgorici
praktikuje rizično ponašanje i ne koristi zaštitu. Oko 16 odsto prostitutki upotrebljava kondom kada spava sa stalnim partnerom, što ukazuje na visok rizik od prenošenja polnih bolesti, među kojima je i infekcija HIV.Istraživanjem, pod naslovom:
“Rizično ponašanje i prevalencija HIV-a među seksualnim radnicama u Podgorici i drugim gradovima”, došlo se do alarmantnog rezultata da gotovo
90 odsto prostitutki u Crnoj Gori ne zna na koji način se HIV može prenijeti, kao ni načine za prevenciju od zaraze tim virusom.Izvještaj instituta pokazao je da je u ovoj godini od ukupnog broja anketiranih ispitanica, samo šest testirano na HIV, dok je polovina ranije radila takve medicinske provere. Samo jedna je imala HIV.
Podatak iz pomenutog istraživanja, koji zabrinjava, govori da čak petina ispitanica insistira na seksualnim odnosima bez kondoma, dok polovina prostitutki ne koristi kondom ni prilikom seksualnog odnosa sa osobama koje nisu njihovi “klijenti”. Izvještaj pokazuje da 85 odsto njih, koje su pristale da učestvuju u istraživanju, imaju stalnog partnera.
U dokumentu IJZ se izražava i zabrinutost da bi HIV infekcija mogla relativno brzo da se prenese među prostitutkama zbog njihovog rizičnog ponašanja.

Podaci Instituta za javno zdravlje, dalje, pokazuju da je ove godine šest osoba umrlo od AIDS-a, što je tri puta više nego prošle. Polno prenosiva bolest dijagnostikovana je kod šest odsto ispitanica prilikom pregleda u zdravstvenim ustanovama, zabilježeno je u izvještaju.
Prema podacima iz istraživanja, čak 53 odsto ispitanica nema nikakvo formalno obrazovanje, dok 25 odsto ima srednje i 15 odsto osnovno obrazovanje.
(novosti.rs)