IJZ: Pad vakcinacije u Crnoj Gori, svaka propuštena vakcina povećava rizik od bolesti

Institut za javno zdravlje (IJZ) upozorio je da se u Crnoj Gori bilježi pad obuhvata vakcinacijom svim vakcinama iz redovnog kalendara imunizacije.
Dodaju da je Evropska sedmica imunizacije, koja traje od 27. aprila do 3. maja, inicijativa koju predvodi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) s ciljem podizanja svijesti o vitalnoj ulozi koju imunizacija ima u sprečavanju bolesti i zaštiti života.
„Vakcinacija nije samo čin individualne zaštite, već i solidarnosti i odgovornosti, koji donosi i trenutne i dugoročne koristi, čak i kada one nisu odmah vidljive. Bez široko rasprostranjene vakcinacije, mnoge bolesti koje su danas rijetke zahvaljujući vakcinama mogle bi se ponovo pojaviti, kao i smrtni slučajevi povezani sa njima“, ukazuje se u saopštenju.
Naglasili su da desetostruko povećanje prijavljenih slučajeva morbila u Evropi, kao i pojava 47 slučajeva obolijevanja od morbila u Crnoj Gori u posljednjih 12 mjeseci, predstavljaju jasne pokazatelje potrebe da se postigne i održi visoka pokrivenost imunizacijom radi zaštite stanovništva.
Podaci IJZ-a kazuju da je krajem 2023. i u prvoj polovini prošle godine registrovano više stotina oboljelih od velikog kašlja (pertusisa) u Crnoj Gori.
Iz IJZ-a su rekli da su, zahvaljujući i dalje solidnim obuhvatima primoimunizacijom (prve tri doze DTaP vakcine), kao i intenzivnim aktivnostima koje su uključivale komunikaciju, epidemiološke mjere, pravovremenu dijagnostiku i liječenje, izbjegnuti smrtni slučajevi kod djece.
„Program vakcinacije u Crnoj Gori je posljednjih godina dodatno unaprijeđen. Uvedene su vakcine protiv humanog papiloma virusa i protiv pneumokoka, kao i kombinovane vakcine koje povećavaju komfor i olakšavaju sprovođenje imunizacije“, kaže se u saopštenju.
Državni sistem zdravstva, kako je navedeno, u potpunosti pokriva troškove vakcinacije u redovnom kalendaru koji sada obuhvata 12 vakcina.
Pad vakcinacije, ukazuje se, naročito je izražen sa prvom dozom vakcine protiv morbila, zauški i rubele, prvom revakcinacijom protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja u drugoj godini.
„Posljednjih godina bilježi se trend pada i u revakcinacijama u završnim razredima osnovne i srednje škole“, dodaje se u saopštenju.
Iz IJZ-a su naglasili da roditelji imaju ključnu ulogu u zaštiti zdravlja svoje djece i pozvali ih da blagovremeno vakcinišu svoju djecu, poštujući preporuke iz redovnog kalendara imunizacije, kako bi zajedno osigurali zdravije i sigurnije djetinjstvo za sve.
„Svaka propuštena vakcina povećava rizik od bolesti koje mogu imati ozbiljne, pa i tragične posljedice. Pravovremenom vakcinacijom, roditelji pružaju svojoj djeci najefikasniju zaštitu koju medicina danas poznaje“, upozorava se u saopštenju.