Injac ambasadorka Crne Gore u Briselu

Ovo imenovanje je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović usaglasio na nedavno održanom sastanku sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, koji će potpisati rješenje.
Iako ovaj potez treba da ojača predstavljanje naše zemlje u Evropskoj uniji, on dolazi u vrijeme kada se diplomatska služba suočava sa brojnim problemima i strukturnim nedostacima.
Ostavljajući za sobom period na čelu Podgorice, Injac će sada biti uključena u sistem koji, kako smatra dio javnosti, još uvek nije spreman za izazove u savremenoj međunarodnoj areni. Nedostatak transparentnosti, prekomjeran uticaj politike na izbor kandidata i hronični nedostatak kvalitetnih kadrova predstavljaju osnovne probleme koji su već dugi niz godina predmet javne diskusije. Ovi nedostaci otežavaju prijeko potrebnu modernizaciju diplomatske službe i predstavljaju ozbiljnu prepreku za efikasno zastupanje nacionalnih interesa.
Pored imenovanja Olivere Injac, tokom ove godine objavljena su i neka druga imenovanja ambasadora, koja, mada su prezentovana kao dio reformskog procesa, nijesu izbjegla kritike zbog sumnje u njihovu partijsku angažovanost a samim tim i nezavisnost. Dio javnosti i opozicija ukazuju na strukturne probleme u sistemu, gdje se politički uticaj više cijene nego kvalitet i iskustvo, što ostavlja prostor za pitanje pravog usmjerenja reforme.
U okviru novog imenovanja, ambasada u Briselu treba da bude centar modernizacije i efikasne saradnje sa institucijama Evropske unije, ali i da se izbor kandidata za ostale ambasadorske pozicije zasniva na stručnosti i sposobnosti za rješavanje konkretnih problema. Međutim, kritičari ističu da se, u stvarnosti, ovi potezi često sprovode bez adekvatne strategije, što može dovesti do formalne reforme bez stvarnih promjena.
Dan