INSPEKCIJA ZAŠTITE NA RADU KAZNILA MOJKOVAČKU FABRIKU PRIJE NESREĆE

Prije nesreće u kojoj su stradala dvojica radnika, mojkovačka fabrika oružja „Tara“ kažnjena je zbog nepostojanja akta o procjeni rizika i neodređivanja zaposlenih za pružanje prve pomoći. To je za „Dan“ saopšteno iz Uprave za inspekcijske poslove – Inspekcije zašite na radu.
Inspekcija zaštite na radu je u septembru kontrolisala mojkovačku fabriku i zbog utvrđenih nepravilnosti kaznila pravno lice sa 500 i odgovorno sa 30 eura. Iz Inspekcije su za „Dan“ kazali da nije bilo potrebe da sprovode inspekcijski nadzor nakon incidenta, koji se desio krajem januara, kada su teško povrijeđeni radnici Radovan Čobeljić (50) i Maksim Vujičić (50), koji su od posledica tih povreda preminuli na Vojno-medicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu.
– U fabrici „Tara” nije bilo potrebe za vršenje nadzora nakon incidenta, jer je u septembru prošle gopdine izvršen redovan inspekcijski nadzor, kada su od 23 tačke zapisnika konstatovane dvije nepravilnosti, koje su se ticale određivanja zaposlenih za pružanje prve pomoći i nepostojećeg akta o procjeni rizika. Postupajući inspektor je ukazao na ove nepravilnosti, dao primjeren rok za otklanjanje istih i izdao dva prekršajna naloga – 500 eura za pravno lice i 30 eura za odgovorno lice – saopšteno je za „Dan“ iz Uprave za inspekcijske poslove.
Iz Inspekcije su kazali da odluku o tome da li „Tara“ treba da radi ili ne nakon ovog incidenta donose nadležni organi i menadžment fabrike.
– Što se tiče mjera zaštite i zdravlja na radu, inspektor rada za oblast zaštite i zdravlja na radu, shodno gore navedenom, nema osnova za donošenje bilo kakve mjere zabrane rada – smatraju inspektori.
Kako su kazali iz inspekcije, pored mjera zaštite i zdravlja na radu, koje se odnose na uređenje samog radnog mjesta, pregled i ispitivanja sredstava za rad (oruđa za rad, uređaja i instalacija), ispitavanja uslova radne sredine, ispitavanja antistatik podova, izvršeno je i osposobljavanje zaposlenih za bezbjedan rad.
– Obezbijeđen je zdravstveni pregled zaposlenih, urađen je normativ kojim se za svako pojedinačno radno mjesto utvrđuje koja sredstva i oprema lične zaštite na radu pripadaju zaposlenim na tim radnim mjestima, a poslodavac je dužan da ih nabavi, izda na upotrebu i obezbijedi njihovo korišćenje. Nakon isteka roka izvršen je kontrolni inspekcijski nadzor i konstatovano da su određeni zaposleni za pružanje prve pomoći i da je urađen akt o procjeni rizika, što znači da je fabrika „Tara“ i prije ovog incidenta otklonila nepravilnosti po pitanju sprovođenja mjera zaštite i zdravlja na radu – naveli su iz Uprave.
Na pitanje da li je Inspekcija provjeravala sertifikate o zaštiti na radu, za koju su zaposleni navodno obučeni, s obzirom na to da pojedini tvrde da takvu obuku nikad nijesu prošli, iz Uprave su pojasnili da inspektor rada za oblast zaštite i zdravlja na radu prilikom vršenja inspekcijskog nadzora provjerava da li je, u skladu sa Zakonom o zaštiti i zdravlju na radu i pratećim podzakonskim aktom, poslodavac izvršio osposobljavanje za bezbjedan rad zaposlenih.
– U konkretnom slučaju, fabrika „Tara“ je izvršila tu zakonom propisanu obavezu i za svakog zaposlenog posjeduje uvjerenje o osposobljenosti za bezbjedan rad, uključujući i pojedince koji tvrde da takvo osposobljavanje nikad nijesu prošli – naglasili su iz Uprave.
Podsjetimo, bivši predsjednik Sindikata fabrike „Tara“ Marinko Medojević tvrdio je ranije da mu je jedno privredno društvo iz Podgorice izdalo uvjerenje da je obučen za zaštitu na radu i bezbjednost, a da, kako tvrdi, nijesu sproveli nikakvu obuku, niti polaganje, što je, kako naglašava, krivično djelo falsifikovanje dokumenata.
Apelovao je na sve organe i institucije države da preduzmu sve da se mjere zaštite i bezbjednosti na radnim mjestima smanje, kako ne bi ponovo došlo do eksplozije sa sličnim ili mnogo većim posledicama.
Medojević je ranije za „Dan“ ukazao da je u protekle tri godine u pogonu Montaža fabrike oružja „Tara” povrijeđeno 30 odsto zaposlenih u toj firmi (15 zaposlenih), a sedam odsto je stradalo (tri zaposlena).
Poslednja nesreća u mojkovačkoj fabrici, koja se desila 30. januara, četvrti je incident za nepune četiri godine. Prije toga u tri odvojene eksplozije povrijeđeno je 17 radnika, a poginula je radnica Slobodanka Ćorić.
(DAN)