Izrael zabranio arapskim ministrima da održe sastanak u Zapadnoj obali

Izrael neće dozvoliti da se održi planirani sastanak arapskih zvaničnika u palestinskom administrativnom centru Ramali, na okupiranoj Zapadnoj Obali, saopštio je danas neimenovani izraelski zvaničnik, nakon što su ministri arapskih zemalja koji su namjeravali da prisustvuju skupu spriječeni da na njega dođu, prenosi Rojters.
Ovaj potez, koji je uslijedio više dana nakon što je desničarska vlada premijera Benjamina Netanjahua najavila jedno od najvećih širenja naselja na Zapadnoj obali posljednjih godina, ukazuje na rastuće tenzije oko međunarodnog priznavanja buduće palestinske države, prenio je Rojters.
Današnji sastanak trebalo je da se održi uoči međunarodne konferencije u Njujorku, kojom bi od 17. do 20. juna predsjedavali Francuska i Saudijska Arabija, a na kojoj bi bilo razmotreno pitanje palestinske državnosti, čemu se Izrael žestoko protivi.
Delegacija visokih arapskih zvaničnika koja je trebalo da dođe u Ramalu, uključujući šefove diplomatija Jordana, Egipta, Saudijske Arabije i Bahreina, odložila je posjetu nakon što je Izrael opstruisao, saopštilo je jordansko ministarstvo spoljnih poslova.
Ovaj potez će vjerovatno pokrenuti dalja pitanja o legitimnosti izraelske kontrole nad Zapadnom obalom, piše Times of Israel.
Arapskim ministrima bilo je potrebno odobrenje Izraela da bi iz Jordana mogli da otputuju na Zapadnu obalu.
Prema riječima izraelskog zvaničnika, ministri su namjeravali da učestvuju u “provokativnom sastanku” kako bi razgovarali o promociji palestinske države.
“Takva država bi nesumnjivo postala teroristička zemlja u srcu izraelske teritorije”, kazao je on, dodajući da Izrael neće da sarađuje sa takvim potezima koji štete njegovoj bezbjednosti.
Izrael je pod rastućim pritiskom Ujedinjenih nacija i evropskih zemalja koje zagovaraju rješenje o dvije države za izraelsko-palestinski sukob, prema kojem bi pored Izraela postojala i nezavisna palestinska država, podsjetio je Rojters.