Izraelski zvaničnik za Rojters – Hamnei je mrtav
“Država Izrael je pokrenula preventivni udar protiv Irana kako bi uklonila prijetnje po Državu Izrael. Trenutno vanredno stanje proglašeno je u cijeloj zemlji – rekao je izraelski ministar odbrane Izrael Kac”, prenio je Tajms of Izrael.
Kac je takođe upozorio na ozbiljnu bezbjednosnu situaciju.
Sirene su se čule širom Izraela, dok je Komanda domaćeg fronta Izraelskih odbrambenih snaga pozvala civile da ostanu blizu skloništa i pripreme se za mogućnost raketnih napada. U poruci se savjetuje građanima da budu blizu najbližih skloništa i izbjegavaju nepotrebna putovanja. Iako je izdata “proaktivna uzbuna”, vojska je saopštila da za sada nije potrebna evakuacija u skloništa.
Izraelski zvaničnik za Rojters: Hamnei je mrtav
Iranski vrhovni vođa Hamnei je mrtav, njegovo tijelo je pronađeno, rekao je visoki izraelski zvaničnik za Rojters.
Iz Teherana nema zvanične reakcije o toj informaciji.
Ranije danas, portparol Ministarstva spoljnih poslova Irana Esmail Bagei izjavio je da su ajatolah Ali Hamnei i predsjednik Pezeškijan bezbjedni i da su zdravi.
Netanjahu: Mnogo je znakova da je Hamnei mrtav
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obratio se iranskom narodu, poručivši im da imaju „priliku kakva se pruža jednom u generaciji” da svrgnu tamošnji režim. Kazao je da će im izraelski udari pomoći da se „oslobode tiranije”, prenosi Index.
“Izađite masovno na ulice i obavite posao”, rekao je. „Krajnje je vrijeme da se okupite i ujedinite u istorijskoj misiji – dodao je Netanjahu.
Netanjahu je takođe iznio tvrdnju da „postoji mnogo znakova da tiranin Hamnei više nije živ”. Za tu tvrdnju, međutim, nije ponudio nikakve dokaze.
Najavio je da će se operacija nastaviti koliko god bude potrebno te je pozvao na strpljenje. Netanjahu je rekao kako Izrael ima „savez za mir i savez za rat”, dodajući da će ovaj rat na kraju dovesti do „pravog mira”.
“Ovo je prilika da se nešto preduzme. Nemojte sjedjeti skrštenih ruku, jer dolazi trenutak kada će se od vas tražiti da masovno izađete na ulice. Morate dovršiti ovaj posao, morate srušiti i iskorijeniti ovaj režim – zaključio je.
Iran: Vrhovni vođa i predsjednik živi i zdravi nakon napada
Iransko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je ranije da su vrhovni vođa i predsjednik zemlje živi i zdravi, nakon što su se pojavile informacije o napadu na kompleks u Teheranu.
„Svi su bezbjedni i nepovrijeđeni”, izjavio je naknadno portparol ministarstva. „Istina je, neki naši zapovjednici stradali su kao mučenici u ovom terorističkom činu agresije. No ono što je važno jeste da iranski narod i naše hrabre oružane snage preduzimaju sve potrebne mjere kako bi odbranili Iran na najsnažniji mogući način.”
Prethodno je ministar vanjskih poslova za američku televizijsku mrežu NBC News izjavio kako je vrhovni vođa, „koliko on zna”, živ.



