Jakšić Stojanović u Madridu: Borba protiv nasilja partnerstvo svih društvenih aktera - Volim Podgoricu

Jakšić Stojanović u Madridu: Borba protiv nasilja partnerstvo svih društvenih aktera

Na poziv Svjetske zdravstvene organizacije, delegacija Crne Gore, predvođena ministarkom prosvjete, nauke i inovacija, Anđelom Jakšić Stojanović, boravila je u Španiji, gdje je učestvovala na globalnom događaju “I believe you”: Building Survivor-Centered Health Systems for Women and Girls, i tom prilikom resorna ministarka je poručila da je borba protiv nasilja partnerstvo svih društvenih aktera.

Skup je okupio predstavnike vlada, međunarodnih organizacija i institucija s ciljem jačanja međunarodne saradnje i unapređenja odgovora na rodno zasnovano nasilje.

“Inicijativu je pokrenuo regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu, dr Hans Kluge, a usmjerena je na snažniji odgovor država na rodno zasnovano nasilje, koje pogađa svaku četvrtu ženu i djevojčicu u evropskom regionu”, pojasnili su.

Kako su dodali, učešće Crne Gore potvrđuje posvećenost sprovođenju Istanbulske konvencije, zaštiti ljudskih prava i ciljevima Agende održivog razvoja, posebno Cilju pet – rodna ravnopravnost i osnaživanje žena i djevojaka.

“Tokom panel diskusije, Jakšić Stojanović je istakla ključne reformske procese koje Ministarstvo sprovodi kako bi se ostvario SDG cilj 5.2, koji se odnosi na eliminaciju nasilja nad ženama i djevojčicama i stvorili sigurniji sistemi podrške za djevojčice i žene. Naglasila je da obrazovni sistem ima presudnu ulogu u prevenciji nasilja i stvaranju kulture nenasilja”, ističe se u saopštenju.

Ministarka je, kako su kazali iz njenog resora, u svom obraćanju posebno naglasila važnost sistemskog i multisektorskog pristupa u prevenciji i suzbijanju rodno zasnovanog nasilja, ističući ulogu obrazovanja kao ključnog segmenta u izgradnji kulture nenasilja, poštovanja i jednakosti.

“Ukazala je na posvećenost Ministarstva da kroz strateške politike, saradnju s međunarodnim partnerima i civilnim društvom, te dalji razvoj stručnih kapaciteta, ojača institucionalni odgovor i unaprijedi okruženje u kome se djeca, mladi i svi građani osjećaju bezbjedno i podržano”, piše dalje u saopštenju.

Naglasili su da je poseban akcenat stavila na značaj kontinuiranog ulaganja u razvoj obrazovnih programa, jačanje kompetencija prosvjetnih radnika i unapređenje nastavnih materijala, uz osiguravanje da procedure zaštite u obrazovnom sistemu budu jasne, senzitivne i usklađene s međunarodnim standardima.

Ministarka je, dodali su, istakla da borba protiv nasilja zahtijeva jedinstvo i partnerstvo svih društvenih aktera – obrazovnog, zdravstvenog i socijalnog sektora, institucija bezbjednosti, međunarodnih organizacija i civilnog društva, jer samo zajedničkim djelovanjem može biti postignut održiv napredak.

“Ako danas njegujemo vrijednosti poštovanja i jednakosti, gradimo društvo u kojem nijedna djevojčica i nijedna žena ne moraju da žive u strahu”, zaključila je Jakšić Stojanović.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com