JOŠ JEDAN EKSPERIMENT: Hoće li Crna Gora sada dobiti “nevladinog” premijera?!
Jedina većina koja bi podržala taj predlog mogla bi biti upravo ona koja je izglasala nepovjerenje Abazovićevoj vladi, što znači da bi se Demokrate ponovo našle "u društvu" Demokratske partije socijalista, odnosno u faktičkoj koaliciji sa ovom partijom

Nakon što su propala dva eksperimenta kada je u pitanju izvršna vlast – ekspertska, pa manjinska vlada – sada se u pojedinim medijima pojavila informacija da, navodno, “postoji predlog da osoba iz nevladinog sektora bude mandatar vlade koja bi pripremila vanredne parlamentarne izbore”.
Iza ove “ideje” navodno stoji međunarodna zajednica, po čijem je “ukusu” i ženska osoba viđena za mandatara.
Vladi Dritana Abazovića izglasano je prije dva dana nepovjerenje u crnogorskom parlamentu, glasovima 50 poslanika.
Inicijativa Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratske partije, Socijaldemokrata, Liberalne partije, Demokratske unije Albanaca, koji zajedno imaju 36 poslanika, usvojena je zahvaljujući glasovima Demokratske Crne Gore, Bošnjačke stranke, Prave i Ujedinjene Crne Gore.
Nakon pada Abazovićeve Vlade, koja je trajala 113 dana, ključno pitanje je – šta će se dalje dešavati? Da li će biti formirana nova vlada od “stare” postizborne većine, bez DPS-a, što je trenutno malo vjerovatno, tehnička vlada koja bi pripremila izbore, ili će se ići na vanredne izbore odmah, ukoliko parlament sebi skrati mandat.
Formiranje tehničke vlade na čijem čelu bi bila osoba iz nevladinog sektora, u ovom momentu bi odgovaralo partijama koje su oborile vladu Dritana Abazovića. Ukoliko se ne izabere nova vlada, Abazovićeva može ostati u funkciji, u takozvanom tehničkom mandatu, do novih izbora.
Iz Demokratske partije socijalista još uvijek se nisu izjasnili da li bi za njih bio prihvatljiv “nevladin” mandatar.
Ova ideja bi morala biti realizovana na način da najmanje 41 poslanik u parlamentu podrži predlog za mandatara kojem bi potom predsjednik Milo Đukanović dao mandat za sastav vlade. Jedina većina koja bi potpisala taj predlog mogla bi biti upravo ona koja je izglasala nepovjerenje Abazovićevoj vladi, što znači da bi se Demokrate ponovo našle “u društvu” Demokratske partije socijalista, odnosno u faktičkoj koaliciji sa ovom partijom.
Vjerovatno će od toga da li će u Demokratama procijeniti da li će biti manja šteta po njihovo biračko tijelo da faktički uđu u savez sa DPS-om, ili da Abazovićeva vlada u tehničkom mandatu, ulazi u prediborni proces, zavisiti kako će se dalje rasplitati crnogorski politički gordijev čvor.
Kada je u pitanju eventualna privremena vlada, predsjednik Demokrata Aleksa Bečić je kazao da bi bio prihvatljiv model da u u njoj budu “pojedinci koji ne izazivaju sporenje bilo kojeg dijela javnosti, bilo da je percepcija opravdana ili ne”.
Na pitanje da li bi on mogao biti premijer u novoj Vladi, odgovorio je da tako nešto nije preduslov Demokrata, li da je on “uvijek bio spreman da prihvati odgovornost, ako neko smatra da je to potreba”.
Blažić: Ako državu treba da nam vodi NVO sektor, u ozbiljnom smo problemu
Dekan fakulteta za državne i Evropske studije Đorđije Blažić smatra da se rušenjem vlade ništa nije postiglo, jer po Ustavu niti može biti predložen mandatar, niti se može ići na izbore.
Da bi se išlo na nove izbore Skupština mora sama sebi da skrati mandat, ali Blažić ne vjeruje da će se to desiti.
Povodom najava da bi mandatar za sastav 44. vlade mogao biti nevladin aktivista, Blažić je kategoričan:
“Ako 60-tak partija nema kadar za “mandatara” i Vladu onda se postavlja pitanje smisla njihovog parazitskog postojanja, nego državu treba da vodi NVO sektor koji ima jasnu ulogu “kontrolora” javne vlasti, onda smo u ozbiljnom instituicionalnom problemu. U svom tom sistemskom galimatijasu još jednom se priključuje i treći put u mandatu ove skupštine – jos jedna neustavna “vlada”. Genijalno od vladalaca ne-prava!”, naveo je Blažić.
SNP, URA i DF protiv NVO mandatara
Tehnička Vlada sa nestranačkim premijerom na čelu neprihvatljiva je za Socijalističku narodnu partiju i Demokratski front, dok u Građanskom pokretu URA smatraju da je formiranje nove vlasti isključivo pitanje za, kako su kazali, predstavnike nove većine – Đukanovića i Bečića.
Takav scenario, u kojem, kako se može čuti, nema mjesta za Demokratski front, neprihvatljiv je za taj političkui savez, kaže Simonida Kordić.
U partiji premijera 43. crnogorske Vlade Dritana Abazovića za Radio Crne Gore naglašavaju da je formiranje nove većine pitanje za one koji su zajedničkim snagama oborili Vladu, izričit je funkcioner URE Mileta Radovanić.
“Što se nas tiče sve što dogovori 41 poslanik ili više od toga je legitimno, međutim građani treba da znaju da znaju da je to nešto što je već bilo u sklopu dogovora koji su postigli gospodin Bečić i Đukanović prije nego što je došlo do izglasavanje nepovjerenja Vladi,” istakao je Radovanić.
Šef poslaničkog kluba SNP Dragan Ivanović ukazuje da je ideja o formiranju tehničke Vlade, kojom bi rukovodila nestranačka ličnost, prijedlog koji dolazi iz medijske kuhinje.
“Meni se čini da posebno koncern Vijesti forsira tu priču, onda nema potrebe da se dešavaju ni izbori, niti da se borimo za pozicije,” kaže Ivanović.
U Socijalističkoj narodnoj partiji uvjereni su da je došlo vrijeme da građani ponovo odluče kome će dati povjerenje.
“Izbori su najbolje rješenje kada smo već zapali u ovakvu situaciju,” kaže Ivanović.
V.Mitrović