Još se ne zna ko je pisao lažne putne naloge i uzimao pare - Volim Podgoricu

Još se ne zna ko je pisao lažne putne naloge i uzimao pare

U Osnovnom državnom tužilaštvu u toku je saslušanje službenika Skupštine Crne Gore u okviru izviđaja o falsifikovanim putnim nalozima, pokrenutog po krivičnoj prijavi parlamenta 9. januara ove godine. Prema saznanjima Dnevnih novina, biće saslušani svi koji su u ime poslanika predavali putne naloge, skupštinskoj službi i blagajni, uzimali dnevnice, pravdali naloge nakon navodnih putovanja poslanika i iz skupštinske kase davali novac.

Tokom dosadašnjeg toka istrage, policija je ranije saslušala blagajnicu T.Č. koja je negirala krivicu, pravdajući se time da je svaki nalog imao paraf, odnosno potpis tadašnjeg generalnog sekretara.

Pojedini mediji su upravo blagajnicu proglasili glavnom osumnjičenom, pozivajući se na nezvanične ali pouzdane izvore, navodeći da je upravo T.Č iskoristila vakuum nakon raspada vladajuće koalicije i ispisivala naloge.

Međutim, izviđaj u ovom predmetu još traje, tako da su sve informacije o tome ko je kriv i ko bi mogao biti kriv, na nivou spekulacija.

Nestalo više od 100.000 eura

Međutim, ono što nije spekulacija, već, nažalost, istina, jeste da je čak 156 putnih naloga ispisanih tokom prošle godine sumnjivo, te da je na lažne putne naloge iz skupštinske kase odneseno više od 100.000 eura.

Prema informacijama DN, već je utvrđeno da poslanici na čija su imena ispisani nalozi nijesu bili na naznačenim destinacijama u vrijeme koje je u nalogu navedeno.

Dakle, evidentno je da se radi o falsifikatu, o pljački novca poreskih obveznika, a ko je za sve odgovoran i gdje su otišle pare, trebalo bi da bude poznato nakon izviđaja. Istraga treba da pokaže ko je sve imao pristup pečatu sa potpisom tadašnjeg generalnog sekretara, a koji je na vještačenju.

Podsjetimo, parlament je 9. januara ove godine podnio krivičnu prijavu protiv blagajnice Tatjane Čađenović, zbog sumnje da je učinila krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti. Prva prijava odnosila se na naloge izdate tokom novembra i decembra prošle godine, a potom je uslijedila dopuna prijave u kojoj je od tužilaštva traženo da se provjere nalozi za čitavu 2016. godinu.

“Putovali” i bivši poslanici

Nakon prijavljivanja i izuzimanja dokumentacije od policije, tužilaštvo je formiralo predmet i pročešljalo na stotine putnih naloga izdvajajući 156 naloga, kojima je nedostajala prateća dokumentacija, pozivno pismo, specifikacija troškova sa odgovarajućim dokazima o njihovoj visini.

Uslijedili su pozivi poslanicima koji su davali izjave u policiji i donosili pasoše kako bi se provjerilo da li su bili na destinacijama naznačenim u nalozima u vrijeme koje je navedeno. Skandal sa putnim nalozima možda nikada ne bi bio otkriven da lica koja su vinovnici ovog krivičnog djela nijesu pisali naloge i na bivše poslanike.

Pojedini poslanici su, prema putnim nalozima, bili u isto vrijeme na dva različita mjesta, dok se drugi nijesu vadili iz aviona po mjesec dana, samo su “putovali“ iz jedne u drugu inostranu destinaciju, a u stvari svo to vrijeme su bili u Crnoj Gori.

Osim poslanika, u policiji je saslušana i blagajnica. Sada ide novi krug saslušanja, ovoga puta u Osnovnom tužilaštvu.

I ranije ukazivano na sumnjive troškove

Finansije crnogorskog parlamenta i ranije su bile u fokusu crnogorske javnosti.

Poslanici skupštinskog Odbora za ekonomiju prošle godine su u dva navrata vratili finansijski izvještaj parlamenta za 2015. godinu dok je na njegovom čelu bio Ranko Krivokapić, insistirajući na detaljnom pojašnjenju pojedinih stavki, naročito u dijelu koji je označen kao “ostale naknade”.

I tada je bilo poslanika koji su smatrali da se treba obratiti istražnim organima i tražiti provjeru trošenja novca, ne samo 2015. nego i ranijih godina.

Za sada je istraga fokusirana samo na putne naloge.

Podsjetimo, za troškove službenih putovanja poslanika u inostranstvo, Skupština je u 2015. godini isplatila oko 430.000 eura, što je za oko 190 hiljada više nego 2014. godine, kada je za tu namjenu izdvojeno 236,6 hiljada eura.

Od tog izniosa, samo bivši šef parlamenta Ranko Krivokapić i njegova tri savjetnika potrošili su na putovanja oko 90.000 eura.

U prošloj godini za službena putovanja potrošeno je oko 370.000 eura.

(Dnevne novine)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com