KAKO ĆE NAM IZGLEDATI SVADBE: Ne zovite MAMU i TATU ako su stariji od 65, ples MOŽE ali uz razmak od 2 metra - Volim Podgoricu

KAKO ĆE NAM IZGLEDATI SVADBE: Ne zovite MAMU i TATU ako su stariji od 65, ples MOŽE ali uz razmak od 2 metra

Kako će izgledati svadbe u postkorona periodu? Ono što preporučuje Institut za javno zdravlje svakako se neće svidjeti mladencima, kao ni njihovim gostima, a veliko je pitanje ko će pravila poštovati u jeku veselja, pa i kad se popije neka čašica više!

Preporučuje se, između ostalog, da se na svadbeno slavlje ne pozivaju gosti stariji od 65 godina ili oboljeli od hroničnih bolesti (kardio-vaskularnog, organa disajnih puteva ili koji imaju šećernu bolest).

Ostaje pitanje ko će kontrolisati da li se mjere poštuju na svadbama i sahranama, i kako će se eventualni prekšioci kažnjavati? Zamislite policijske službenike kako dolaze na neku svadbu i zbog, eventualnog kršenja pravila, privode mladence, njihove roditelje ili kumove?!

Najveći broj gostiju na svadbi je 200 i to uz distancu od dva metra između gostiju.

 “Za sve vrijeme boravka u svim prostorima, uključujući dolazak i odlazak, preporučuje se održavanje fizičke udaljenosti između osoba od dva metra. Pravilo fizičke udaljenosti ne mora se primjenjivati između članova istog domaćinstva ili osoba koje su uobičajeno u bliskom kontaktu”, navodi se u preporukama.

Preporučuje se vođenje evidencije gostiju i osoblja radi lakšeg praćenja kontakata u slučaju eventualne pojave zaraze.

U slučaju sklapanja braka na otvorenom, preporučuje se, ako postoji mogućnost, organizovanje obreda i slavlja na otvorenom.

Kako se navodi u smjernicama Instituta za javno zdravlje, svi su obavezni nositi maske u zatvorenom prostoru:

“Prilikom sklapanja braka u matičnom uredu ili drugom zatvorenom objektu/prostoru potrebno je pridržavati se opštih mjera za prevenciju prenosa zaraze. U zatvorenom prostoru obavezno je nošenje maski za lice ili medicinskih maski”, navodi se u preporukama.

Na ulazu u prostor objekta gdje se organizuje veselje potrebno je staviti obavještenja o obavezi pridržavanja opštih higijenskih mjera i mjera fizičke udaljenosti u skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje.

Preporučuje se, ako postoji mogućnost, organizovanje slavlja na otvorenom.

“Prilikom sklapanja braka u matičnom uredu ili drugom zatvorenom objektu/prostoru potrebno je pridržavati se opštih mjera za prevenciju prenosa zaraze”, ističu u IJZ.

U zatvorenom prostoru obavezno je nošenje maski za lice ili medicinskih maski.

Preporučuje se održavanje međusobne udaljenosti od dva metra između učesnika svadbenog slavlja i službenih osoba.

Prilikom pozivanja gostiju organizatori i mladenci moraju da goste informišu o važećim mjerama i daju uputstva i informacije.

MUZIKA

Preporučuje se da se pozornica postavi na udaljenost četiri metra od ostalih gostiju.

“Razmak od dva metra preporučuje se između i od izvođača pjevačkih dionica i muzičara da duvačkim instrumentima. Preporučuje se razmak od četiri metra između publike i izvođača na sceni. Broj osoba koje istovremeno mogu boraviti na plesnom podijumu zavisi o veličini podijuma i preporuka je da se osigura prostor od 4m2 po osobi. Tokom aktivnosti intenzivnijeg plesa preporučuje se održavanje fizičke udaljenosti od 2 metra između osoba, osim između članova iste porodice ili osoba koje su uobičajeno u bliskom kontaktu”, piše u preporukama.

SAHRANE

Kad je riječ o organizovanju sahrana, preporuka je da se, za vrijeme boravka u svim prostorima, uključujući dolazak i odlazak, preporučuje fizički razmak između osoba (prisutne osobe, predstavnici vjerskih zajednica i osoblje) od dva metra.

Pravilo fizičke udaljenosti se, kako navode, ne mora primjenjivati između članova iste porodice ili osoba koje su uobičajeno u bliskom kontaktu.

Što se tiče maski za lice, obavezno je korišćenje tokom boravka u javnim zatvorenim prostorima.

IJZ je izdao preporuke i u vezi sa rasporedom sahranjivanja, pa je neophodno osigurati dovoljan vremenski razmak između sahrana, da bi se mogle sprovesti sve mjere čišćenja i dezinfekcije prostorija u kapeli ili drugom objektu koji se koristi za iskazivanje saučešća nakon svake sahrane, posebno uzimajući u obzir često dodirivane predmete i površine.

“Ožalošćenim osobama članovima porodice kojima je propisana mjera samoizolacije treba omogućiti dolazak na sahranu i posljednji ispraćaj. Saglasnost izdaje nadležni sanitarni inspektor na zahtjev osobe uz posebno propisane uslove osim ako osoba ima simptome bolesti”, navode iz IJZ.

Posluživanje i konzumacija hrane i pića se ne preporučuje, osim, kako se navodi u preporukama, ako se ne može organizovati na način da se poštuju mjere fizičkog distanciranja, hogijene prostora, nošenja maski od strane angažovanog osoblja i adekvatnih higijenskih mjera prostora, pribora i posuđa.

“Zabranjeno je sliženje hrane i pića u improvizovanim objektima – šatorima”, navodi se u mjerama.

Institut za javno zdravlje (IJZ) prpiremio je, inače, privremene preporuke za postupanje i sprovođenje mjera zaštite od COVID – 19 u hotelima.

IJZ saopštio je da će se najvažniji aspekt turističke sezone 2020. ogledati u sigurnosti i poštovanju preporuka ljekarske struke, zbog čega je Institut pripremio niz mjera, među kojima su i Preporuke za postupanje i sprovođenje mjera zaštite od COVID – 19 u hotelima i drugim objektima za pružanje usluga smještaja.

“Svi zaposleni u hotelijerstvu dužni su da poštuju opšte mjere prevencije širenja infekcija. Takođe, na upravama i menadžerima hotela je da sprovedu određene administrativno organizacione mjere koje za cilj imaju unapređenje poštovanja preporuka i njihove implementacije u praksi, kao i niz mjera koje je IJZ predložio poslodavcima, a koje se odnose na postupanje sa zaposlenima i njihovim eventualnim obolijevanjem”.

Ovim preporukama definisan je niz tehničkih mjera koje su od posebnog značaja za normalno funkcionisanje objekata, prije svega Opšta pravila za hotelske prostore i druge prostore za smještaj u kojima su jasno definisana pravila održavanja higijene smještajnih jedinica, kao i uputstva za rad ugostiteljskih objekata.

Takođe, IJZ propisao je i Preporuke za rad otvorenih i zatvorenih bazenskih kupališta, vodenih parkova, spa & wellness centara tokom epidemije COVID-19, kao i drugih objekata koji su u direktnoj ili indirektnoj vezi sa uslugama u hotelskim i drugim ugostiteljskim objektima, u kojima se pružaju usluge smještaja, pripremanja i usluživanja hrane, pića i napitaka.

Obavezne mjere za privredu i građane se nalaze NA OVOM LINKUa objavljene su i preporuke za preduzetnike koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost u ugostiteljskim objektima.

Što se tiče preporuka koje se odnose na prevoz putnika, IJZ je jasno definisao koje mjere je neophodno sprovoditi u cilju bezbjednog prevoza putnika u autobuskom i kombi prevozu, taksi vozilima i prilikom pružanja usluga iznajmljivanja vozila (rent-a-car).

Preporuke se nalaze na sljedećim linkovima:

https://api.coronainfocg.me/media/files/1588284757-autobuski-prevoz.pdf

https://api.coronainfocg.me/media/files/1588284767-rent-a-car.pdf

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com