Kavčani pod kontrolom držali policiju, državne službenike i medije - Volim Podgoricu

Kavčani pod kontrolom držali policiju, državne službenike i medije

Ročište za potvrđivanje optužnice protiv 15 članova kriminalne grupe “kavčani”, koji se terete za zelenaštvo, nedozvoljeno držanje oružja, prodaju droge, davanje mita, teško djelo protiv opšte sigurnosti i pranje novca, juče je odloženo za 11. april. Kako je objasnila sudija Suzana Mugoša u Višem sudu u Podgorici, okrivljenima koji se nalaze u bjekstvu, sud mora da postavi branioce po službenoj dužnosti, jer bi u suprotnom došlo do povrede postupka, pišu Dnevne novine.

Osim Slobodana Kašćelana, koji je označen kao vođa “kavačkog klana” optužnicom su obuhvaćeni i Aleksandar Đurišić, Vladimir Božović, Siniša Vlahović, Igor Đurišić, Davor Prelević i Miloš Radonjić, koji se nalaze u bjekstvu i za njima je raspisana potjernica. Takođe, su obuhvaćeni Stefan Brnović iz Podgorice, Đerđ Camaj, Aleksandra Bogdanović, Nikola Andrić, Igor Andrić, Tripa Moškov i Goran Ljubatović.

Istragom su bili obu hvaćeni i kotorski inspek tor Zlatko Samardžić i Ilija Dedović, međutim oni su u međuvremenu sklo pili sporazum o priznanju krivice sa tužilaštvom.

U optužnici se, između ostalog, navodi da su Ka šćelan i Igor Božović kra jem maja 2010. godine, or ganizovali kriminalnu grupu, a zatim vrbovali ostale članove

Kriminalna grupa je imala cilj vršenje krivičnih djela iznu da zelenaštvo, nedozvo ljeno držanje oružja, prodaja droge, omogućavanje uživanja opojne droge, davanje mita, teško djelo protiv opšte sigurnosti, pranje novca.

Kašćelan i Božović su, prema navodima specijalonog tužioca Saše Cađenovića, bili zaduženi za planiranje krivičnih djela, da daju uputstva i naredbe ostalim članovima kriminalne organizacije, da obezbjeđuju materijalna sredstva za vršenje krivičnih djela, kao i da sami učestvuju u vršenju krivičnih djela.

Okrivljeni Aleksandar Đurišić je bio zadužen za primjenjivanje nasilja i zastrašivanje drugih osoba prilikom iznude, kao i da skladišti i čuva oružje i eksplozivne naprave. Njegov zadatak je bio i da obezbjeđuje stanove u kojima su boravili ostali člnavi kriminalne organizacije, kao i da koristi prijateljske veze radi prikupljanja podataka koji bi bili od koristi za kriminalnu grupu. Sličnu ulogu u grupi imao je i Vladimir Božović, koji je kao sin jednog od navodnog vođe kavačkog klana, Igora Božovića, bio zadužen i za prenošenje poruka i uputstava ostalim pripadnicima, kao i pripadniku grupe koji je bio zaposlen u Upravi policije, Zlatku Samardžiću, u slučaju da neko od njihovih bude lišen slobode.

Zadatak okrivljenih Siniše Vlahovića i Davora Prelevića je bio da kao prodavci mobilnih telefona obezbijede neregistrovane SIM kartice članovima kriminalne grupe, koji su ih koristili radi upućivanja prijetnji određenim osobama, od kojih su iznuđivali novac.

Takođe, oni suili zaduženi i za skladištenje oružja, eksplozivnih sredstava i pancira. Okrivljeni Miloš Radonjić je, pored omogućavanja uživanja u opojnim drogama osobama koje su za protivuslugu obavljale neke poslove za ovu kriminalnu organizaciju, bio zadužen i za bezbjednost članova grupe, kao i uticaj na sredstava javnog informisanja.

Ove zadatke je imao i Igor Đurišić zvani Major Komandant koji je fizički obezbjeđivao članove kriminalne organizacije. Okrivljeni Đerđ Camaj je pomagao u provjeravanju funkcionisanja specijalnih SIM kartica koje su korišćene u realizaciji kriminalnog plana, dok je Aleksandra Bogdanović imala ulogu da podmićuje državne službenike.

U kontaktu sa kotorskim policajcima

Zadatak da stalno bude u kontaktu sa kotorskim policajcima i da im daje novac kako bi preduzeli neke radnje u interesu kriminalne grupe pripadao je Nikoli Andriću, koji je zajedno sa bratom Igorom, Tripom Moškovim i Ilijom Dedovićem bio zadužen za fizičko obezbjeđenje vođa kriminalnog klana. Takođe su bili zaduženi i za nadzor video kamerama u cilju prikupljanja podataka o kretanju osoba koje su od interesa za kriminalnu organizaciju, kao i o kretanju policije radi usmjeravanja aktivnosti kriminalne organizacije. Okrivljeni Goran Ljubatović je bio zadužen za potpisivanje ugovora o pozajmicama i hipotekama, kojima bi se prikrivali zelenaški poslovi.

Prijeteće poruke Krstu Bujkoviću

U maju 2016. godine Aleksandar Đurišić, Davor Prelević, Igor Božović i Siniša Vlahović su u namjeri da pribave iznos veći od 30.000 eura presreli automobilom Krsta Bujkovića, kojeg su izudarali i nazvali špijunom suparničkog klana, naredivši mu da istog dana dođe “u zgradu” da se dogovore koliko će im para predati.

Pritom su mu saopštili da znaju da mu žena i dijete žive u Beogradu i da su sami. Međutim, Bujković iz straha za sopstveni život nije se pojavio u zakazano vrijeme, nakon čega su uslijedile prijetnje porukama sa SIM kartica za jednokratnu upotrebu.

“Slušaj smradu jedan iskompleksirani, sve znam, da si vozio ubicu Bugarina i pomagao ubistvu Vlahovića i za pokazivanje snajpera u gepeku, kao i Bosance što zavodiš u firmu da rade, to jest ubice isplaćuješ sve pod komandom onog Dedovića i Vukotića…..Beograd će ti biti mali ako ne ostaviš 50.000 eura na Trojicu na izvor u 17 sati sjutra. U suprotnom ćeš da vidiš!! Kao i porodicu i brata koji će slučajno da sleti sa puta. Budi tačan smradu mali. Ovo je samo dio onog što znam, a drugi ćeš čuti od murije, ako ne ispoštuješ vidjet ćeš kako je u paklu sa Vinkom, kojeg ste ubili vi smradovi mali. Koliko si isplatio od Dedovića i čije ubistvo još spremate. Mi smo tvoje pripremili ako ne ispoštuješ”.

“Naći će te u Dunavu kao Gorana, kojeg si vozio i pomagao u ubistvu Bugarina”.

I ovaj put Bujković je odbio da podlegne prijetnjama i zaputio se u policiju i prijavio ih.

Ista ekipa u cilju daljeg zastrašivanja podmetnula je eksploziv pod automobile “audi” i “hamer” koji su bili parkirani pored kuće Krsta Bujkovića, nakon čega su daljinskim ga aktivirali. Tom prilikom su oba vozila u potpunosti uništena.

Samardžić odustao od sporazuma

Policajac iz Kotora Zlatko Samardžić juče je u Višem sudu u Podgorici odustao od sporazuma o priznanju krivice, koji je potpisao sa specijalnim državnim tužiocem Sašom Čađenovićem.

Iako je ranije precizno ispričao kada je i kako postao član kavačke kriminalne grupe, on je juče u sudnici kazao da ne pristaje na sporazum i da je tada priznao i stvari koje nije uradio.

Ranije je dobrovoljno priznao da je šefovima kotorskog klana javljao kada policija kreće u pretres njihovih stanova, upozoravao ih da se čuvaju ili bježe ukoliko je postojala mogućnost da budu privedeni, zbog čega su oni uvijek bili korak ispred organa gonjenja. Sporazumom, koji je juče poništio, Samardžiću je bila predviđena kazna od pet i po mjeseci u zatvoru.

Poreskom službeniku 50 eura, viski, tri šteke cigareta i boca Gorkog lista

Okrivljeni Stefan Brnović je u cilju regulisanja radnog statusa okrivljene Bogdanović, koja je trebalo da se zaposli u njegovom kazinu “Cattaro bet”, nazvao istu i kazao joj da službenici Poreske uprave ponese 50 eura, tri šteke cigara, bocu viskija i Gorkog lista. Po njegovim uputstvima, Bogdanović je Verici Vuković, službenici Poreske uprave, predala navedene stvari, kako bi ova izvršila službenu radnju i izdala potrebna dokumenta za zasnivanje radnog odnosa, odnosno radnu dozvolu.

Ponudili vještaku 1.000 eura da brže uradi nalaz

Član kriminalne grupe Nikola Andrić, prema optužnic,i neposredno je ponudio mito od 1.000 eura službeniku Forenzičkog centra Balši Saviću, koji je ujedno i stalni sudski vještak za digitalne dokaze, mobilnu i video forenziku kako bi za jednu noć sačinio izvještaj o vještačenju povjerenom mu od Osnovnog tužilaštva u Kotoru. U pitanju je bio izvještaj o izuzetim dokazima sa lice mjesta i vještačenje izuzete video tehike i snimaka sa lica mjesta koji su uzeti nakon hapšenja Igora Andrića i Tripa Moškova zbog pomaganja počiniocu nakon izvršenja krivičnog djela, odnosno nakon što ih je policija uhvatila dok su skidali kamere za koje se pretpostavljalo da pripadaju “kavačkom klanu” i služe za nezakonit nadzor kretanja građana kroz Kotor.

Kako piše u optužnici, Nikola Andrić je pozvao telefonom Savića, predstavio se kao Marko i od njega zatražio da se sretnu u objektu “Tehnomaks” u Podgorici. Savić je to prihvatio i oni su se našli na dogovoreno mjesto. Tada mu je Andrić zatražio da završi izvještaj o vještačenju u toku noći i ujutro ga preda tužilaštvu u Kotoru, nakon čega mu je dao dvije novčanice od 500 eura, i obećao još novca kada obavi posao.

Kašćelan zelenašenjem za 50.000 kupio kuću u Prčnju

Prema optužnici, Kašćelan je počinio krivično djelo zelenašenje na štetu Milana Dragovića, kojem je pozajmio novac u iznosu od 50.000 eura, uz kamatu od 10 odsto mjesečno. “U cilju prikrivanja zelenaškog posla, okrivljeni Ljubatović je sa Dragovićem sklopio ugovor u kojem je navedeno da pozajmica iznosi 250.000 eura, kao i ugovor o hipoteci nad kućom od 136 kvadrata u Prčnju, kojom je Dragović garantovao vraćanje duga”, navodi se u optužnici. Kako Dragović nije mogao da vraća ugovorenu kamatu koja je mjesečno iznosila 5.000 eura, Ljubatović je aktivirao hipoteku preko javnog izvršitelja i postao vlasnik vrijedne imovine za svega 50.000 eura.

(Dnevne novine)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com