Keković: Procesuiraćemo sve poslodavce koji krše propise o sindikalnim pravima

Kako je saopštio, do sada u Crnoj Gori niko nije odgovarao za kršenje sindikalnih i radničkih prava, zbog čega su neophodni konkretni instrumenti djelovanja, prenosi Mina business.
“Vršićemo pritisak na Tužilaštvo da obrati pažnju na te predmete. Kršenje prava radnika i sindikalnog djelovanja u Crnoj Gori prisutno je u velikoj mjeri, zbog čega je neophodno njihovo krivično procesuiranje. Radnici svakodnevno prolaze kroz razne torture društveno neodgovornih poslodavaca, što je poprimilo alarmantne razmjere. Zbog naše nemoći i nepostupanja institucija sistema da kazne takva djela, sve je više društveno neodgovornih poslodavaca“, naveo je Keković.
On je dodao da USSCG dosadašnjim djelovanjem nije bio u prilici da preko Inspekcije rada i drugih institucija zaštiti radna i sindikalna prava.
“Sve više poslodavaca primorava radnike da potpisuju blanko sporazumni raskid radnog odnosa, kao uslov da dobiju ugovor o radu. Iako smo upoznati sa takvom praksom, ljudi ne žele da saopšte da su renomirani poslodavci u Crnoj Gori posegnuli za takvim dokumentom“, zabrinut je Keković.
Prema njegovim riječima USSCG u junu prošle godine je pokrenula kampanju protiv nezakonite prakse potpisivanja blanko sporazumnog raskida radnog odnosa.
“Od tada nijesmo dobili odgovor od Tužilaštva, od koga smo tražili da se uključi u kampanju“, naveo je Keković.
Predsjednik Sindikata Kombinata aluminijuma (KAP) Sandra Obradović najavila je da advokati te radničke organizacije pripremaju krivičnu prijavu protiv menadžmenta i stečajnog upravnika te fabrike, zbog kršenja radničkih prava.
“Nadam se da će Tužilaštvo stati na kraj samovolji menadžmenta i stečajnog upravnika u KAP-u i postupiti onako kako nalaže zakon, kako bi radnici ostvarili svoja radna i sindikalna prava“, uvjerena je ona.
Takođe je podsjetila da je uprava KAP-a nedavno izbacila sindikalnu arhivu i kompletnu imovinu Sindikata preduzeća iz prostorija kompanije, kao i da je najavljeno da će se obustaviti izdvajanje za sindikalne članarine.
“Problemi u KAP-u su počeli kada je prije dvije i po godine u to preduzeće uveden stečaj i kada su radnici tražili pravo na godišnji odmor. Obratili smo se Ministarstvu rada i socijalnog staranja. Resorni ministar Zorica Kovačević je pozitivno odgovorila na dopis i uputila ga menadžmentu i stečajnom upravniku KAP-a, međutim do reakcije nije došlo”, ukazala je Obradović.
Kako tvrdi predsjednik Jedinstvene sindikalne organizacije mojkovačke Tare Marinko Medojević, u tom preduzeću prisutna su kršenja osnovnih prava radnika, a bilo je i pritisaka na zaposlene kada je u pitanju izbor članova sindikalne organizacije.
“Menadžment nije uplatio poreze i doprinose, a zaposleni koji imaju preko 40 godina radnog staža proglašeni su viškom i ostali su bez zdravstvene zaštite. Meni su dali otkaz na potpuno nezakonit način. U tom preduzeću daju rješenja za nesistematizovana radna mjesta, dobijaju se ugovorene zarade, dok je u platu od 250 eura bio uračunat minuli staž i latentna opasnost od eksplozije. Kulminacija se desila kada je menadžment, tačnije direktor pogona pirotehnike i montaže Radiša Tošić došao da skuplja potpise za izbor članova sindikata. Sindikat koji menadžment preduzeća želi da organizuje po volji poslodavca je neprihvatljiv”, ispričao je on.
(cdm.me)