KO ĆE S KIM: Pet scenarija za novi sastav vlade, a samo jedan NE UKLJUČUJE Mila

Sva je prilika da će Milo Đukanović i nakon jučerašnjih izbora nastaviti svoju dvadesetpetogodišnju vladavinu Crnom Gorom. Bitka se i dalje vodi oko jednog mandata, a od pet mogućih secanrija, Milo Đukanović pobjednik je u četiri. Iako se rezultati Centra za demokratsku tranziciju (CDT) i Centra za monitoring (CeMi) razlikuju u jednom mandatu u korist Đukanovića, DPS-u je i dalje potrebna podrška manjinskih partija.
SCENARIO 1: DPS+SD+manijne
Trenutno najizvjesniji scenario jeste da se Demokratska partija socijalsita Mila Đukanovića udruži sa svojim “satelitima” Socijaldemokratama Ivana Brajovića (SD) i manjinskim partijama. Takvom koalicijom prikupilo bi se neopohodnih 41 mandat za sastav vlade s obzirom na to da prema CDT-u, DPS ima 35, SD i Bošnjaci po 2, a Hrvati i Albanci po mandat. Ukoliko se DPS oslanja na projekcije CeMi-ja, onda bi takva koalcija imala za jedan mandat stabilniju vladu, odnosno 42 poslanika budući da je prema njihovim rezultatima Milu Đukanoviću pripalo 36 poslaničkih mjesta. U tom slučaju, DPS čak ne bi ni morao da se oslanja na podršku albanske ili hrvatske manjine za neophodnu većinu.
Takav scenario najizvjensiji je jer su manjinske partije u Crnoj Gori tradicionalni partneri Mila Đukonovića u svim dosadašnjim vladama pa ni sada ne bi trebalo da dođe do iznenađenja, a isti je slučaj i sa Socijaldemokratama Ivana Brajovića.
SCANRIO 2: DPS+SD+SDP
Manje izvjestan, ali ne i krajnje nemoguć ishod bio bi da se stari partneri Ranko Krivokapić (SDP) i Milo Đukanović ponovo udruže uz već pomenutu podršku Ivana Brajovića. Takva vlada imala bi (prema CDT) tačno 41 mandat (42 prema CeMi) budući da je SDP Ranka Krivokapića osvojio 4 mandata na izborima. Ipak, teško da će Ranko Krivokapić pogaziti riječ i progutati niz optužbi koje u poslednje vrijeme iznosi na račun Mila Đukonaovića s kojim je punih 18 godina dijelio vlast u Crnoj Gori.
Takav scenario trenutno djeluje moguć jedino ukoliko DPS ponudi novog kanditata za premijera, jer će Krivokapić i Đukanović teško izgladiti sukob.
Poslednjih dana po crnogorskim (ali i srpskim) medijima se provlači da bi to mogao biti Duško Marković, dosadašnji “vladar iz sjenke”, odnosno čovjek koji se još od devedesetih godina nalazi na najvišim funkcijama Crne Gore.
Marković je bio i generalni sekretar Vlade Crne Gore, poslanik, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova, a široj javnosti postao je poznat tek 2005. kada je postavljen na mjesto direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost. Godine 2010. bio je ministar bez portfelja, zatim i ministar pravde, da bi od 2012. obavljao funkciju ministra za ljudska i manjinska prava. Među lokalnim kuloarima kolaju priče da bi upravo Marković bio i poželjan kandidat za premijera u očima Zapada.
Jedno je sigurno, ukoliko SDP i bude ulazio u pregovore sa DPS oko sastava nove vlada, njihov uslov će sasvim zagarantovano biti da premijer ne bude Milo Đukanović, ali nije sasvim poznato u kakvim su odnosima Ranko Krivokapić i Duško Marković i da li bi takav scenario privoleo SDP da ponovo pruži podršku nekadašnjim koalicionim partnerima.
Ipak, tu se javlja još jedan problem – saradnja SDP i SD, ondnosno Ranka Krivokapića i Ivana Brajovića koji se povukao iz SDP-a i oformio novu partiju (SD) koja je, čini se, i ključni igrač ovih izbora jer bez njihova dva mandata Milo bi teško mogao da razmišlja o vladi.
SDP i SD nisu se rastali u prijateljskim odnosima. Nakon izlaska iz koalicije sa DPS, deo SDP-a, smatrajući da je Krivokapić skrenuo sa kursa političke ideologije stranke, napustilo je partiju, osnovalo SD i ostalo vjerno politici Mila Đukanovića. SDP tražio je da SD vrati poslaničke mandate stranci, a Krivokapić je napao svoje otcepljene funkcionere da ih je “vlast pokvarila”. Zbog svega toga, opravdana je sumnja u ponovnu saradnju SDP-a i SD-a.
SECANRIO 3: Velika koalicija: DPS+SD+SDP+manjine
Ukoliko bi se drugi scenario obestinio, podrška manjina ne bi ni bila neophodna, ali bi uz njih vlada svakako bila mnogo stabilnija (45-46 mandata). Ipak, zbog svega ranije navedenog (u scenariju 2), takva koalicija je i više nego upitna, a najviše zbog razmimoilaženja Ranka Krivokapića i Mila Đukanovića. Da će se dvojica starih partnera teško sporazumjeti potvrdio nam je i sam Krivokapić koji je danas za “Blic” poručio da je DPS izgubio izbore.
– SDP je sačuvao ideju i viziju na čijem ostvarenju radi već četvrt vijeka i na ovim izborima smo oživjeli LSCG. Crna Gora je evroatlanska država koja brine o svojim građanima i SDP će nastaviti da okuplja sve građanske i manjinske stranke kako bi se zaustavila pohara naše države. DPS je izgubio ove izbore uprkos nasilju koje je sprovodio. DPS je jedina vlast koja je zabranila građanima komunikaciju i iskljucila “Viber” i “Whatsapp”. Zamislite da se ono što se dešavalo juče u Crnoj Gori desilo u bilo kojoj evropakoj zemlji – rekao je Krivokapić.
SCENARIO 4: Opozicija+manjine
Odmah nakon proglašavanja rezultata, četiri vodeće opozicione stranke pozvale su manjine da otkažu povjerenje Milu Đukanoviću i sjednu za pregovarački sto. Četiri vodeće partije zajedno, prema projekcijama CDT, imaju tačno 40 mandata (DF-18, Ključ i Demokrate po 9 i SDP 4) i nedostaje im jedan kako bi srušili vladavinu Mila Đukanovića dugu gotovo tri dekade. Dovoljno bi bilo da privole albansku Forcu ili Hrvatsku građansku inicijativu koje su osvojile po jedan mandat. Ipak, teško da će manjinske partije koje su godinama vjerne DPS-u i Milu Đukanoviću naprasno odlučiti da promjene stranu, osim ukoliko im opozicija ne ponudi nešto što se ne odbija.
– Sad nam predstoje dani i nedjelje u kojima ćemo pokušati da objedinimo sve antirežimske snage i subjekte koji su željni promjena i koji se zalažu za istinsku demokratizaciju crnogorskog društva i sprečavanje daljeg ekonomskog sunovrata države. Uostalom, i prije saopštavanja konačnih rezultata, predsjednik Demokrata je ruku pružio svima koji Crnu Goru nose u srcu, a ne u džepu – poručili su iz Demokratske Crne Gore.
SECANRIO 5: Kupovina glasova (Milo+SD/manjine/ostali poslanici)
Nije nemoguće! Kada je u igri veliki ulog kao što je vlada koja visi o samo jednom mandatu, sva sredstva su u opticaju. Opozicija je već unaprijed optužila Mila Đukanovića da će uz pomoć korupcijskih sredstava sastaviti vladu.
S obzirom na to da je svaki poslanik u skupštini vlasnik svog mandata, opcija kupovine glasova nije nimalo nerealna. Po tom principu DPS bi mogao da privoli (potkupi) bilo kog poslanika iz bilo koje partije i na taj način sastavi novu vlast. Naravno, istu mogućnost ima i opozicija, ali oni kategorički odbijaju takav epilog.
(Blic)