Koliko života, od milijardu pušača, možemo da spasimo?

Gotovo 50 odsto pušača koji su doživjeli infarkt i 57 odsto onih koji su doživjeli moždani udar, nastavlja da puši. Ovo je samo jedan od podataka sa panela o smanjenju štetnosti od pušenja u okviru međunarodne konferencije “Preispitivanje činjenica o štetnom ponašanju za zdravstvenu otpornost”, koja je 30.maja održana u glavnom gradu Bugarske, a koji najbolje pokazuje koliko je tvrdokornim pušačima izazovno da zauvijek ostave cigarete.
Na konferenciji koju je uoči Svjetskog dana bez duvanskog dima, 31. maja, organizovala kompanija Arbilis – organizator naučnih konferencija iz Bugarske – na temu smanjenja štetnosti loših navika,
saopšteno je da, uprkos, višedecenijskoj kampanji protiv pušenja, danas u svijetu ima oko milijardu pušača.
Ljude koji su “okorjeli” pušači veoma je teško ubijediti da prestanu, rekao je profesor Reuven Zimlichman, šef odjeljenja za medicinu i Instituta za hipertenziju u izraelskom medicinskom centru E. Volfson i
direktor Instituta za kardiovaskularna istraživanja na Medicinskom fakultetu Sackler u Tel Avivu.
„Kao ljekari nismo uspjeli u svojim naporima da suzbijemo pušenje, s obzirom na to da broj pušača na globalnom nivou ostaje nepromijenjen. Milijardu pušača je svjedočanstvo našeg neuspjeha i
sada je jasno da treba da nađemo drugo rješenje“, naveo je profesor Zimlichman.
On je dodao da već dostupne različite alternative bez dima, poput proizvoda koji zagrijavaju duvan (u Crnoj Gori najpoznatiji uređaj ove vrste je IQOS) kod kojih se štetne materije smanjuju za 95% jer se duvan zagrijava, a ne sagorijeva.
„Da li shvatate koliko života od milijardu pušača možemo da spasimo“, upitao je profesor.
„Koliko je smrtnih slučajeva izbjegnuto u Švedskoj i koliko bi još života moglo biti spaseno ako bi se ukinula zabrana snusa u Evropi“, zapitao se profesor Zimlichman.
Princip smanjenja štetnosti treba primijeniti na sve zavisnosti Profesor Borislav Georgiev, načelnik Klinike za kardiologiju Nacionalne kardiološke bolnice u Sofiji, naveo je da se pacijenti bude poslije teške operacije i traže cigaretu.
„Teški pušači su „prestajali“ da puše 50 puta, tako da sada pokušavamo da pronađemo alternativu i moderan pristup prestanku pušenja i okruženju bez dima“, dodao je on.
„Princip smanjenja štetnosti treba primijeniti na sve zavisnosti. Smanjenje štetnosti od pušenja se definiše kao minimiziranje štete i smanjenje ukupnog mortaliteta i morbiditeta bez potpunog
eliminisanja upotrebe duvana i nikotina“, objasnio je prof. Hristo Kožuharov, šef Druge psihijatrijske klinike u Varni i predsjednik Bugarskog udruženja psihijatara.
Kada je posrijedi pušenje, najpoznatiji primjer upotrebe koncepta smanjenja štetnosti je IQOS – uređaj koji radi na „heat not burn“ principu, odnosno ne sagorijeva duvan, već ga zagrijava.
Ujedno, to je jedini ovakav uređaj koji je američka Agencija za hranu i ljekove (FDA) svrstala u duvanske proizvode modifikovanog rizika. Agencija se saglasila sa naučnim studijama koje pokazuju da potpuni prelazak sa cigareta na IQOS sistem “smanjuje izloženost organizma štetnim i potencijalno štetnim materijama”.