Komplikacije od gripa mogu biti fatalne

Većina zdravih ljudi koji obole od gripa imaće blagu formu bolesti i oporaviće se za nekoliko dana (nekada oporavak traje do dvije sedmice), dok će neki razviti komplikacije koje mogu biti opasne po život i dovesti do smrti, upozorili su iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
“Infekcije sinusa i ušiju su primjeri umjerenih komplikacija usljed obolijevanja od gripa. Upala pluća je ozbiljna komplikacija gripa koja može nastati ili kao rezultat infekcije virusom gripa ili kao rezultat ko-infekcije virusom gripa i bakterija. Ostale ozbiljne komplikacije koje mogu biti izazvane gripom uključuju: upalu srca (miokarditis), mozga (encefalitis) ili mišićnog tkiva (miositis, rabdomioliza), kao i višestruko otkazivanje organa (na primjer, respiratorno i bubrežno otkazivanje). Infekcija respiratornog trakta virusom gripa može izazvati veću upalnu reakciju u tijelu i dovesti do sepse, životno opasnog odgovora tijela na infekciju. Grip, takođe, može pogoršati hronične zdravstvene probleme. Na primjer, osobe sa astmom mogu doživjeti napade astme dok su zaražene gripom, a osobe sa hroničnom srčanom bolešću mogu doživjeti pogoršanje stanja izazvano gripom (akutni infarkt miokarda)”, navodi se u informacijama i preporukama na sajtu IJZCG.
Oni upozoravaju da su neke osobe u većem riziku od razvoja ozbiljnih komplikacija usljed obolijevanja od gripa.
“Za ove osobe, vakcinacija protiv sezonskog gripa je posebno važna. Iako vakcina ne štiti u potpunosti od infekcije, kod osoba sa hroničnim bolestima vakcina protiv gripa značajno smanjuje rizik od razvoja teške forme bolesti, hospitalizacije i smrtnog ishoda. Relevantne svjetske institucije (kao što su Svjetska zdravstvena organizacija, evropski i američki Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti) preporučuju liječenje antivirusnim lijekovima osoba koje su u povećanom riziku od ozbiljnih komplikacija usljed obolijevanja od gripa, a koje imaju laboratorijski potvrđenu infekciju ili sumnju na infekciju gripom”, kažu iz IJZCG.
Kako navode, u visokom riziku od komplikacija gripa su stariji od 65 godina, djeca mlađa od pet godina, osobe sa astmom, potom sa hroničnim bolestima pluća (kao što su hronična opstruktivna plućna bolest.
Prema posljednjem izvještaju IJZCG, tokom sedam dana grip je laboratorijski potvrđen kod 80 osoba, od kojih je 44 bilo pozitivno na influencu tip A (55%), a 36 osoba na tip B (45%).
Od 30.9.2024. godine Institutu su dostavljene četiri prijave smrtnog ishoda povezanog sa infekcijom virusom gripa. U pitanju su osobe, starosti 83, 72, 63 i 36 godina, kod kojih su bili prisutni određeni komorbiditeti. Preminule osobe nisu bile vakcinisane vakcinom protiv sezonskog gripa.
Ugrožena i novorođenčad do šest mjeseci
Iz IJZCG navode da su sa većim rizikom od komplikacija usljed obolijevanja od gripa trudnice i žene do dvije sedmice nakon završetka trudnoće, oni koji žive u staračkim domovima i drugim ustanovama za dugotrajni smještaj i njegu.
“Iako se sva djeca mlađa od 5 godina smatraju osobama koje su u većem riziku od ozbiljnih komplikacija usljed obolijevanja od gripa, najveći rizik imaju oni mlađi od dvije godine, sa najvećim stopama hospitalizacije i smrtnosti među novorođenčadima mlađim od 6 mjeseci (koji su u dobi u kojoj se ne može sprovesti vakcinacija protiv gripa)”, ističu iz IJZCG.