Korać: Otkloniti razloge predugog trajanja sudskih postupaka

Predsjednik Sudskog savjeta, prof.dr Radoje Korać, zadovoljan je rezultatima u prethodnoj godini iako smatra da je moglo i više i bolje kada je riječ o popunjavanju upražnjenih sudijskih mjesta, efikasnosti sudova i poboljšanju materijalnog stanja zaposlenih u crnogorskom sudstvu.
Ono što izdvaja i smatra velikim pomakom jeste izbor predsjednika Vrhovnog suda u punom mandatu nakon devet neuspjelih pokušaja, što će, vjeruje Korać, rezultirati većom efikasnošću sudova, boljom organizacijom, koordinacijom i kontrolom rada. Korać u intervjuu za “Dan” ističe da Sudski savjet i on kao predsjednik tog tijela nisu trpjeli pritiske bilo koje vrste prilikom odlučivanja i siguran je da će tako i ostati.
Da li ste od momenta izbora za predsjednika SS do danas zadovoljni postignutim rezultatima i kakvi su planovi za naredni period?
Smatrate li da je izbor Valentine Pavličić za predsjednicu Vrhovnog suda pozitivan pomak za crnogorsko sudstvo? Da li ste s njom razgovarali o problemima s kojima se sudovi suočavaju u dužem periodu i, ako jeste, kakve ste zaključke donijeli?
Izbor predsjednice Vrhovnog suda je sam za sebe značajan iskorak u pravcu unapređenja stanja u sudstvu, naročito zbog toga što je tom izboru prethodilo osam neuspjelih pokušaja da se izabere rukovodilac krovne institutucije u sudstvu. Očekujemo da će predsjednica realizacijom ponuđenog programa, boljom organizacijom, koordinacijom i kontrolom rada doprinijeti većoj efikasnosti i ažurnosti sudova u Crnoj Gori. Trajanje sudskih postupaka jedan je od ključnih problema koji utiče na efikasnost pravosuđa. Prema međunarodnim standardima za unapređenje efikasnosti postupka, uloga predsjednika suda je naročito značajna. Konsultativno vijeće evropskih sudija ohrabruje predsjednike sudova da prate dužinu sudskog postupka, dok Evropska komisija za efikasnost pravosuđa (CEPEJ) pridaje veliki značaj prikupljanju informacija o najvažnijim koracima u sudskom postupku koje preduzimaju predsjednici sudova. U cilju borbe protiv procesnih kašnjenja i dugotrajnih postupaka, CEPEJ naglašava važnost pravilnog upravljanja vremenom, u koje spada i evidentiranje dužine svake pojedinačne faze sudskog postupka. Prema CEPEJ-u, analiza prikupljenih podataka ključna je da bi se odredili razlozi zbog kojih dolazi do kašnjenja i u kojim fazama postupka, kao i da bi se definisale mjere za rješavanje tih pitanja u budućnosti. Od predsjednice se očekuju aktivnosti u pravcu otklanjanja razloga zbog kojih postupci predugo traju. Razvijanje sistema za određivanje složenosti predmeta i standarda za upravljanje suđenjima, uz korišćenje najbolje uporedne prakse, može pomoći sudijama u pripremi i vođenju predmeta, naročito u oblasti organizovanog kriminala i korupcije. Prema Ustavu, predsjednik Vrhovnog suda je član Sudskog savjeta po funkciji, pa time ima pravo i dužnost da zajedno sa ostalim članovima Savjeta razmatra i odlučuje o svim pitanjima iz nadležnosti ovog organa. To je od posebnog značaja za potpuniji uvid u rad sudova i kandidovanje pitanja o kojima Sudski savjet treba da raspravlja.
Ministarstvo vrši nadzor, izvještaj dostavlja SS
Jeste li vršili neke vanredne kontrole rada sudija i predsjednika sudova i da li ste zadovoljni njihovom efikasnošću?
Sudski savjet nema nadležnost da kontroliše rad sudija i predsjednika sudova. Neposredan uvid u rad suda i kontrolu rada suda može vršiti samo sud višeg stepena, dominantno Vrhovni sud, kao najviši sud u državi. Inspekcijski nadzor u odnosu na organizaciju rada u sudovima i nad primjenom sudskog poslovnika vrši Ministarstvo pravde preko pravosudne inspekcije. Ako se inspekcijskim nadzorom utvrde nepravilnosti, zapisnik o sprovedenom nadzoru, uz izjašnjenje predsjednika suda, dostavlja se i Sudskom savjetu. Predsjednici sudova imaju obavezu da Sudskom savjetu dostave do 10. februara izvještaj o radu za prethodnu godinu. Sudski savjet sačinjava godišnji izvještaj sa detaljnijim podacima za svaki sud, evidentira probleme i nedostatke u njihovom radu, kao i mjere koje treba preduzeti da bi se otklonili uočeni nedostaci. U naredna tri mjeseca Sudski savjet sačiniće godišnji izvještaj za proteklu godinu, sa analizom stanja u sudstvu i pojedinim sudovima.
Dan