Kovačević Koprivici: Jeftini politički spin, Ustav i zakon su na strani BEMAX-a - Volim Podgoricu

Kovačević Koprivici: Jeftini politički spin, Ustav i zakon su na strani BEMAX-a

Kao bivši vlasnik kompanije BEMAX, osjećam obavezu da javnosti predočim cjelovit i pravno utemeljen odgovor na neistinite i politički motivisane navode o navodnom poreskom dugu od 28,4 miliona eura koje je iznio potpredsjednik Vlade Crne Gore Momo Koprivica, saopštio je bivši vlasnik BEMAX-a i aktuelni predsjednik Odbora direktora Veselin Kovačević.

On je kazao da, Koprivičine tvrdnje predstavljaju klasičan primjer instrumentalizacije državne funkcije u svrhu predizborne kampanje, i to na osnovu netačnih i tendencioznih interpretacija koje ne odražavaju ni činjenično stanje, ni pravni okvir važeći u Crnoj Gori.

Koprivica: Bemax će državi uplatiti ukupno 28,4 miliona eura

“Jedini motiv Koprivičinog obraćanja na mreži X je pokušaj popravka jednocifrenog rejtinga Demokrata u Nikšiću sa dodatnih 200 glasova”, naveo je on u reagovanju.

Prema riječima Kovačevića, BEMAX ni u jednom trenutku nije pokušao da “izbjegne” poreske obaveze, već je sve poslovne radnje, uključujući i prodaju vlasničkog udjela, sproveo u skladu sa tada važećim zakonima i propisima Crne Gore.

“U momentu zaključenja ugovora, nijedna nadležna institucija nije ukazala na nepravilnosti. Upravo zato je kompanija BEMAX iskoristila zakonsko pravo i žalila se nadležnom sudu, koji jedini ima ovlašćenje da donese konačnu odluku u ovom slučaju”, naveo je on u reagovanju.

Kako dodaje Kovačević, do danas je, po Koprivici, Veselin Kovačević bio “dužnik” poreza, a sada je to BEMAX. Vjerovatno što je zvučnije.

No, ističe, evropski propisi, Ustav i zakon kažu nešto drugo.

Kovačević naglašava da je, pravo svakog pojedinca da raspolaže svojom imovinom zagarantovano je Članom 1 Prvog protokola uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.

“Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) u predmetima: “Pressos Compania Naviera S.A. i dr. protiv Belgije” (1995), “Beyeler protiv Italije” (2000), “Broniowski protiv Poljske” (2004), jasno je utvrdio da država ne smije proizvoljno ograničavati pravo privatne svojine, niti se miješati u privatne transakcije između dvije strane ukoliko su zaključene zakonito”, kazao je on.

BEMAX je, dodaje Kovačević, kao privatna kompanija, bio u mojoj svojini, te sam imao puno pravo da njime raspolažem u skladu sa zakonima i sopstvenim poslovnim interesima, uključujući i pravo da ga prodam po tržišnoj, ispregovaranoj cijeni ili da ga poklonim ukoliko to želim.

“Nijedna državna institucija, uključujući potpredsjednika Vlade, nema ovlašćenje da arbitriro “pravičnosti” takve cijene”, ističe on.

“Inicijativa Moma Koprivice iz juna 2024. godine, koja je kasnije pretočena u saopštenje objavljeno 10. marta 2025, a sada i u objavi na X-mreži mjesec dana kasnije, pokušava da insinuira postojanje nepravilnosti u prodaji kompanije koja je već bila okončana u skladu sa tada važećim propisima”, dodaje Kovačević.

Međutim, ocjenjuje, Poreska uprava je rješenje donijela TEK u januaru 2025. godine, što jasno pokazuje da nijedna nepravilnost nije konstatovana u realnom vremenu.

“Evropski sud za ljudska prava u predmetu: “M.A. protiv Finske” (2003), smatra da retroaktivna primjena zakona, posebno onih koji utiču na poreske obaveze, mora proći strogi test proporcionalnosti i predvidivosti. U suprotnom, predstavlja povredu člana 6 (pravično suđenje) i člana 1 Protokola 1 (pravo na imovinu)”, kazao je Kovačević.

U konkretnom slučaju, ocjenjuje, prodaja je bila zakonita, a retroaktivno tumačenje poreza može samo destabilizovati poslovni ambijent i pravnu sigurnost.

“U Evropskoj uniji, kojoj Crna Gora teži, sloboda preduzetništva je zaštićena čanom 16 Povelje o osnovnim pravima EU. U tržišnim ekonomijama, cijena između dvije strane odražava njihovu procjenu vrijednosti i ne može biti predmet naknadnog preispitivanja od strane trećih lica”, naglašava on.

Država, dodaje Kovačević, ne smije biti arbitar u određivanju cijena privatnim licima jer je to apsurdno.

“Evropska komisija, u svojim izvještajima o napretku zemalja kandidata, kontinuirano upozorava na štetne efekte političkih intervencija u privatne ekonomske odnose. Takvoponašanje obeshrabruje investicije i urušava povjerenje u vladavinu prava”, navodi on.

Uostalom, ističe, država Crna Gora je u više navrata prodavala sopstvena preduzeća ispod knjigovodstvene vrijednosti, bez da je iko iz vlasti tada problematizovao “pravičnost” cijene.

BEMAX je oduvijek na Bijeloj listi Poreske uprave, redovno izmiruje sve poreske obaveze i primjer je odgovornog poslovanja. Kompanija je uvela evropske standarde u crnogorsku građevinsku industriju, dala doprinos razvoju infrastrukture i zapošljavala stotine radnika sa punim poštovanjem njihovih prava”, kazao je Kovačević.

Prema njegovim riječima, svaki pokušaj da se njen rad dovede u pitanje iz političkih pobuda predstavlja udar na jednu od rijetkih kompanija koja je izrasla iz crnogorskog poslovnog ambijenta bez oslanjanja na državne subvencije ili privilegije.

“Prodaja BEMAX-a je izvršena zakonito, transparentno i u skladu sa važećim propisima. Ne postoji pravni osnov za preispitivanje cijene transakcije između privatnih subjekata. Pokušaji retroaktivnog nametanja poreskih tumačenja su protivustavni i protivpravni. Evropska praksa jasno štiti pravo na slobodu poslovanja i raspolaganje imovinom. Ova medijska konstrukcija predstavlja politički marketing, a ne pravno pitanje”, zaključuje bivši vlasnik BEMAX-a i aktuelni predsjednik Odbora direktor Veselin Kovačević.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com