KOVAČEVIĆ: Novčane pomoći nikada nijesam dodjeljivala po političkoj ili drugoj pripadnosti

Povodom tvrdnji ministra Marića koje je saopštio u tekstu „Obaveza ministarstva je da bude transparentno“ saopštavam sljedeće:
Netačna je tvrdnja ministra Marića da sam ja tumačila uloge ministara u Vladi, već je tačno da sam saopštila javnosti šta je cilj Političkog sporazuma i Lex specialisa, a to je da se, ulaskom opozicionih ministara u Vladu izbornog povjerenja, obezbijedi kontrola upotrebe državnih resursa u organima gdje su opozicioni predstavnici imenovani, s jasnim ciljem da se putem sprovedene kontrole spriječe eventualne zloupotrebe resursa u predizborne svrhe, te da se imajući u vidu odredbe Lex specialisa, kontrola može sprovoditi od 01.01.2016. godine.
Netačno je da sam u svom saopštenju izjavila da ministar nije ministar, već naglašavam da su ministar Marić i ostali opozicioni predstavnici u Vladu izbornog povjerenja došli po Političkom sporazumu, a ne po izbornoj volji građana, i samim tim nemaju pravo da preuzimaju nadležnosti nekih drugih državnih organa, odnosno da se bave istražnim radnjama i da daju zaključke da je nešto nezakonito, što svakako nije u nadležnosti niti jednog ministra, pa ni ministra Marića. Istovremeno naglašavam da dajem punu podršku Političkom sporazumu i Lex specialisu i nemam namjeru, niti imam pravo, da se bavim ograničavanjem nečijih nadležnosti i navodnim opstrukcijama.
Tvrdnje ministra Marića da cilj u mom radu nije bila transparentnost u radu Ministarstva, opovrgava činjenica da je Ministarstvo dobilo vrlo dobru ocjenu za transparentost podataka koji se nalaze na portalu Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Napomenula bih gospodine Mariću, da smo na prvom zajedničkom kolegijumu koji smo održali povodom Vašeg stupanja na dužnost, lično od Vas, ja i moji saradnici, čuli da Vam je prvenstveno prioritet u radu implementacija Političkog sporazuma i Lex specialisa. Takođe bih Vam napomenula da pored ovih obaveza, postoje značajne obaveze koje su definisane najvažnijim programskim dokumentima Vlade Crne Gore – Programom rada Vlade Crne Gore i PPCG-om za period 2016-2018. godine i da je, takođe, potrebno posvetiti značajnu pažnju realizaciji ovih obaveza, a ne baviti se samo istražnim radnjama.
Što se tiče tvrdnji ministra Marića u vezi sa javnim nabavkama, saopštavam da Ministarstvo rada i socijalnog staranja u 2013, 2014. i 2015. godini nije sprovodilo postupak javne nabavke usluga prevođenja i putničkih agencija iz razloga što Budžetom za navedene godine nijesu bila odobrena sredstva, pa samim tim nijesmo mogli dobiti saglasnost od Ministarstva finansija da navedene usluge budu dio Plana javnih nabavki.
Kako su troškovi prevođenja i avio karata za službena putovanja u zemlji i inostranstvu vezani za realizaciju tekućih obaveza, evropske integracije i primjenu bilateralnih sporazuma, koje je Crna Gora zaključila u prethodnom periodu, to su i nabavke te vrste sprovođene neposrednom pogodbom, odnosno aneksima ranije zaključenih ugovora, kako je i prikazano u izvještajima za javne nabavke koji su javni i objavljeni na transparentan način na portalu Uprave za javne nabavke.
Postupak javne nabavke kancelarijskog materijala pokrenut je u martu 2015. godine, ali je isti okončan početkom 2016. godine, rješenjem Direkcije za kontrolu postupaka javnih nabavki, kojim je cjelokupan postupak poništen. Kako postupak javne nabavke nije okončan tokom 2015. godine, u cilju kontinuiteta ostvarivanja funkcija Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstvo je bilo prinuđeno da zaključi aneks Ugovora zaključenog u 2014. godini.
U 2016. godini pokrenuti su sljedeći postupci javnih nabavki:
-Otvoreni postupak javne nabavke kancelarijskog materijala, koji je u toku;
-Šoping postupci za nabavku usluga prevođenja, garderobe i uniformi za potrebe Centra za smještaj lica koja traže azil i goriva.
Okončani su postupci sljedećih javnih nabavki:
-Otvoreni postupak kupovine poslovnog prostora za potrebe otvaranja Dnevnog centra za odrasle sa smetnjama u razvoju u opštini Nikšić;
-Šoping postupak nabavke usluga osiguranja;
-Neposredni sporazum o nabavci usluga registracije motornih vozila;
-Otvoreni postupak nabavke usluga koje pružaju objekti u kojima se nudi noćenje sa doručkom, za potrebe Centra za smještaj lica koja traže azil.;
-Šoping postupak nabavke farmaceutskih proizvoda za potrebe Centra za smještaj lica koja traže azil.
U odnosu na tvrdnju ministra Marića u vezi kupovine prostora za Dnevni centar za odrasle sa smetnjama u razvoju u Nikšiću da je ugovor već bio potpisan i ovjeren, a posao „završen“ na osnovu zaključka Vlade, saopštavam da je tačno da je ugovor bio potpisan i ovjeren i da postoji zaključak Vlade sa jasnim instrukcijama kako da se realizuje navedena obaveza. Međutim, ako je ministar smatrao da je to nenamjenska potrošnja sredstava, mogao je o tome informisati Vladu i raskinuti navedeni ugovor, a kao što znate, ministar Marić je potpisao nalog za uplatu sredstava.
Tvrdnja ministra Marića da je kamata zbog kašnjena uplate sredstava za članstvo za učešće Crne Gore u Programu EU EaSy – program za zapošljavanje i socijalne inovacije, rasla na dnevnoj osnovi, netačna je. Kao što sam navela u prethodnom saopštenju, Ministarstvo je moralo da plati godišnje članstvo iz razloga što je, posredstvom Misije Crne Gore pri EU u Briselu, dobilo zahtjev – Debit notu kojim je zatražena uplata članarine za 2016. godinu. Ova sredstva će se refundirati u iznosu od 90% sredstava koja su uplaćena za godišnju članarinu za 2015. godinu, na način što će se sredstva uplatiti na glavni račun Državnog trezora, s kojeg će se ista usmjeriti na budžetsku poziciju sa kojeg je plaćeno članstvo za 2016.godinu. Napominjem da su, Budžetom za 2016. godinu, opredijeljena sredstva za ovu namjenu u visini od 10% godišnje članarine.
Simptomatično je da ministar Marić unaprijed saopštava da će iznijeti nepravilnosti u vezi zapošljavanja u Ministarstvu, centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne zaštite, a da se prethodno nije uvjerio u zakonitost zapošljavanja. Odgovorno tvrdim da je zapošljavanje u Ministarstvu, centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne zaštite izvršeno u skladu sa propisima koji regulišu ovu oblast, kao i da i dalje postoji potreba za dodatnim zapošljavanjem.
Postavlja se pitanje zašto ministar Marić komentariše moje odluke o dodjeljivanju novčanih pomoći koje sam donijela u skladu sa Pravilnikom o bližim uslovima za ostvarivanje osnovnih materijalnih davanja iz socijalne i dječije zaštite, bez obzira što su to lica iz Danilovgrada i za šta sam imala ovlašćenje i pravo kao ministar. Napominjem, da sam novčane pomoći davala svim građanima Crne Gore, pa i mojim Danilovgrađanima kojima je ta pomoć bila neophodna, a sve u skladu sa navedenim aktom. Tvrdim da nikad nisam novčane pomoći dodjeljivala po političkoj ili nekoj drugoj pripadnosti građana u mom dugom radnom vijeku, bez obzira koje sam dužnosti obavljala, što građani Crne Gore najbolje znaju.
I na kraju gospodine Mariću, preporučujem Vam, da sve što smatrate nezakonitim procesuirate prema nadležnim državnim organima, a ja ću, ukoliko nastavite da iznosite neistinite optužbe, učiniti sve da zaštitim sebe i svoj rad uz nastojanje da do javnosti dopre istina.