KRENULA PRVA LITIJA: Mladići i djevojke predvođeni mati Makrinom u krsnom hodu do Žabljaka (FOTO)

U nedelju jutro oko šest časova krenula je prva litija u Crnoj Gori.
Pleme Šaranci krenuli su na litiju iz svog manastira Dobrilovina, u kojoj će desetak najhrabrijih mladića i djevojaka predvođenih mati Makrinom, preći do Žabljaka, do hrama Preobraženja Hristovog koji se nalazi u centru grada čak 44 kilometra!
Na put su krenuli po nevremenu i snijegu koji je napadao tokom noći. Na Žabljaku će prisustvovati litiji i molebanu.
Preci hrabrih Šaranaca, narodni prvaci, šaranski knezovi, obnovili su staru, nemanjićku zadužbinu krajem 16 vijeka i od tada je ona mjesto njihovog okupljanja.
Upravo jedna od ikona iz manastira bila je u rukama ovih mladih ljudi prije polaska na litiju.
.jpg)
Na ikoni piše: Jedna od ikona iz manastira na kojoj piše:Manastiru Dobrilovina prvom šaranskom univerzitetu poklanja ovu ikonu Prvog srpskog Učitelja,na Đurđevdan 1990 godine, Jovan Radov Bojović Šaranac.
.jpg)