KRŠENJE IZBORNIH PRAVA: MANS podnio 111 krivičnih prijava

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) je do 18 časova podnio 111 krivičnih prijava, najviše zbog povrede slobode opredjeljenja pri glasanju.
Od otvaranja biračkih mjesta pa do 18 časova na SOS telefon MANS je kontaktirao 431 građanin.
“Skoro 70 odsto prijavljenih slučajeva se odnosi na sumnje da su počinjena krivična djela protiv izbornih prava, a manji broj građana se sada raspituje o biračkim mjestima na kojima mogu ostvariti pravo glasa,” saopšteno je iz ove NVO.
Dodaje da je preko 70 odsto prijavljenih mogućih krivičnih djela se odnosi na sumnje u povredu slobode opredjeljenja pri glasanju, po 10% na povredu tajnosti glasanja sa elementima krivičnog djela, kao i sprečavanje glasanja i sprečavanje posmatrača, oko 6% se odnosi na sastavljanje netačnog biračkog spiska.
Trideset slučajeva se odnosi na krivična djela za koja se sumnja da su počinjena u Podgorici, šest u Baru, pet na Cetinju, četiri u Bijelom Polju i Nikšiću, tri u Danilovgradu, po dva u Herceg Novom, Kotoru, Mojkovcu, Rožajama i Ulcinju, kao i po jedno u Beranama, Kolašinu, Petnjici, Šavniku i Tivtu.
Iz MANS-a su ranije saopštili da su podnijete krivične prijave protiv više osoba zbog sumnje da kupuju lične karte, dijele novac ili korist biračima u zamjenu za glasove i protiv zbog sumnje u vršenja pritiska na birače.
MANS je pozvao građane da prijavi moguća krivična djela protiv izbornih prava na brojeve telefona 020/266-326, 020/266-327 i 020/266-328, 069/446-094 (Viber), 067/262-724 ili na mailove [email protected], [email protected]. Krivična djela je moguće prijaviti i putem Facebook naloga NVO MANS i Izbori.se.
(Cdm)



