Mašić: Infrastruktura je alat za povezivanje i ravnomjeran razvoj Crne Gore

Vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za državne puteve u Ministarstvu saobraćaja Crne Gore Miroslav Mašić govorio je na RE:D konferenciji (Real Estate Developmenta) koja se danas i sutra održava u Podgorici.
Mašić je na prvom panelu rekao da se prioriteti za razvoj putne infrastrukture određuju na osnovu kombinovanih tehničkih, društvenih i ekonomskih faktora.
„U procesu planiranja oslanjamo se na strateške dokumente, analize bezbjednosti, kapacitete saobraćajnica, ekonomske isplativosti i uticaja na regionalni razvoj, kao i na inpute lokalnih samouprava“, kazao je Mašić.
Dodao je da postoji institucionalni prostor za usklađivanje sa investicionim planovima privatnog sektora kroz prostorno – urbanističke dokumente koji definišu razvojne pravce.
Govoreći o regionalnom razvoju istakao je ulogu infrastrukture za ravnomjeran razvoj regiona u Crnoj Gori.
„Infrastruktura za nas nije samo put, već alat za povezivanje zajednica i ravnomjerniji razvoj. Prioriteti se ne određuju samo po veličini mjesta, već prema stepenima dostupnosti i ekonomskog potencijala.“
On je naglasio značaj projekata na sjeveru Crne Gore kao što su izgradnja dionice autoputa Mateševo–Andrijevica, rekonstrukcija puteva Berane – Bijelo Polje, Berane – Rožaje i veza sa graničnim prelazima.
„Ovi projekti ne samo da poboljšavaju mobilnost, već otvaraju prostor za turizam, poljoprivredu i lokalni biznis“, rekao je Mašić.
„Razvoj infrastrukture mora biti balansiran. Kapitalni projekti su važni, ali moraju imati lokalni odraz. Lokalna zajednica je temelj održivog društveno-ekonomskog napretka“, poručio je Mašić. Naveo je da se Programom izgradnje, rekonstrukcije i održavanja državnih puteva za 2025. predviđa oko 70 projekata ukupne vrijednosti preko 72 miliona eura, uključujući 323 km regionalnih i magistralnih saobraćajnica.
“Ministarstvo sprovodi mjere za jačanje dijaloga s privredom – institucionalizaciju saradnje kroz radna tijela, transparentnost u planiranju i zajednički pristup međunarodnim fondovima”.
„Kada preduzetnici znaju gdje će se graditi, lakše planiraju ulaganja. Javno-privatna partnerstva su model koji omogućava održiv razvoj“, kazao je Mašić.
Zaključio je da „infrastruktura mora služiti ljudima, idejama i privredi – ne da bude sama sebi svrha, već sredstvo koje otvara prilike za razvoj u svakom dijelu Crne Gore.“
PR tim Ministarstva saobraćaja