Medvjedi u Crnoj Gori usmrtili 63 domaće životinje

U Crnoj Gori je u prošloj godini mrki medvjed uništio 26 pčelinjaka i usmrtio 25 domaćih životinja. Godinu ranije zabilježeno je 60 slučajeva štete koje izazvala ova zaštićena divlja životinja – prema podacima Ministarstva poljoprivrede, u 19 slučajeva oštećeni su pčelinjaci, u 38 stradale su domaće životinje, a u tri šljivici i njive.
„Dan“ je juče objavio da je u srijedu u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.
U prvom Akcionom planu gazdovanja mrkim medvjedom u Crnoj Gori za 2025. navodi se da u Crnoj Gori, prema procjeni, živi 420 medvjeda.
Jedinke te vrste registrovane su u nacionalnim parkovima Durmitor, Prokletije i Biogradska gora, dok je na prostoru NP Lovćen medvjed povremeno prisutan.
„U poslednjih 10 godina (od 2014. do 2024. godine), populacija uglavnom pokazuje stabilnost sa brojnošću od oko 400 jedinki u prosjeku godišnje. Uzimajući u obzir činjenicu da nije bilo odstrela u proteklih 20 godina, kao i očekivani koeficijent prirasta od 10 odsto svih medvjeda u fondu (pod uslovom da su u njemu polno zrele ženke zastupljene sa 25 odsto), podaci u poslednjih 10 godina ipak ukazuju na manji prirast od očekivanog. Navedeno vodi ka potrebi za boljim upravljanjem i unapređenjem monitoring programa ove vrste na nacionalnom nivou, kako bi se utvrdio stvarni status“, konstatovano je u Akcionom planu.
U lovnoj 2023/24. godini, u lovištima su registrovani gubici 43 jedinke mrkog medvjeda. U pomenutom dokumentu se navodi da se stiče utisak da je stopa mortaliteta visoka, uzimajući u obzir veoma spor rast populacije u proteklih 10 godina.
„Iako je tokom 2017. godine sprovedena testna faza utvrđivanja brojnosti populacije mrkog medvjeda u Crnoj Gori i dobijeni rezultati su pokazali da Crna Gora ima stabilnu populaciju mrkog medvjeda, sa veoma dobrim protokom gena, procjena veličine populacije u cijeloj zemlji ekstrapolacijom dobijenih rezultata nije dovoljno pouzdana. Iz tog razloga, redovan odstrel u 2025. godini neće se vršiti, a u slučaju potrebe može se vršiti interventni odstrel, a njegova kvota neće se posebno određivati.
Kako bi se stvorili uslovi za definisanje odstrelne kvote u budućnosti, izuzetno je važno sprovesti genetsku metodu utvrđivanja brojnosti mrkog medvjeda u Crnoj Gori, kao naučno zasnovanu i objektivnu, kao i da dovoljno veliki uzorak, osim apsolutne brojnosti (mogućnost greške ispod 10 odsto) daje uvid u veličinu efektivne populacije (koja učestvuje u reprodukciji), u veličinu genetske raznovrsnosti istraživane populacije, u brojnost mužjaka koji učestvuju u procesu reprodukcije, kao i promet gena na širem području, odnosno između susjednih država sa kojima dijelimo istu populaciju“, zaključeno je u Akcionom planu.
Predložene mjere u slučaju pojave problematičnih medvjeda
U slučaju pojave problematičnih medvjeda (koji ne bježe od ljudi, ponovljeno rade štetu u naselju, traže hranu iz ljudskih izvora, predstavljaju opasnost za ljude i dr), predložene su mjere odvraćanja medvjeda od nepoželjnih oblika ponašanja (uklanjanje izvora hrane, sprečavanje pristupa i pokušaji tjeranja, odnosno plašenja).
„Ako medvjed nastavi s problematičnim ponašanjem i predstavlja opasnost, može se odobriti interventni odstrel problematične jedinke, posebno u slučaju napada medvjeda na čovjeka (gdje je došlo do fizičkog kontakta – jedan takav slučaj je zabilježen u novembru 2024. godine na području Pive)“, navodi se u dokumentu.
(Dan)