MIHAILOVIĆ: Ne može škola početi isto za djecu u Šavniku i u Podgorici

Udruženje Roditelji traži od Ministarstva prosvjete i Instituta za javno zdravlje izmjenu odluke da 1. oktobra sva djeca u Crnoj Gori krenu u školu, ili uče online, bez uvažavanja specifičnosti određenih sredina, i pojedinačnih školskih ustanova, gdje ovakve mjere nisu najbolje rješenje.
Ovo je, kako je za VOP kazala Kristina Mihailović, direktorica ovog udruženja, jedan od ključnih zahtjeva, a na osnovu brojnih poziva roditelja.
Ona napominje i da ih je kontaktrao jedan broj direktora škola, a imali su i komunikaciju sa kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori.
U Udruženju roditelji su stava da ne može škola početi isto u Šavniku, gdje nema zaraženih, i gdje je mali broj djece, i u Podgorici, gdje su škole prebukirane a epidemija je u na visokom nivou.
Zbog toga traže da postoji nekoliko modela koji bi se primjenjivali u zavisnosti od epidemiloške situacije u opštinama pa i školama pojedinačno.
Oglasio se i Sindikat prosvjete, odakle su upozorili na težak položaj nastavnog osoblja, ali i resorno Ministarstvo. Portparolka Ministarstva Milica Lekić kazala je za naš portal da sva djeca moraju imati iste uslove rada, te da se radi o ogromnom sistemu od oko 100.000 đaka, i gotovo dva puta toliko roditelja, a da Ministarstvo prosvjete mora obezbijediti njegovo bezbjedno funkcionisanje u okolnostima epidemije.
LEKIĆ: Nema ni naznaka o novom odlaganju početka škole, sva djeca moraju imati iste uslove rada
“Jedan od ključnih problema je da se nastava u školama izvodi isključivo za učenike od prvog do šestog razreda osnovne škole, odnosno prvog razreda srednje škole, što je rješenje koje će dodatno opteretiti roditelje, te im nametnuti obavezu da plaćaju privatne časove”, kaže MIhailović i dodaje da je trebalo konsultovati modele koji su primijenjeni u regionu.
“Nijesmo mi mimo svijeta, već smo zemlja koja bi trebalo da vidi kako su to drugi uradili, ako već mi sami nijesmo uspjeli da smislimo. Mi smo sve uradili mimo ostalih, a nijesam sigurna da su nam rezultati generalno po pitanju epidemije posljednjih mjeseci dobri, da bismo mogli da kažemo da mi sada imamo neke modele koji su u odnosu na druge odlični. Hrvatska, Srbija i ostale zemlje imaju isto prebukirane škole i imaju iste probleme koje mi imamo, pa su uspjeli nekako da se organizuju da im djeca idu u školu”, kategorična je Mihailović.
Udruženje Roditelji predlaže zbog toga da se uradi model koji će omogućiti da sva djeca nastavu pohađaju u školi, do eventualnog pogoršanja epidemiloške situacije.
Oglasile su se i agencije UN u Crnoj Gori, odakle su podsjetili na njihovo zalaganje za inkluzivno obrazovanje, odnosno, obrazovanje po mjeri djeteta. U UNICEF-u smatraju da bi trebalo praviti procjene za svaku školu pojedinačno, pa u skladu sa epidemiološkom situacijom, donositi odluke, koje bi bile prilagođene djeci.
V.R. – V:M.