Milanović na FPN-u poručio: Dogovorićemo se nekad o “Jadranu”, Kaja Kalas vodi opasnu politiku

Crna Gora je oslabila pregovaračku poziciju koju imamo sa Hrvatskom i to nije dobro, kazao je predsjednik države Jakov Milatović.
On i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, koji boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori, imaju predavanje na Fakultetu političkih nauka u Podgorici, na temu „Proširenje EU kao geopolitički imperativ“.
Milatović je rekao da je, “u trenutku malo zategnutog odnosa” Crne Gore i Hrvatske, posjeta Milanovića bitna poruka.
“Hrvatska je bila velika podrška kad je u pitanju naše NATO članstvo. Takođe, veoma je bitan partner na EU putu. Zacrtali smo ambiciozan cilj – ulazak do 2028. Danas je i proširenje EU u kontekstu jedne šire priče. Svakako da na ovom evropskom putu računamo na podršku Hrvatske. Rekao sam i prošle godine da Rezolucija o Jasenovcu nije išla u prilog naših odnosa. To je bio jedan nepotreban politički cilj koji nije imao državnički karakter, već skretanje pažnje sa glasanja za Rezoluciju o Jasenovcu u Ujedinjenim nacijama. Crna Gora je oslabila pregovaračku poziciju koju imamo sa Hrvatskom i to nije dobro. Na isti način sam reagovao na neke loše izjave koje dolaze iz Hrvatske na temu logora Lora”, kazao je on.
Ističe da je regionalna saradnja suštinski važna za evropske integracije.
“Veliko mi je zadovoljstvo što ovdje imam mog prijatelja Zorana Milanovića, koji je bio na čelu Vlade kad je Hrvatska postala član EU. Jasno je iz njegovih izjava i stavova da EU nije idealna, ali da ne najbolje što trenutno postoji”.
Milatović je rekao da su se on i Milanović sastali sa poslovnim klubom Hrvatske i Crne Gore i da su tom prilikom razgovarali i o poslovnim barijerama, poput zadržavanja na granici.
Milanović: Najveće dostignuće koje možete imati je vaša država
Zoran Milanović je rekao da “najveće dostignuće koje možete imati je vaša država”.
Prava nutritivna vrijednost je u tome, a sve ostalo je dodatak ishrani. Tako je i sa NATO, tako je sa EU. Sve bivše jugoslovenske države su, nakon proizvodnje, svedene na sistem usluga. Ja bih volio da moja država bude jaka, i da vlada procesima, da ima proizvodnju. Spremajte se za EU. Institucije Vas povezuju, ali koje nisu jake. EU nije država, niti je dizajnirana da to može postati.
Kaže da su “ovi gore” opsjednuti ruskom prijetnjom.
“Od nečega što je iluzija – postaje deluzija. Naoružavaju se u iščekivanju velike nevolje. Ja to ne vidim i ne želim se pripremati za to.”
Na pitanje studenta da li bi se problem školskog broda “Jadran” mogao riješiti, Milanović je kazao da nije izvršna vlast, ne može uticati, pa ne želi unositi smutnju.
Ipak, dodao je da je za Hrvatsku taj brod njihov, a da je za Crnu Goru put u EU izbor.
“U Rusiji se živi fino, a pati Ukrajina. Totalno smo je uništili”
On je istakao da EU nije država, ali da visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas vodi opasnu politiku.
Milanović je rekao i da predsjednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen nije niko birao na tu poziciju. “Na čelu EU ne bi trebao biti Njemac jer su velike stvari, a Nemačka je prejaka”.
“Kada neka top činovnica kaže da će EU trošiti 800 milijardi. S kim se konsultovala? Je li se sjećate Junkera? Onaj tip što je volio popiti, uhvatiti muškarce za donji dio leđa. Imao je plan od 700 milijardi, niko nije eura vidio. Je li to PPP, nominalni BDP? Niko to ne zna”, dodao je.
Milanović je kazao da Balkan nije geopolitika, niti je ikad bio.
“Nije bio devedesetih, nije ni u Drugom svjetskom ratu. Hitler ga je htio zaobići, da nije pravdoljubivog srpskog naroda. Na svoju štetu. Jugoslavija nije funkcionisala”, istakao je.
Predsjednik Hrvatske je rekao da je njegov odnos prema Rusiji i Putinu uvijek bio hladan i da se držao na distanci.
“EU će se naoružavalti, Rusija je ratna ekonomija. Nemoguće je procijeniti koliko Rusija troši na odbranu, ali troši mnogo. Ta Rusija je bila proglašena za benzinsku pumpu sa nuklearnim oružjem. To je arogantnost. Ta zemlja je slala ljude na Mjesec. I ja to kao Hrvat pričam. Ajde da neki Crnogorac priča. Ratna ekonomija je, na primjer, bila SAD u Drugom svjetskom ratu. Nekih proizvoda nije bilo jer se sve davalo za odbranu, ali su napredovali. U Britaniji se do 1955. hrana kupovala na tačkice. Toga nema u Rusiji, živi se fino, a pati Ukrajina. Totalno smo je uništili”, ocijenio je Milanović.
Kaže i da je Rusija demografski starija od Crne Gore. “Kako će napasti Poljsku? Potrebno je da neko kaže ‘car je go'”, poručio je.
Na pitanje o formiranju saveza Hrvatske sa Albanijom i Kosovom, Milanović je kazao da se “pravi od muve slon” i da tu nema saveza, da nema novca i slično, te da se on pita u vojsci.
Milatović: Devedesetih nije bilo bezgrešnih
Na pitanje studenta koji su potezi kojima će se Crna Gora “iskupiti za neposlušne devedesete”, Milatović je ocijenio da je Crna Gora otvorena zemlja, sastavni dio UN te da želi da na principima ravnopravnosti sarađivati sa svim zemljama svijeta.
On je dodao da devedesetih nije bilo bezgrešnih, te da, iako treba priznati svoje greške, treba ukazati i na greške drugih.
“Još nismo otvorili temu na koji način se obavezati na izdvajanja od tri odsto za odbranu”
Na pitanje novinara da li se država dobro vojno sprema ako daje zemljište crkvi, Milatović je kazao da je očekivanje da će se Crna Gora na samitu u Hagu ove godine obavezati da će izdvajati više za odbranu.
“To bi trebalo da bude oko tri odsto BDP-a. Znate da neke istočnoevropske države izdvajaju oko četiri odsto. Ono što mogu da kažem da na sjednicama Savjeta za odbranu i bezbednost nismo još uvijek otvorili temu na koji način Crna Gora može da se obaveže na izdvajanja od tri odsto”, rekao je.
Kako je dodao, prvo o tome moraju da ih obavijeste Ministarstvo finansija i Ministarstvo odbrane.
“Dobri su odnosi”
Na pitanje novinara “Vijesti” zašto se nisu otvarala pitanja do 2020, on je rekao da je to “antika”, ali da Španija i Portugal imaju neriješena pitanja još od Napoleonovih ratova.
Kako je istakao, jedina su slovenska nacija koja je litoralna.
“Dogovorićemo se nekad, negdje o ‘Jadranu’. Sa Slovencima imamo neriješene probleme, ali idemo dalje. Dobri su odnosi”, ocijenio je predsjednik Hrvatske.
“Granica je ozbiljna stvar i ne treba je doživljavati kao nešto što, eto, postoji”, dodao je.
VijestI