MOGLO SE SPRIJEČITI UGINUĆE FLAMINGOSA - Volim Podgoricu

MOGLO SE SPRIJEČITI UGINUĆE FLAMINGOSA

Uginuće flamingosa na ulcinjskoj solani moglo se spriječiti, smatraju stručnjaci, pravovremenim ispumpavanjem vode iz bazena solane. Neregulisanjem vodnog režima, upozoravaju, rizikujemo da te ptice zauvijek napuste Crnu Goru.

Ukoliko se nastavi loša regulacija vodnog režima ulcinjske solane, upozorila je za Dnevne novine projektni koordinator u Centru za zaštitu ptica Crne Gore Marija Stanišić, dovešće do toga da se slana voda zamijeni slatkom što će uticati na smanjenje broja flamingosa i njihov odlazak sa ovog prostora, jer preferiraju slana a ne slatka staništa.

“Uginuće na desetine flamingosa se moglo spriječiti pravovremenim ispumpavanjem vode iz bazena Solane, jer zbog neregulisanja vodnog režima u bazenima su bile velike količine voda koja se zaledila usljed niskih temperatura prethodnih dana u Ulcinju, a flamingosi koji se hrane gacajući po bazenima ostali su zarobljeni u ledu”, kazala je Stanišić.

 

I u Agenciji za zaštitu životne sredine smatraju da se moglo nešto preduzeti, jer “za osamdeset godina aktivnog rada i proizvodnje soli, bazeni solane su u periodu septembar- april bili prazni.

“Na dnu bazena se nalazila muljevita podloga koja je bila puna hrane za ptice, dok su svu tzv. “jalovu vodu” pumpe izbacivale van solane. Da je solana bila bez vode ili sa plitkom vodom i sada (kako je to bilo normalno tokom rada solane u upravljanja vodnim režimom), flamingosi se vjerovatno ne bi smrzli u ovom broju”, kazali su Dnevnim novinama iz Agencije i dodali da je ovih dana voda u solani u pojedinim bazenima dublja od metar, čime su se stvorili uslovi da se, prilikom ekstremno niskih temperatura, ove ptice koje nijesu plivačice, jednostavno smrznu i ostanu okovane ledom.

Najviše su, kaže Stanišić, stradale mlade neiskusne jedinke flamingosa, ali i drugih vrsta ptica, jer starije odmah napuštaju područje zbog nepovoljnih vremenskih uslova.

Iz Agencije upozoravaju da je ekosistem solane posljednjih tri godine već prilično uništen, jer se od slane močvare koja okuplja specifične vrste ptica, uključujući i flamingose, pretvara u slatkovodni ekosistem sa znatno izmijenjenom faunom ptica.

“Jedino se aktivnim upravljanjem vodom izbacivanjem slatkih i atmosferskih voda tokom jesenjih i zimskih mjeseci i upumpavanjem slane vode u periodu april septembar mogu obezbijediti dobri uslovi za ugrožene vrste ptica na solani. Za razliku od ranijih godina kada smo na zimovanju na solanskim bazenima imali nekoliko hiljada flamingosa, ovog januara smo, zbog ekstremno hladne zime imali svega desetak živih i na desetine smrznutih jedinki”, istakli su iz Agencije.

e

Solana se, dodaju, već drugu godinu zaredom nalazi u Izvještaju o napretku CG ka EU kao stanište koje mora biti zaštićeno zbog značaja.

“Flamingosi su jako bitni za prostor Solane, jer predstavljaju jedino gnijezdilište flamingosa na istočnoj obali Jadrana iako je propalo, nažalost, dva puta zbog ljudskog faktora. Takođe, flamingosi su jako važni za turizam jer je nekada da bi ih posmatrali veliki broj turista išao za Afriku i Floridu, a sada su bili tu, kod nas, u Ulcinju i veliki broj ljubitelja ptica iz zemlje, ali i regiona i šire posjećivao je ulcinjsku solanu da bi vidio flamingose”, istakla je Stanišić.

I u Agenciji su saglasni da su flamingosi odličan mamac za turiste koji vole ptice.

Taj vid turizma se već razvija na solani u Ulcinju i može biti odlična finasijska nadopuna fabrici soli, kazali su iz Agencije i naglasili da, opstanak ružičastih ljepotana znači i veće prinose od turizma.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com