Moguće smanjenje kamatnih stopa - Volim Podgoricu

Moguće smanjenje kamatnih stopa

Evropska centralna banka će ove godine smanjiti troškove pozajmljivanja više nego što se ranije očekivalo na ispod dva odsto, jer se smatra da inflacija neće dostiće cilj ove institucije početkom naredne godine, prema ekonomistima koje je anketirao Bloomberg.

Poslije sedam uzastopnih smanjenja za četvrtinu poena, dodatna snižavanja glavnih kamata očekuju se u junu i septembru, pokazala je redovna mjesečna anketa. Time bi kamatna stopa na depozite bila 1,75 odsto, snižena sa trenutnih 2,25 odsto.

Međutim, ugledni ekonomisti predviđaju da će ECB ponovo podići stopu na dva odsto u prvom kvartalu 2027. godine, ostavljajući prognozu za krajnju tačku istraživanja – treći kvartal 2027. – nepromijenjenom, prenosi B92.

Analitičari su snizili svoja inflaciona očekivanja uz rast cijena u prosjeku 1,7-1,8 odsto u prva dva kvartala naredne godine, u poređenju sa 1,9 odsto u prethodnom istraživanju.

Guverner centralne banke Litvanije, Gediminas Simkus, rekao je za Bloomberg da je još jedno smanjenje kamata u junu potrebno, jer ekonomija eurozone tek treba da osjeti punu snagu američkih nameta i jasne dezinflatorne sile kao što su pad cijena energije i snaga eura.

On je dodao da postoje šanse da bi moglo doći do još jednog smanjenja nakon juna, iako je tajming za taj potez otvoren. Do takvog koraka moglo bi doći u julu, septembru ili čak decembru.

Finski guverner Olli Rehn takođe je rekao da će podržati potez sljedećeg mjeseca ako nove projekcije ECB-a potvrde izglede o smanjenju inflacije i opadajućem zamahu rasta. S druge strane, članica Izvršnog odbora ECB Isabel Schnabel pozvala je na oprez, tvrdeći da bi politika „stabilne ruke“ i zadržavanje stopa blizu trenutnih nivoa bilo najprikladnije u okruženju povećane neizvjesnosti.

U martu je ECB predvidjela rast od 0,9 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini, zatim 1,2 odsto i 1,3 odsto u narednoj i 2027. godini.

Proizvodnja u eurozoni je čak iznenadila u prvom tromjesečju ove godine, sa rastom od 0,4 odsto BDP-a – duplo više u odnosu na prethodni period.

RTCG

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com