MONSTAT: Netačna tumačenja iz DPS, lice obuhvaćeno popisom dužno da u njemu učestvuje - Volim Podgoricu

MONSTAT: Netačna tumačenja iz DPS, lice obuhvaćeno popisom dužno da u njemu učestvuje

Iz Uprave za statistiku MONSTAT, reagovali su na izjavu v.d. prredsjednika Demokratske partije socijalista (DPS) Danijela Živkovića da će, ukoliko danas do kraja dana ne dobiju odgovore od Vlade i drugih institucija na ispostavljene zahtjeve, predsjedništvo te stranke Glavnom odboru predložiti bojkot popisa stanovništva.

“Direktor Uprave za statistiku, Miroslav Pejović u svim izjavama, isključivo odgovorno, saopštava činjenice, sa aspekta struke, zakonitog i profesionalnog rada. To je slučaj i sa izjavom, povodom najava o bojkotu popisa, u kojoj je jasno ukazao na zakonske obaveze i kakve su posljedice u slučaju njihovog nepoštovanja, te su netačna sva ostala jučerašnja tumačenja iz DPS-a”, navodi se u reagovanju Monstata.

ŽIVKOVIĆ: Predložićemo bojkot popisa ako do kraja dana ne dobijemo odgovore

Kako su istakli, radi javnosti još jednom saopštavaju, koliko god da bilo kome ne odgovaraju činjenice, jasan je član 26 Zakona o popisu – Prava i obaveze lica koja daju podatke, između ostalog, navodi: „Lice koje je obuhvaćeno popisom dužno je da u njemu učestvuje, odnosno da odgovori na sva pitanja i da na svako pitanje da tačan i potpun odgovor u skladu sa metodologijom popisa.“

“Izuzetno, ako osoba ne želi da se izjasni o nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku i jeziku kojim uobičajeno govori, upisuje se odgovor „ne želi da se izjasni“”, dodaje se u reagovanju.

Uprava za statistiku je ispunila sve uslove za sprovođenje popisa od 1. do 15. novembra ove godine, a sve ostale odluke nijesu na ovoj instituciji.

“Zbog toga, sa indignacijom odbacujemo sve netačne izjave i manipulacije ovim povodom, a isključivo zbog odgovornosti prema javnosti i sada saopštavamo činjenice”, zaključuju u reagovanju.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com