MVP: Crna Gora se pridružila svim ekonomskim i individualnim sankcijama EU protiv Rusije

“Crna Gora se krajem februara, nakon napada na Ukrajinu, pridružila svim restriktivnim mjerama, među kojima je osam paketa individualnih i ekonomskih sankcija koje je Evropska unija usvojila protiv Rusije. To znači da će u Crnoj Gori iste mjere važiti u odnosu na Rusiju”, kazali su iz Ministarstva vanjskih poslova.
Kako navode, ovim targetiranim mjerama pogođeni su politički, ekonomski i lični interesi aktivnih učesnika u neprihvatljivom kršenju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine.
“Navedenim odlukama, Crna Gora nastavlja svoju politiku stoprocentne usaglašenosti sa politikom EU. Još važnije, njima na djelu pokazujemo svoju solidarnost sa Ukrajinom, kao i riješenost da, sa ostalim partnerima i širokim spektrom država međunarodne zajednice, damo svoj doprinos ponovnom uspostavljanju mira u Evropi. Pored EU, bilateralne sankcije Rusiji su uvele i brojne druge zemlje poput SAD, UK, Australije, Japana, Novog Zelanda, ali i tradicionalno neutralne Švajcarske”, navodi se u saopštenju.
Individualne mjere EU se, kako navode, između ostalog, odnose i na predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina, ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, kao i na članove Nacionalnog vijeća za sigurnost RF i preostale članove ruske Dume, dok ekonomske sankcije obuhvataju finansijski, energetski, saobraćajni, tehnološki i vizni sektor.
“Finansijske sankcije EU usmjerene su na ključne državne kompanije, posebno u oblasti odbrane, kao i na oko 70% ruskog bankarskog tržišta, sa ciljem da u potpunosti ograniče ruski pristup najvažnijim tržištima kapitala, kao i da značajno limitiraju finansijske prilive iz Rusije u EU”, navode u saopštenju.
Energetske sankcije, kako su objasnili, odnose se na zabranu prodaje, kupovine, prenosa ili izvoza u Rusiju specifične robe i tehnologija namjenjenih prečišćavanju (rafinisanju) nafte, kao i na pružanje povezanih usluga, čime se onemogućuje sposobnost Rusije da unaprijedi svoje rafinerije nafte po novim standardima.
“Kada je u pitanju saobraćajni sektor, EU je uvela sankcije koje se odnose na robu i tehnologije u vazduhoplovnoj i svemirskoj industriji. Takođe, zabranjeno je pružanje usluga osiguranja i reosiguranja, relevantnih usluga održavanja, kao i povezane tehničke i finansijske pomoći. Zabranom prodaje aviona, rezervnih djelova i opreme ruskim aviokompanijama (3/4 aviona u komercijalnoj floti RF konstruisano je u EU, SAD ili Kanadi), namjerava se značajno oslabiti jedan od ključnih sektora ruske ekonomije i ograničiti povezanost Rusije. U skladu sa mjerama Savjeta EU, Crna Gora je pokrenula proceduru za donošenje odluke o zatvaranju vazdušnog prostora za ruske avione”, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Kada je u pitanju vizna politika, kako navode, diplomate, drugi ruski zvaničnici i biznismeni više neće biti u mogućnosti da koriste odredbe koje se odnose na vizne olakšice, a koje omogućavaju privilegovani pristup u EU (odluka neće pogađati “obične” ruske građane).
“Istovremeno, na listu lica prema kojima se sprovode restriktivne mjere zabrane ulaska na teritoriju, ali i tranzita preko zemalja EU dodato je 336 člana Dume. Takođe, pomenute mjere podrazumijevaju zamrzavanje sredstava i ekonomskih resursa. Uspostavljene su i dodatne mjere za sprečavanje ulaska na teritoriju EU ili tranzit za lica koja podrivaju ili ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine, njenu stabilnost i bezbjednost, te ometaju rad međunarodnih organizacija, imaju bilo kakvu ulogu u aneksiji Krima, obavljaju transakcije sa Donbasom ili jednostavno podržavaju RF materijalno i finansijski ili imaju koristi od RF. Odlučeno je da se licima povezanim sa gore navedenim akcijama zamrzavaju sva sredstva”, navodi se u saopštenju.