Na liječenje van Crne Gore potrošeno oko 7,6 miliona eura - Volim Podgoricu

Na liječenje van Crne Gore potrošeno oko 7,6 miliona eura

Iako je u Crnoj Gori građanima na raspolaganju sedam opštih bolnica, 18 domova zdravlja i tri specijalne bolnice te Klinički centar, liječenje van javnog zdravstva prošle godine Fond za zdravstveno osiguranje je koštalo skoro 15,4 miliona eura.

U izvještaju Ministarstva zdravlja za 2015. sa izvještajem Fonda za zdravstveno osiguranje navodi se da je tokom prošle godine za liječenje građana van Crne Gore potrošeno oko 7,6 miliona eura.

Naime, samo liječenje građana u Srbiji Fond je koštalo oko 4,8 miliona, te nešto više od 2,8 miliona eura liječenje u inostranstvu. Ipak, to je za oko 700.000 eura manje nego godinu ranije.

Privatnicima je prošle godine plaćeno 2.677.690,83 eura za 42.087 osiguranika, koliko ih je upućeno u privatne klinike. Kada je riječ o privatnoj zdravstvenoj ustanovi Meljine, u nju je tokom prošle godine upućeno 750 pacijenata, što je Fond koštalo 2.046.407,16 eura. Institutu “Simo Milošević” plaćeno je oko 2,8 miliona za 3.980 pacijenata, a Resursnom centru za školovanje i rehabilitaciju lica sa poremećajima sluha i govora Kotor 155.734,72 eura.

Fond za zdravstveno osiguranje je 2015. godine nastavio ugovornu saradnju sa određenim zdravstvenim ustanovama u Srbiji.

“Obnovljena je ugovorna saradnja sa KC Srbije, IKVB ‘Dedinje’, VMA, Institutom za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije ‘Dr Vukan Čupić, KBC ‘Zvezdara, Institutom za ne onatologiju, Institutom za onkologiju i radiologiju Srbije, Univerzitetskom dječjom klinikom u Tiršovoj, Ginekološkom akušerskom klinikom ‘Narodni front’ i Kliničkim centrom Kragujevac za pružanje usluga iz djelokruga rada ovih zdravstvenih ustanova, po predlogu konzilijuma Kliničkog centa Crne Gore. Ugovorna saradnja je nastavljena i sa privatnim zdravstvenim ustanovama Specijalnom bolnicom za oftalmologiju ‘Miloš klinika’ Beograd, kao i sa PZU ‘MB Gamma trade’ očnom protetikom”, stoji u izvještaju.

Upućivanje osiguranih lica na liječenje u druge države u inostranstvu vrši se na predlog konzilijuma referentnih ustanova iz Srbije i konzilijuma Kliničkog centra Crne Gore, za stanja i oboljenja koja ne mogu da se liječe ili dijagnostifikuju u zdravstvenim ustanovama Crne Gore i Srbije. U 2015. godini zaključen je ugovor sa Bolnicom “Aci-badem Healthcare Group” u Istanbulu.

“U navedenu ustanovu, u najvećem broju, upućivana su osigurana lica za dijagnostičku uslugu PET cT, s tim da je određen broj osiguranih lica upućivan i za usluge iz oblasti neurohirurgije ‘Gamma Knife, stereotaksične biopsije i dr. U protekloj godini je nastavljena poslovna saradnja sa Kliničkim centrom ‘Rebro’ Zagreb, uglavnom iz oblasti transplantacionih procedura za jetru, koštanu srž i pretransplantacione procedure vezane za transplantaciju bubrega, kao i za podršku transplantacijama bubrega koje se obavljaju u Kliničkom centru Crne Gore od srodnih donora. U 2015. godini je razvijena poslovna saradnja sa bolnicom ‘Malteser Krankenhaus St. Franziskus Hospital’ u Flensburgu, za hematoonkološke pacijente radi transplantacije koštane srži”, zaključuje se u dokumentu.

Najviše se žale na čekanje i nejavljanje na telefon

Na rad zdravstvenih ustanova podnijeto je 1.906 prigovora. Naime, građani su se najviše žalili na vrijeme čekanja na zdravstvene usluge, neodgovaranje na telefon, obraćanje za konsultacije ili savjet, te organizaciju zdravstvene službe. Takođe, bilo je žalbi i na postupanje zdravstvenih radnika, kvalitet zdravstvenih usluga i način naplaćivanja usluga.

“U odnosu na zdravstvene ustanove obuhvaćene izvještajem najveći broj prigovora se odnosio na Klinički centar Crne Gore (835), Dom zdravlja Podgorica (751) i Opštu bolnicu Bar (67). Navedene ustanove pružaju najveći broj usluga na godišnjem nivou i proporcionalno navedenom je i najveći broj prigovora u njima”, navodi se u izvještaju. Evidentirane su i dvije pozitivne ocjene i to na rad Kliničkog centra Crne Gore i Javne zdravstvene ustanove Opšte bolnice “Danilo I” na Cetinju.

U Montefarmu izdato 1,8 kutija po receptu

Potrošnja ljekova i medicinskih sredstava 2015. u odnosu na godinu ranije u svim javnim zdravstvenim ustanovama je manja u iznosu od 496.863,92 eura po veleprodajnim cijenama, odnosno 468.741,42 eura po tenderskim cijenama.

U periodu od prvog januara do 31. decembra prošle godine u apotekama Montefarm izdato je građanima ljekova na recept u vrijednosti, po veleprodajnim cijenama, od oko 16,5 miliona eura, odnosno po tenderskim cijenama nešto više od 15,5 miliona, što je manje za oko 1,7 miliona eura nego 2014. U 2015. godini realizovano je 3.039.407 recepata, odnosno oko 5.166.000 kutija, što odgovara 1,8 kutija po receptu”, piše u izvještaju o radu Ministarstva zdravlja za 2015. godinu sa izvještajem FZO.

(Dnevne novine)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com