Nacionalni brend: Domen.me donio prihod od 21,5 miliona eura - Volim Podgoricu

Nacionalni brend: Domen.me donio prihod od 21,5 miliona eura

Internet domen.me je najbolji izvozni brend Crne Gore i jedan od najprepoznatljivijih internet ambasadora države, koji je u prethodnih 10 godina postao simbol suvereniteta Crne Gore i osnov njene prepoznatljivosti u svijetu, kazala je savjetnica u Direktoratu za elektronske komunikacije, poštansku djelatnost i radio spektar u Ministarstvu ekonomije Tanja Maraš.

Govoreći na temu „Brendiranje kroz nacionalne internet domene“ tokom drugog dana Konferencije o nacionalnom brendiranju koja se od juče održava u Budvi, Maraš je kazala da najatraktivnija ekstenzija u regionu .me trenutno ima više od 1 milion registracija.

„Crna Gora je valorizacijom ovog virtuelnog proizvoda od 2008. godine do danas, prihodovala 21,5 miliona eura. Dakle, pored nacionalnog, .me domen je postao i globalni brend“, kazala je Maraš.

Ona je dodala da je Agent registracije, kompanija doMEn. d.o.o, uspostavio saradnju sa internet gigantima kao što su Facebook, Yahoo, WordPress, Universal Pictures, Google, The New York Times.

„To doprinosi kredibilitetu na osnovu kojeg će domen .me i u budućnosti, porastom broja korisnika interneta, generisati rast i na globalnom tržištu“, kazala je Maraš.

Predstavnik Horwath HTL iz Srbije prof. dr Bojan Zečević, govoreći na temu „Digitalni marketing za potrebe brendiranja područja“, kazao je da je osnovni cilj nacionalnog brendiranja izgradnja reputacije države.

„Ovdje se radi o ‘ratu reputacija’ država. Mi kroz nacionalno brendiranje želimo da postanemo cijenjena nacija i država, a to radimo kroz izgradnju reputacije. Na taj način postajemo relevantni, a biti relevantan znači na pametan način participirati u globalnim pitanjima“, kazao je Zečević.

On je pojasnio da uspješnost nacionalnih brendova mora biti vazano za kvalitet i superiornost proizvoda, a ne samo za marketinške kampanje. A u čitavom procesu uloga virtuelne stvarnosti je od izuzetnog značaja.

„Ako niste digitalni, ne postojite. Digitalni svijet je realni svijet i sadržaj u digitalnom svijetu mora biti jednak proizvodu u relanom svijetu. Brendiranje je zapravo pokušaj da se nešto proda, a u slučaju nacinalnog brendiranja mi prodajemo turizam, investicije, obrazovanje, kulturu i sl.“, zaključio je Zečević.

Profesorica na Univerzitetu Mediteran – Montenegro Business School  Marija Janković kazala je da istraživanja pokazuju da Crna Gora, koristeći društvene mreže, najviše promoviše svoje prirodne ljepote, a nedovoljno pažnje posvećuje promociji istorije, kulture, sporta i slično.

„Crna Gora se nalazi na prvom mjestu u regionu po stepenu korisćenja društvenih mreža i broji 320.000 korisnika, što je oko 50 odsto od ukunog broja stanovnika. Društvena mreža Facebook se najviše koristi upravo u svrhu brendiranja turističke destinacije, što bi moralo biti promijenjeno“, kazala je Janković i dodala da nacionalno brendiranje ima ogroman uticaj na privlačnje inostarnih privrednih subjekata i investitora.

Vlasnik Agencije CMC za strateško komuniciranje i odnose s javnošću iz BiH Nazif Hasanbegović kazao je da je pričanje priča, tzv. storytelling, najvažniji segment u procesu nacionalnog brendiranja koji daje smisao svim porukama, aktivnostima na društvenim mrežama, kreiranim video materijalima.

„Ljudi grade odnos prema pričama, jer priču prate emocije. Svaki nacionalni brend treba da ima svoju priču, jer bez nje svi ostali kanali komunikacije su neupotrebljivi. A osnova dobrog storytellinga je pričanje priče u kontinuitetu – upravo poput Šeherezadine 1001 noći“, kazao je Hasanbegović.

(CdM)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com