NAJMANJA DRŽAVA NA SVIJETU: Platforma koja se prostire na 550 kvadratnih metara - Volim Podgoricu

NAJMANJA DRŽAVA NA SVIJETU: Platforma koja se prostire na 550 kvadratnih metara

Zemlja koja je stvarno najmanja na svijetu vjerovatno nikada neće biti član Ujedinjenih nacija, ali je zato u Ginisovoj knjizi rekorda kao najmanja država na svijetu. To je Silend, osnovan 1967. godine, ima sva obilježja države, grb, zastavu, novac, pasoš pa čak i svoga princa i princezu.

Vladar ove imperije je princ Pedi Roj Bets, koji je bio major britanske armije. On je otkrio platformu i saznao da postoji mogućnost da je otkupi, što je i učinio. Odmah nakon kupovine napravio je državu i nastanio se sa suprugom Džoan i sinom Majklom. Silend se prostire na 550 kvadratnih metara, pristup je moguć helikopterom, brodom i čamcem, ali samo uz saglasnost vlasnika.

Nalazi se oko 15 kilometara od istočne obale Engleske, malo van njenih teritorijalnih voda, i oko 200 kilometara od obala Francuske, Belgije, Holandije i Njemačke. Zakon Silenda se bazira na zakonu Britanije, a pasoš i poštanske marke su štampani 1969. godine. Država se deklariše kao slobodna trgovačka zona, a zvaničan jezik je engleski.

Vrlo interesantna je njena istorija, duga 40 godina, a u tom periodu bilo je oružanih pobuna kao i međunarodnih sukoba. Ova država je, inače, napuštena platforma, koja je za vreme Drugog svjetskog rata bila baza za protivavionsku artiljeriju.

Kao i kod većine država, nije se dugo čekalo na prvi sukob koji se dogodio godinu dana poslije osnivanja. Tada je princ pucao na brod britanske mornarice, ubijeđen da su njegovi Britanci došli da mu preotmu carstvo. Sudija je presudio u njegovu korist pošto je Silend van britanske kontrole.

Vrlo ozbiljna situacija zabilježena je deset godina poslije ovog incidenta, kada je jedna banda na prevaru namamila princa i princezu na sastanak, a za to vrijeme njihovi saučesnici su kidnapovali njihovog sina i preoteli im „imperiju”.

Princ nije sjedio skrštenih ruku, već je iznajmio helikopter, izvršio prepad, oslobodio sina i povratio svoju državu. Svi napadači su uhvaćeni, a kasnije pušteni, osim jednog Njemca koji je imao pasoš Silenda, pa je optužen za veleizdaju, ali mu je princ Roj oprostio grijehe za skromnih 75.000 maraka.

Država Silend je zbog svojih dokumenata i pasoša postala vrlo zanimljiva za prevarante i kriminalce. Jednom prilikom je policija u Španiji pronašla 150.000 falsifikovanih pasoša koji su se prodavali kriminalcima u istočnoj Evropi.

 

Takođe je pokušano da se nekoliko afera oko kupovine i prodaje velikih količina oružja pripiše ovoj državi, ali je dokazano da njeni vladari nisu imali nikakve veze sa tim mahinacijama.

Poslije požara koji je zahvatio platformu, princ i princeza su se povukli sa položaja i svoje malo carstvo prepustili sinu Majklu, koji je osnovao kompaniju za iznajmljivanje prostora na Internetu.

 

Pošto je Silend suverena država, ona ne može biti prodata, ali princ Roj uvjerava da bi to mogao da sredi – za cijenu od milijardu dolara. Do tada, ako želite da podignete svoj socijalni status i postanete lord, ledi, baron ili baronesa Silenda – platite 20 funti i to će vam biti omogućeno.

(zanimljiveinformacije)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com