Naučili smo lekciju iz devedesetih: Prilivu izbjeglica odgovoriti na najbolji i najhumaniji mogući način!

Crna Gora je devedestih godina 20. vijeka postala dom za brojne raseljene i interno raseljene osobe iz regiona, pa je za očekivati da su naučene brojne lekcije i izvučene pouke, kako bi se svakom eventualnom prilivu izbjeglica odgovorilo na najbolji i najhumaniji mogući način.
To je ocijenio zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković, povodom 20. juna – Svjetskog dana izbjeglica.
Najveća izbjeglička i migrantska kriza u Evropi od Drugog svjetskog rata, postala je problem velikih razmjera, za čije prevazilaženje još nije pronađeno trajno rješenje. Iako Crna Gora nije bila direktno pogođena posljednjim izbjegličkim talasom, ukazujemo da je u tom smislu najznačajnije da država svim ugroženim osobama obezbijedi minimum ljudskih prava i sloboda koja su im zagarantovana međunarodnim standardima i nacionalnim zakonodavstvom”, saopštio je Baković.
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja saopšteno je da Vlada radi na dugoročnim rješenjima za raseljena i interno raseljena lica kroz lokalnu integraciju (stambene projekte) i ostalim pristupima prava, kao i kroz dobrovoljni povratak sa održivim rješenjima.
“Strategijom za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica, s posebnim osvrtom na Kamp Konik, postavljen je okvir za djelovanje države na planu stvaranja uslova za trajno i održivo rješavanje pitanja raseljeništva na period od avgusta 2011. do decembra 2015. godine. Poštujući lični izbor raseljenih, Strategijom su definisana dva moguća rješenja ovog pitanja – lokalna integracija i dobrovoljni povratak”, saopšteno je iz Ministarstva.
Oni su podsjetili da je na Koniku u prvoj fazi izgrađeno je 48 stambenih jedinica od ukupno 90, koliko je planirano.
“Takođe, kroz Regionalni stambeni program za Crnu Goru, predviđeno je obezbjeđivanje sredstava za rješavanje stambenog pitanja za 6.063 lica koja spadaju u najranjivije kategorije. Regionalni stambeni projekat sprovodi se u više od 13 crnogorskih opština i značajno će doprinijeti zatvaranju najvećeg kolektivnog centra u Crnoj Gori, Kampa Konik, kao i ostalih kolektivnih centara za smještaj izbjeglica i interno raseljenih lica”, piše u saopštenju.
Prema podacima UNHCR-a u svijetu ima 59,5 miliona nasilno raseljenih ljudi, 19,5 miliona izbjeglica i deset miliona apatrida. Takođe se navodi da je 18 odsto izbjeglica mlađe od 18 godina, kao i da 53 odsto svih izbjeglica dolazi iz Somalije, Avganistana i Sirije.