NEGATIVNA KAMPANJA: Tužba protiv Uprave za igre na sreću

Tvrdnje Uprave za inspekcijske poslove, kako su istakli u EGM, najbolje je demantovala Uprava za inspekcijske poslove, čiji je nalaz pokazao da oni posluju u skladu sa zakonskom regulativom naše države.
“Nadamo se da će sud ispraviti nepravdu. Vjerujemo da sudstvo i njegove institucije ovdje u Crnoj Gori (sud, tužioci, policija) rade svoj posao dobro i ispravno, na osnovu dokazanih činjenica i imajući u vidu pretpostavku nevinosti. Za razliku od činjenja drugih politički motivisanih organizacija, od kojih očekujemo isto, tj. da pokušaju da stvore slučaj tamo gdje slučaj uopšte ne postoji”, kazali su u EGM-u.
Iznose činjenice
E-Gambling Montenegro je, kako tvrde u toj firmi, već počeo da javno iznosi činjenice koje su na strani kompanije, kao i očigledno zlonamjerna i manipulativna ponašanja i motive koji stoje iza svega, a koje ponavljaju pojedini mediji u Crnoj Gori.
“Mi vjerujemo, a na to smo ukazivali i ranije, da se neki bivši visoko rangirani službenici i politički motivisane organizacije samo pretvaraju da zagovaraju dobrobit države. Međutim, njihova djela su upravo rezultirala suprotnim: nijesu dobili ništa, a uzrokovali su ozbiljne finansijske gubitke i štetu svima, a čak im i ne smeta da blate ugled svoje države. Da damo konkretniji primjer u našem slučaju – da je npr. Ilija Vukčević iz Uprave za igre na sreću posmatrao EGM kao dobronamjernog saradnika i pogodnog partnera, te su nas pustili da radimo, umjesto što su pokušavali da nas sve načine spriječe da poslujemo, do sada bi EGM platio sve, čak i one sporne bivše dugove”, objasnili su u EGM-u.
Da nije bilo optužbi, koje je kasnije demantovala inspekcija, u EGM-u smatraju da bi i država imala finansijsku korist.
“To su stvarni finansijski gubici za državu, dok su sa druge strane pokušali prikazati nešto što je jednostavno nepostojeća “milionska šteta u potencijalnim prihodima”. Osim finansijskih gubitaka, mogli smo i možemo vidjeti prilično dobro koliko štete članci u pojednim medijima i pogrešna komunikacija Vukčevića nanose samom ugledu zemlje u međunarodnoj javnosti, generalno što se tiče presude i mišljenja institucija, online kockanja i finansijskog sektora”, saopštili su u EGM-u.
Negativni publicitet
Prema riječima predstavnika EGM, ranije su učesnici na tržištu smatrali da su zakonodavstvo države, regulatorni i finansijski sistem Crne Gore na takozvanoj “bijeloj listi”, među ostalim konkurentskim državama kao što su Malta, Gibraltar i ostala tržišta uglavnom pod nadležnosti Ujedinjenog Kraljevstva.
“Do sada, nakon više od godinu dana negativnog publiciteta i buke koja je odjeknula širom zemlje, a znajući što se dogodilo s EGM kompanijom, većina ovih učesnika tržišta ima veliki znak pitanja u slučaju da uopšte žele poslovati s kompanijama pod crnogorskom nadležnošću. Pitam se što bi mogla biti korist za medije koji su vodili hajku protiv nas i Vukčevića da kompenzuju takve direktne i indirektne gubitke i štetu koju ne plaćaju oni, već drugi”, istakli su u EGM.
Ova kompanije, kako tvrde, donijela i generisala dodatne poslove u Crnoj Gori, te iskoristila ranije nepostojeći segment međunarodne tržišne mogućnosti, koji EGM nije uzeo ni od koga. “Mi trenutno nijesmo i nijesmo bili ni ranije ni na koji način dio crnogorske politike, već smo
podržavali i promovisali Crnu Goru svuda. To su dokazane činjenice. Žao nam je ali moramo kazati da su neki pristrasni ljudi, zahvaljujući sebičnim interesima, željeli po svaku cijenu uništiti sve samo da bi nanijeli štetu ‘neprijateljima'”, ocijenili su u pomenutoj kompaniji.
Zbog svega navedenog, u EGM smatraju da će uskoro proći negativni period.
“Sve dok god budemo osjećali korektan pristup i tretman koji će nam omogućiti poslovanje, mi smo odlučni da obnovimo uzajamno korisno poslovanje i pozitivan ugled ne samo za nas nego i za Crnu Goru takođe”, zaključili su u EGM.
Pokrenuli novi sudski postupak
Kako je saopšteno u E-Gamblingu, prije nekoliko mjeseci su zatražili ispravku i pravni lijek povodom lažnih i nečinjeničnih članaka objavljenim u jednom mediju, ali su oni to odbili.
“Sada smo ponovo pokrenuli sudski postupak protiv tih klevetničkih članaka, kako oni u potpunosti predstavljaju neetički i neprofesionalni novinarski rad. Takođe, oni pokušavaju predstaviti medij kao nezavisan i objektivan sa snažnijim kritičkim osvrtom u odnosu na druge, dok su oni u stvarnosti daleko od toga da budu savršeni kao kompanija. Imamo poslovicu za takvo ponašanje: ‘Počisti prvo pred svojim vratima'”, zaključili su u EGM.
Vukčević tražio provjeru
Prema tvrdnjama Vukčevića, E-Gambling Montenegro je pod sumnjivim okolnostima dobio ugovor da za jednu licencu otvori 21 sajt za klađenje, iako su do sada priređivači mogli na jednu licencu da otvore jedan sajt za što su plaćali 10.000 eura mjesečno. Sa druge strane, objašnjava Vukčević, E-Gambling Montenegro je za sve sajtove plaćao samo 10.000 eura, čime je navodno prekšio Zakon o igrama na sreću.
Kako smatra on, ovim je nanijeta višemilionska šteta državi, zbog čega je Uprava za igre na sreću i naložila inspekcijski nadzor i provjeru poslovanja ove kompanije.