Nekultura postala pravilo u Skupštini: Pljušte uvrede, prijetnje, pozivi na fizičke obračune…

Po mišljenju Borisa Raonića, direktora Građanske alijanse, problem niske kulture komunikacije u Skupštini Crne Gore je višeslojan.
“Neadekvatna osuda javnosti brojnih prethodnih incidenata, kao i blokada procesa pred matičnim Odborom za ljudska prava, dovela je do toga da je takvo ponašanje normalno, pa ovo što gledamo u parlamentu u poslednje vrijeme ne treba nikoga da iznenađuje. Javnosti i medijima su takve scene atraktivnije od, recimo argumentovane rasprave nekog poslanika koja bi dovela do boljitka za građane. Dok god građani ne vide ovo kao problem, živjeće loše jer će oni koji ih predstavljaju biti ventil za njihova pražnjenja negativne energije ili za podsmijehe, a ne osobe koje zastupaju njihove interese. U takvom ambijentu ostaju nerimijećeni svi oni koji se temeljito bave poslaničkim poslom”, istakao je Raonić.
Za poslednji primjer neprimjerenog dijaloga u parlamentu „zaslužni“ su poslanici Emilo Labudović (DF) i Obrad Mišo Stanišić (DPS). Postavljajući pitanje vicepremijeru Dušku Markoviću, Labudović je pomenuo i tog poslanika DPS-a.
“Vi ste potpredsjednik Vlade, zbog čega ne možete da iznosite političke stavove kao što može da uradi,na primjer, Obrad Mišo Stanišić kao poslanik DPS-a”, kazao je Labudović.
Ne javljajući se za riječ, Stanišić je iz poslaničke klupe dobacio Labudoviću da je rekonvalescent, to jest neko ko se oporavlja od teške bolesti.
“Nabijem te na jednu stvar”, uzvratio mu je Labudović prije nego što mu je mikrofon ponovo uključen.
Poslanik DF-a je nakon toga poručio da neće izaći iz Skupštine dok mu ne bude postavljena dijagnoza.
“Jesam li došao iz Dobrote ili iz vražje majke? Odgovorićeš mi jednog dana, budi siguran”, priprijetio je poslanik DF-a Stanišiću.
Poslanik DPS-a je odgovorio da Labudović dobro zna na šta je mislio kada je za njega rekao da je rekonvalescent.
U parlamentu smo nedavno imali brutalan primjer nekulture uoči početka rasprave o izboru članova Vlade izbornog povjerenja. Premijer Milo Đukanović došao je da obrazloži predlog za popunu svog kabineta, a poslanici DF-a dočekali su ga skandiranjem „Milo, lopove“. Ni on im nije ostao dužan i uzvratio im je riječima „bravo, kreteni“.
Potom je nastao metež u kojem su se čule nedopustive psovke.
Milica Kovačević iz Centra za demokratsku tranziciju (CCT) podsjeća da je ponašanje poslanika regulisano poslovnikom Skupštine i etičkim kodeksom.
“Tim aktima je propisana i procedura za kažnjavanje različitih vidova kršenja pravila. Vidimo da vrijeđanje i drsko i nekulturno ponašanje postaju obilježje komunikacije u parlamentu i da apeli i javne kritike ne daju nikakve rezultate”, navela je Kovačevićeva.
Kako je dodala, u ovakvoj situaciji kao jedini djelotvorni metod ostaje izricanje sankcija.
“Odgovornost je rukovodstva Skupštine i svih poslanika koji ne podržavaju takvo ponašanje da pokrenu odgovarajuće procedure. To je neophodno kako bi se poslala jasna poruka da vrijeđanje u najvažnijoj demokratskoj instituciji, pred cijelom crnogorskom javnošću, nije nešto što treba tolerisati”, podvukla je Kovačevićeva.
Kako je zaključila, ovdje nema podjela na vlast i opoziciju, nego na odgovorne i kulturne i na one druge.
Etički kodeks mrtvo slovo na papiru
Po mišljenju Borisa Raonića, potrebno je da se u narednom periodu nađe način da se odblokira rad matičnog odbora kako etički kodeks ne bi bio mrtvo slovo na papiru.
“Neophodno je i da mediji ukažu na opasnost od ovakvih pojava, jer se to višestruko prenosi na narod. I sama Skupština mora da se ogradi od takvih postupaka i da se posveti svojoj funkciji, a ne zabavljanju naroda”, naglasio je Raonić.
(Dan)