Nemamo predavače za stomatologiju i farmaciju - Volim Podgoricu

Nemamo predavače za stomatologiju i farmaciju

Dekan Medicinskog fakulteta i bivši ministar zdravlja Mirodrag Radunović je ocijenio da zabrinjava činjenica da na nekim katedrama za 21 godinu postojanja Medicinskog fakulteta nijesu iznjedreni naslednici sa akademskim zvanjima koji bi predstavljali kontinuitet i budućnost fakulteta. Istakao je da se od njegovog izbora na mjesto dekana Medicinskog fakulteta, početkom novembra, krenulo u realizaciju izbornog programa na osnovu kojeg su dobili većinsko povjerenje članova Vijeća.

“Držanje teorijske nastave na Medicinskom fakultetu povjereno je nastavnicima iz Crne Gore. Na pretkliničkoj grupi predmeta afirmisan je veći broj nastavnika i saradnika, a angažovanjem doktora iz Kliničkog centra kao saradnika u nastavi stvoren je povoljan milje za usvajanje kliničkih vještina. Na studijskim programima stomatologija i farmacija zbog nedostatka sopstvenog kadra nastavu drže nastavnici sa Univerziteta u Beogradu. S obzirom na to da na farmaciji imamo angažovano pet doktora nauka iz Crne Gore, njihovim izborom u zvanja bi se kompenzovao deficit kadra”, kazao je Radunović.

Prema njegovim riječima za izvođenje praktičnog dijela nastave za Studijski program farmacije koriste se laboratorije Prirodno-matematičkog fakulteta, CALIMS-a, Institut za javno zdravlje, Klinički centar Crne Gore.

“Prostor na Medicinskom fakultetu racionalno se koristi, uz cjelodnevnu popunjenost, a za potrebe nastave stomatologije i farmacije koriste se amfiteatar na morfološkoj grupi predmeta, kao i amfiteatri na Institutu za bolesti djece i u Institutu za javno zdravlje. Pokazalo se kao nužna potreba, uz podršku UCG, tražiti novi, adekvatan prostor za Studijski program farmacija u cilju objedinjavanja usvajanja teorijske nastave i praktičnih vještina na jednom mjestu. Ovih dana je počelo preseljavanje studenata iz starog Doma u zgradu Univerzitetskog centra u Beranama, u prostorije JU Dom učenika i studenata. Prostor za Visoku medicinsku školu je opremljen i tokom raspusta će se završiti preseljenje, tako da će, očekujem, nastava u ljetnjem semestru početi u novim prostorijama”, ističe Radunović.

On kaže da je za uspješnu misiju fakulteta potrebno da svaki zaposleni, saradnik i nastavnik, na svih pet studijskih programa ispunjavaju svoje obaveze u skladu sa potpisanim ugovorom o radu.

“Nijesmo imali uticaja na izbor saradnika u nastavi, niti na izbor nastavnika po eksternom i internom konkursu. To je završeno prije mog izbora, plan održavanja praktične nastave je donesen početkom rada semestra. Bilo je negativnih konotacija povodom (ne)izbora pojedinih nastavnika u akademska zvanja, sa čime je javnost već upoznata, kao i odlazak nekoliko kolega u starosnu penziju, čime je došlo do smanjenja broja nastavnika u Vijeću Medicinskog fakulteta”, dodao je on.

Radunović je kazao da su usvojeni programi i planovi održavanja nastave na specijalističkim programima Radiologija i Porodična medicina.

“Nastava je počela, a uz sopstveni kadar,veliku pomoć u cilju višeg kvaliteta nastave omogućile su nam kolege profesori, regionalni autoriteti sa Medicinskog fakulteta u Beogradu i Ljubljani. U programu smo predložili da Medicinski fakultet treba da bude centar naučnoistraživačkog rada, da objedini sve potencijale sa klinika, pretklinika i Instituta za javno zdravlje, svih nastavnih baza da bi kroz saradnju sa centrima iz regiona omogućili dodatnu edukaciju, transfer znanja, veću mobilnost saradnika, nastavnika i studenata, a time veću vidljivost fakulteta i Univerziteta Crne Gore na mapi akademske zajednice. Formiran je Savjet za naučnoistraživački rad, koji je sastavljen od eminentnih profesora, tender je u toku za dokompletiranje opreme i nabavke reagensa, što će omogućiti stavljanje u funkciju laboratorije i PCR za različite modele naučnoistraživačkog rada”, poručio je Radunović.

Radunović kaže da je analizom kvaliteta nastave i anketa studenata iskazan pozitivan odnos prema kvalitetu teorijskog dijela nastave, a zamjerke su prepoznate u savlađivanju praktičnih vještina.

“Implementacijom postojećih kurikuluma mora se intenzivirati praktični rad sa studentima u manjim grupama. Na pretkliničkim predmetima kroz vizuelnu interaktivnu nastavu na simulatornim modelima studenti treba da dobiju osnovna znanja a tokom kliničkog staža da se upoznaju sa osnovnim dijagnostičko terapeutskim metodama u tretmanu pacijenata. Zato smo planirali da tokom savlađivanja praktičnih vještina uvedemo  “kliničke rotacije” studenata i saradnika”, rekao je on.

Naime, kako napominje, takvim kruženjem po svim djelovima jedne klinike, studenti će imati priliku da se upoznaju sa različitim bolestima, njihovom dijagnostikom i liječenjem uz stručnu pomoć nastavnika-saradnika iz te oblasti.

“Takođe, podržavajući inicijativnost Centra za studije i kontrolu kvaliteta UCG, u cilju postizanja višeg kvaliteta nastave, planiramo uvesti katalog praktičnih vještina, u kojem će biti upisane vještine sa kojima se student mora upoznati tokom boravka na klinici, a ovladanost njima garantuje nastavnik-saradnik svojim potpisom, kao i prisustvo nastavi”, pojasnio je on.

Radunović kaže da su unaprijeđeni uslovi za liječenje u zdravstvenom sistemu, obnovljena oprema, uvedeno elketronsko zakazivanje pregleda, uvedene telemedicina i renovirane klinike, što znatno olakšava rad.

“Rad ljekara i zdravstvenih radnika nije adekvatno valorizovan. Iako postoji odličan granski kolektivni ugovor, treba raditi na njegovom unapređenju. Približavanjem ulaska u EU postoji bojazan da talas migracija zdravstvenih radnika ne zadesi i Crnu Goru, što se dešavalo i sa doktorima i sestrama u razvijenijim ekonomijama od crnogorske. Zato bi trebalo sistemski urediti finansiranje zdravstvene zaštite, a uz to visinu primanja za zaposlene dovesti na optimalan nivo. Samo rješavanjem egzistencijalnih pitanja zaposlenih, na dugi rok, obezbijedićemo zadržavanje kvalitetnih resursa u sistemu”, zaključio je Radunović.

DAN

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com