Neredi u Podgorici kroz prizmu medija

Mediji su čitaocima i gledaocima, u skladu sa svojim uređivačkim politikama, situaciju u Podgorici prezentirali na različite načine-od kratkih vijesti strogo informativnog karaktera, preko nepotpunih informacija, pa do raznih spekulacija.
Mediji u regionu
U medijskim senzacijama je i ovog puta srpski Kurir bio na prvom mjestu. Taj beograski list je i nedavno izvještavajući o višednevnim protestima DF-a u Podgorici svojim netačnim informacijama opremljenim bombastičnim naslovima pokušao da Crnu Goru predstavi kao nebezbjednu zemlju. Ovoga puta je čini se otišao korak dalje jer je juče u udaranoj vijesti na portalu Kurira bilo objavljeno da crnogorska policija hamerima gazi građane koji su bili na protestu DF-a. Inače, organizatori su protest danima najajvljivali kao miran ali je okončan nasiljem.
I danšnji naslovi u tom mediju ne odstupaju od jučerašnjih.
“PAO MILO: Narod srušio posljednjeg balkanskog diktatora, MILO KRENUO NA SVOJ NAROD: Brutalan obračun poslušnika režima sa golorukim i gladnim!, BRUTALAN LOV POLICAJACA: Prebijali i silom izvlačili iz vozila, gnječili im glave nogom,SUZAVAC, ŠOK BOMBE I PREBIJANJE GRAĐANA: Podgorica mirna posle brutalne intervencije Milove policije”, su samo neki od naslova koji su objavljeni danas u Kuriru.
Ukoliko čitaoci Kurira ne prate izvještavanja drugih medija mogu zaključiti da je u Crnoj Gori trenutno ratno stanje i da vlada pravi haos.
Ostali regionalni mediji su takođe pratili dešavanja u Podgorici, veliki broj njih je poslao i svoje novinare da izvještava sa protestnog okupljanja DF-a, ali su za razliku od Kurira bili manje senzacionalni i uglavnom informativni- o tome kako je došlo do nereda, broju povrijeđenih građana, policije, pričinjenoj šteti, kao i tome da li je policija sprečavajući nasilan ulazak demonstranata u zgradu Skupštine koristeći suzavac i šok bombe prekoračila ovlašćenja…
„Demonstranti ispred Skupštine bacali petarde i baklje. Na ulice su izašle i specijalne snage, a demonstranti su rasterani“, navodi RTS. Dodaje se da je „u Podgorici danas, posle nereda u centru grada mirno.“
Isti zaključak, da je u gradu danas mirno, navode i Politika i Večernje novosti.
Više medija prenosi saopštenje Delegacije EU u Podgorici u kojem se „apeluje na sve političke partije da se ponovo uključe u konstruktivan dijalog unutar Skupštine Crne Gore koja predstavlja ključni forum za političku debatu“.
„Balkanmagazine.net“ navodi u tekstu pod naslovom „Rušenje Mila Đukanovića, kao budućeg pro-NATO lidera“: Prenosi se stav predsjednice Helsinškog odbora za ljudska prava Sonje Biserko: „Ne birajući sredstva, Rusija kroz proteste Demokratskog fronta u Crnoj Gori ulazi u poslednju fazu antiNATO angažmana. DF svoj stvarni cilj neuspešno pokušava da prikrije pričama o navodnom nezadovoljstvu crnogorskih građana autoritarnom vlašću u Podgorici, kao i složenim socijalnim i ekonomskim prilikama”.
Sa njom se slaže i lider Nove stranke Zoran Živković, bivši savezni ministar zajednice SCG, koji za Danas ocenjuje da je očigledno da je za to što se dešava u CG neko dobio stimulans u novcu, da sruši Mila Đukanovića, kao budućeg proNATO lidera.
Izvještač Hrvatske televizije javio se u živom uključenju u 22.30 iz Podgorice. On je naveo da je centar grada „demoliran nakon kaosa koji je nastupio nakon što je policija rastjerala prosvjednike koji su ih prethodno zasuli kamenjem, bakljama i Molotovljevim koktelima. Miris suzavca osjetio se dugo u noć. Sve je počelo kao prosvjed oporbenog Demokratskog fronta uz četničku ikonografiju, srbijanske zastave i dosta alkohola“.
Zagrebački Jutarnji list u tekstu pod naslovom: „Kaos u Podgorici – Prosvjednici s bejzbol palicama krenuli na parlament, policija uzvratila, čula se i pucnjava“ navodi da su „prosvjednici pokušali nasilno ući u zgradu Skupštine što im policija nije dopustila“.
„Demonstranti su policiju gađaju bocama i kamenjem, a bacane su i baklje i suzavci. Policija je odgovorila topovskim udarima i suzavcem. U sukobima je s obje strane ozlijeđeno više osoba, crnogorske Vijesti govore o 40 ranjenih“, piše Jutarnji.
Slično piše i Slobodna Dalmacija.
„Kao odgovor na brojno kamenje i baklje koje su na njih bacali iz mase od 15-ak tisuća prosvjednika koji su se okupili na platoi između spomenika kralju Nikoli Petroviću i Skupštine Crne Gore, policija je u subotu oko 22 sata bacila suzavac. Masa se potom uskomešala, nastala je trka i bježanje pri čemu su mnogi pali na tlo i tako ozlijeđeni jedni od drugih i bez intervencije policije“, piše taj medij.
Slobodna navodi da je „suzavac na masu bačen nakon dugotrajnog dobacivanja policiji a prosvjednici su izgubili kontrolu nad masom i sve je krenulo smjerom kojeg nitko normalan nije želio.“
Sarajevsko Oslobođenje navodi da su demonstranti u centru grada razbili nekoliko izloga butika i prodavnica, i da su opljačkali zlataru Majdanpek, koja se nalazi u zgradi hotela “Nikić”.
„Polomljena su i stakla na poslovnici Lovćen osiguranja u ulici Slobode, kao i stakla poslovnice Prve banke u ulici Vuka Karadžića. Također, demolirano je i nekoliko semofora u užem centru grada“, navodi Oslobođenje.
Dnevni avaz prenosi stav potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova i evropskih integracija Igora Lukšiča da su protesti opozicionog Demokratskog fronta sinoć u Podgorici u suštini organizirani u pokušaju da se Crna Gora zaustavi u posljednjoj dionici realizacije strateškog cilja – članstvu u NATO savezu.
Danas
Danas međutim izvještaja o Podgorici nema pogotovo ne na udarnim mjestima. „Haos“ je sređen za jedan dan.
Strani mediji
I Strani mediji su u protekla dva dana bili veoma aktivni kada su u pitanju protesti i dešavanja sa protesta održanih u Podgorici u noći 24. oktobra. Gotovo svi strani mediji koji izvještavaju o Crnoj Gori ističu u prvi plan da je policija reagovala suzavcem nakon što je napadnuta od strane demonstranata kamenicama, bakljama i šok bombama.
Većina stranih medija nema novinare u Crnoj Gori, pa prenose izvještaje agencija Reuters, Associated Press, France Presse.. Između ostalog, bitno je naglastiti da strani mediji uglavnom prenose kako cilj protesta nije bio samo pad Đukanovićeve Vlade, već i blokiranje evro-atlantskih integracija Crne Gore.
The New York Times
The New York Times se poziva na izvještaj Associated Press-a i prenosi već dobro poznate činjenice, poput one da je crnogorska policija bacila suzavac na opozicione demonstrante koji su, zahtijevajući ostavku vlade premijera Đukanovića, napadali crnogorsku policiju koristeći baklje, kamenice i šok bombe.
Između ostalog, New York Times prenosi da su anti-vladini demonstranti okupljeni na trgu zahtijevali ostavku vlade, dok je opozicioni lider Nebojša Medojević uzvikivao „diktator mora pasti“, misleći pri tom na Đukanovića koji je prema izjavama opozicije autoritrni vladar Crne Gore već 25 godina.
„Pojedini demonstranti su nosili transparente: „Ne u NATO“ i „Za vojnu neutralnost CG“, a Zoran Kovačević, nezaposleni električar je rekao: „mi smo protiv NATO, ali više od svega, mi smo gladni.“, prenosi New York Times.
„Crnogorska pro-zapadna vlada se nada da će dobiti pozivnicu za NATO u decembru ove godine, dok se mnogi Crnogorci usled istorijskih veza između CG i Rusije još uvijek protive članstvu CG u NATO-u,“ stoji u saopštenju New York Times-a.
Agencija Reuters
Više stranih medija prenosi izvještaj Agencije Reuters, koja između ostalog navodi: „Protesti su počeli mirno, ali su postali nasilni nakon što su demonstranti bacili baklje i zapaljive objekte na policiju ispred Skupštine.“
The Guardian
The Guardian se poziva na agenciju France-Presse i navodi: „Jedan od demonstranata je nosio transparent – Nikad u NATO, dok su pojedini demonstranti, poput penzionera Gorana, naglasili da protesti nijesu zbog NATO-a i Rusije, već zbog toga što vode bijedan život. Navodi se i citat pomenutog penzionera koji kaže: „Đukanović nas je opljačkao, nema posla, on je uništio ovu državu.“
BBC
BBC je izrazito kritički nastrojen u svom izvještaju i u članku pod naslovom „Demonstranti žele da se premijer Đukanović povuče sa funkcije“ se navodi da je premijer na vlasti već dvije decenije i da je 2012. godine dobio na izborima po treći put od kako je Crna Gora nezavisna država.
„Vladati više od 25 godina bi bilo previše čak i da je Mahatma Gandi, a ne ovakav lopov“, Gardijan prenosi izjavu koju je Rašo, tridesetogodišnji demonstrant, dao agenciji France Presse.
Agencija Nova
Italijanska Agencija „Nova“ objavila članak pod nazivom „Crna Gora: Sukobi demonstranata i policije, u pritvoru lider Demokratskog Fronta“ u kojem se osvrće na pozadinu protesta i između ostalog navodi da je Demokratski Front tražio ostavku vlade i prijevremene izbore, dok na drugoj strani Demokratska partija socijalista optužuje DF da ne poštuje volju birača i rad državnih instituicija.
Dešavanja u Podgorici nijesu zanemarili ni ruski mediji.
Sputnik
Sputnik prenosi da je oko 40 osoba povrijeđeno u sukobima policije i demonstranata, pri čemu se akcenat stavlja na to da je policija upotrijebila suzavac kao odgovor na sve izraženije napade demonstranata.
RiaNovosti
Agencija RiaNovosti već u naslovu stavlja akcenat na pritvaranje dva poslanika prilikom protesta u Podgorici. „Protesti su bili mirni do trenutka pokušaja nasilnog upada u zgradu Parlamenta, kada su pojedini poslanici prišli policijskom kordonu i zahtijevali da im se dozvoli ulazak u zgradu. Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić putem telefona ponudio demonstrantima da uđu u zgradu Skupštine kroz drugi ulaz, što su oni kategorički odbili. Nakon toga, poslanik Radunović je neposredno prije početka nereda postavio policiji ultimatum od 10 minuta da puste poslanike u zgradu Skupštine, navodeći da u suprotnom „nijesu odgovorni za ono što će se desiti“, prenosi RiaNovosti.
Komersant
Dopisnik Genadi Sisojev piše za ruski Komersant o protestima, opisujući pozadinu protesta i dešavanja koja su uslijedila nakon što je policija upotrijebila suzavac da rastjera protestante koji su bakljama, kamenicama i šok bombama vršili neprekidne napade na policijske službenike.
On prenosi tvrdnje da je policija u podgoričkom restoranu „Kristal“ uhapsila jednog od lidera Demokratskog fronta – Andriju Mandića, koji je prema navodima dopisnika pozvao pristalice da ovog puta dovedu slučaj do kraja.
U tekstu se navodi: „Anti – vladina kampanja u Crnoj Gori se vodi od kraja septembra. Prije nedjelju dana pristalice opozicionog Demokratskog Fronta su pokušale da se probiju u zgradu Parlamenta, kao odgovor na rušenje njihovog šator naselja postavljenog u centru glavnog grada. Glavni zahtijev opozicije bio je da Vlada podnese ostavku i da se formira prelazna Vlada , ali mnoge parole svjedoče o tome da je glavni cilj inicijatora protesta bio da se blokira poziv Crne Gore u NATO, koji se očekuje u decembru ove godine.
Dopisnik za Komersant takođe prenosi tok događaja sa protesta, navodeći:
„Nakon što je policija razbila šator kamp u centru Podgorice i spriječila zauzimanje Skupštine od strane pristalica Demokratskog Fronta, njeni lideri su kao zadatak broj jedan postavili zbacivanje Vlade. EU je pozvala sve crnogorske partije na “uzdržanost i poštovanje zakona”. Međutim, u Moskvi smatraju da evro – atlantske integracije Crne Gore “ne dovode do konsolidacije i prosperiteta”.
Sisojev je dao i kratak osvrt na pitanje zašto pristupanje Crne Gore u NATO neće izazvati velike tenzije između Rusije i Zapada, naglašavajući da je Skupština Crne Gore 16. septembra usvojila rezoluciju o pristupanju NATO –u i da je ta odluka bila podržana ubedljivom većinom poslanika. Osim toga, on navodi da integraciju CG u NATO savez podržavaju SAD, dok novi ruski ambasador u Podgorici smatra da će Rusija poštovati izbor Crnogoraca. Dopsinik zaključuje riječima da to znači da je pitanje ulaska Crne Gore u NATO u decembru ove godine praktično riješeno.
Crnogorski mediji
Kao što je i za očekivati danas su glavne vijesti u crnogorskim štampanim medijima Pobjedi, Danu i Vijestima, sinoćnja dešavanja u Podgorici.
Provladin medij Pobjeda glavni tekst pod naslovom “Od “mirnog protesta” do stvaranja haosa” počinje riječima poslanika DF-a Slavena Radunovića koje su bile “okidač” za početak nereda. Opozicioni Dan u tekstu “Šok bombama na demostrante, uhapšeni Mandić i Radunović” piše da je policija brutalno prekinula sinoćnji protest kojem su prisustvovale hiljade građana, te da je rukovodstvo DF-a najavilo da nastavlja borbu.
Takođe, opozicioni Nezavisni dnevnik Vijesti je objavio da je “Slaven (Radunović) zapalio masu, a da su specijalci brutalno ugušili protest”.
Za razliku od srpskog Kurira štampani mediji u Crnoj Gori su o dešavanjima u Podgorici izvještavali hronološki, ali “upakovano” u skladu sa uređivačkom politikom svoje kuće.
Što se tiče televizija u Crnoj Gori državna RTCG je fokus izvještaja stavila na aktivnosti policije-da su reagovali nakon što su demonstranti pokušali nasilno da uđu u Skupštinu, te naglasili da je policija postupila u skladu sa ovlašćenjima.
TV Vijesti je u svojim emisijama pratila situaciju u glavnom gradu, i nekoliko puta navela da je policija osim šok bombi i suzavca koristila i gumene metke. Međutim iz vrha crnogorske policije je CdM-u nezvanično saopšteno da policija tokom intervencije nije koristila gumene metke.
Nakon što su izbili neredi TVCG, TV Vijesti, TV Pink M, Atlas TV i Prva TV su u više termina emitovale vanredne vijesti.
Crnogorski portali su situaciju u Podgorici u subotu veče pratili uživo, sa lica mjesta, te su građani najvažnije informacije nalazili na portalima.
(CdM)