NEVLADIN SEKTOR SMATRA DA KOMISIJA ZA DROGE NE RADI SVOJ POSAO: Drže 15.000 narkomana

NVO „4 Lajf” i Juventas optužile su Ministarstvo zdravlja i Vladu da godinama ne vode računa o sprečavanju zloupotrebe droga i povećanju broja zavisnika. Direktor NVO „4 Lajf” Saša Mijović istakao je za „Dan” da državne institucije ni centa ne odvajaju za preventivne programe i servise nevladinog sektora, koji svakodnevno brinu o stotinama teških zavisnika. Mijović upozorava da raste broj mladih korisnika droga, kojima je postalo normalno da konzumiraju marihuanu i sintetičke droge. On objašnjava da staretegije koje Vlada redovno usvaja ne znače ništa bez konkretnih koraka na terenu, gdje je alarmantna situacija, posebno među srednjoškolcima i mladima do 25 godina.
– Godinama se borimo da obezbijedimo besplatno liječenje zavisnika u JU na Kakarickoj gori. Od Državnog savjeta za sprečavanje zloupotreba droga dobijamo ohrabrenje da opštine plaćaju tretmane, ali to zavisi od njihove dobre volje i finansijskih mogućnosti. Besmislene su funkcije Državnog savjeta i Komisije za droge, iako sam njen član, jer se radi o savjetodavnim tijelima koja ne donose odluke koje rješavaju problem narkomanije. Zabrinjava nas rad tih tijela, jer ništa ne mijenjaju i ne mogu da preduzmu korake da se spriječi broj korisnika droga. Nemamo nijednu preduzetu aktivnost od strane Ministarstva zdravlja da se problem narkomanije i porast broja mladih koji se drogiraju suzbije i zaustavi. Imali smo 2006. godine podatak da u Crnoj Gori postoji oko 6.000 zavisnika, a taj broj je sada sigurno udvostručen i kreće se i do 15.000, što najbolje znamo mi iz nevladinog sektora, jer nam se roditelji zavisnika svakodnevno obraćaju za pomoć i samo se vrtimo u začarnom krugu, ističe Mijović.
On kaže da Odjeljenje za droge u Ministarstvu zdravlja ne funkcioniše, a trebalo bi da bude ključni mehanizam u radu sa svim institucijama i nevladinim sektorom.
Programska direktorka za bolesti zavisnosti u Juventasu Tijana Žegura kazala je za „Dan” da sredstva od 100.000 eura, opredijeljena budžetom za 2016. godinu za pomoć osobama koje injektiraju droge i zaraženim virusom HIV, nijesu uplaćena. Žegura ističe da je isti iznos opredijeljen i za ovu godinu i da je obećano da će se sredstva za prethodnu godine raspodijeliti u 2017. godini.
– Još uvijek ne znamo koliko će se novca od 100.000 eura odvojiti za programe smanjenja štete. U Crnoj Gori su ove servise sprovodili Dom zdravlja Podgorica i nevladine organizacije Juventas i Cazas. Odjeljenje za droge u Ministarstvu zdravlja je u više navrata prekršilo uredbu o saradnji sa nevladinim organizacijama, posebno u dijelu osnivanja Komisije za droge.
– Kada govorimo o konkretnom akcionom planu strategije za sprečavanje zloupotrebe droga 2017–2018, moramo iskazati nezadovoljstvo time što je pomenuto odjeljenje 18. novembra 2016. godine isključilo nevladin sektor iz zagarantovane mogućnosti da učestvuje u izradi zakonskih, podzakonskih i strateških akata, a pozivaju nas da prikažemo svoje aktivosti. Ministarstvo je kršeći član 10. Zakona o sprečavanju zloupotrebe droga, kojim se nedvosmisleno nalaže formiranje multidisciplinarne komisije sa širokim djelokrugom, formiralo Komisiju za droge, sastavljenu isključivo od ljekara, većinom psihijatara i jednim, legitimno izabranim, predstavnikom nevladinog sektora, navodi Žegura.
(Dan)