Nikšićki stočari u strahu od medvjeda počeli da napuštaju sela, ministarstvo bez rješenja - Volim Podgoricu

Nikšićki stočari u strahu od medvjeda počeli da napuštaju sela, ministarstvo bez rješenja

Dok stočari iz nikšićkih sela kažu da su se zalud obraćali Ministarstvu poljoprivrede u vezi sa štetama koje su imali od medvjeda, iz tog vladinog resora, umjesto konkretnih rešenja po tom pitanju, pozivaju na oprez i pridržavanje preporuka.

Iako u resoru poljoprivrede kažu da stoje na raspolaganju stočarima, s druge strane, oni kažu da su im se zalud obraćali sa zahtjevima, na koje ni odgovore nijesu dobili.

“Vraćam se odakle sam i došao, sve mi se nakupilo, užasan put do moje kuće, godine, medvjedi i loš odnos Ministarstva poljoprivrede, zato sam odlučio da rasprodam stoku i da se poslije deset godina ponovo vratim za Vrbas, gdje sam u lokalnom parlamentu bio odbornik u dva mandata” kaže za “Dan” Momčilo – Mošo Kilibarda, stalni stanovnik Šulinog dola, zaseoka sela Smrduša u Banjanima.

Navodi da dok nije nedavno usmrćen medvjed u okolini Nikšića, bez auta nije smio poći kod komšije ili rođaka na kafu.

“Ali mi se i nakon toga nekoliko ljudi ponovo žalilo da ih je vidjelo u blizini svojih kuća. Ako iz Ministarstva poručuju da ne treba da se plašimo medvjeda, onda znači da oni treba da se plaše nas, teške gluposti. Medvjedi su zbog prenamnoženosti sišli sa planina i počeli dolaziti na naše kućne pragove i naša dvorišta. Ja sam prije dva mjeseca rekao, kada je medvjed usmrtio nekoliko bikova i krava, da treba da smičemo goveda pa da muzemo medvjede i da ih prodajemo. To isto i danas ponavljam i poručujem resornom ministarstvu. Ova vlast i Ministarstvo poljoprivrede sa ponašaju kao da su došli sa Menhetna ili Monmartra i došli na podgorički asfalt i nemaju nikakve veze sa selom, seljacima i građanima, koji su ih birali, a od kojeg žive. To je katastrofa, oni su se potpuno obnarodovali. Kada u Skupštinu treba da se poveća plata poslanicima, svi su jednodušni i svi ruke podignu”, primjećuje Kilibarda.

Zdravko Delibašić, stalni stanovnik sela Kamensko, koje pripada MZ Trubjela, za “Dan” kaže da je Lovačkom društvu “Dr Zoran Kesler” u Nikšiću lično podnio i potpisao zahtjev sa molbom da se ustrijeli medvjed mesožder, koji je njemu i njegovim komšijama nanio ogromnu štetu.

“Za prve dvije krave koje mi je jesenas ubio medvjed, veterinar mi je napravio zapisnik, koji sam podnio Ministarstvu poljoprivrede. Nikakav odgovor nijesam dobio, a zapisnike veterinara iz Nikšića platio sam 120 eura, što za mene nije mali novac. Iz tog razloga nijesam pravio zapisnike za ostale tri krave koje su mi proljetos stradale od medvjeda”, kaže Delibašić.

Odgovarajući na pitanja “Dana” na koji način će zaštititi poljoprivrednike-stočare u okolini Nikšića koji su zabilježili velike štete u vidu gubitka stočnog fonda zbog pojave medvjeda, iz Ministarstva poljoprivrede su kazali da shodno odredbama Zakona o divljači i lovstvu, korisnik lovišta je dužan da preduzima potrebne mjere za sprečavanje štete koju divljač može nanijeti ljudima ili imovini na zemljištima na kojima se prostire lovište.

“Vlasnici stoke i zemljišta na kojima se prostire lovište ili koja su u blizini lovišta dužni su da na tom zemljištu i objektima, kao dobri domaćini, preduzimaju sve potrebne mjere za sprečavanje šteta. Takođe, propisano je da je za štetu koju pričini divljač odgovoran korisnik lovišta, a da pravo na naknadu štete pripada vlasniku odnosno korisniku samo pod uslovom da je preuzeo sve potrebne mjere za sprečavanje štete, koje su bliže propisane Pravilnikom o mjerama za sprečavanje štete i načinu i postupku za ostvarivanje štete od divljači. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ima puno razumijevanje za probleme sa kojima se susreću poljoprivrednici i mještani seoskih područja, i stoji na raspolaganju za svaki vid pomoći i saradnje, u skadu sa važećim propisima”, navode u Ministarstvu poljoprivrede.

Upitani hoće li zaštititi porodice u više nikšićkih, ali i drugih sela u Crnoj Gori koji strahuju i za svoje i živote članova porodica zbog opasne zvijeri koja napada i ljude, iz Ministarstva kažu da strah od pojavljivanja i viđanja medvjeda u prirodi je potpuno razumljiv, ali je potreban dodatan oprez prilikom boravka u prirodi.

Podsjećamo na neka osnovna pravila ponašanja u staništu medvjeda: ne hranite medvjede – sve organsko smeće treba ponijeti sa sobom i pobrinuti se da hrana ne bude dostupna medvjedima. Ostaci hrane i smeća privlače medvjede, koji mogu početi da traže hranu i u drugim izvorima, što može dovesti do ozbiljnih problema, nemojte iznenaditi medvjeda – ukoliko se krećete kroz područja sa gustim rastinjem, budite dovoljno glasni kako bi medvjed mogao da vas čuje sa udaljenosti od oko 30 metara. U suprotnom, možete se naći unutar medvjeđe lične zone sigurnosti, što može izazvati osjećaj ugroženosti kod medvjeda, naročito ako je riječ o mečki sa mečadima. Ne prilazite medvjedu i ne bježite od njega – medvjede možemo posmatrati iz daljine. Ako medvjed prilazi, sklonite se sa njegovog puta. U slučaju iznenadnog susreta na blizinu, ostavite mu prostor da se povuče. Bježanje može izazvati medvjeda da vas proganja, što predstavlja dodatnu opasnost. Molimo vas da se pridržavate ovih savjeta kako bi svi boravci u prirodi bili sigurni i bez incidenta, poručuju u Ministarstvu poljoprivrede, navodeći da se sve mjere i aktivnosti koje preduzima ovaj resor odnose na teritoriju čitave Crne Gore, ne praveći bilo kakvu razliku koje je područje države u pitanju.

Dan

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com