NOVA ODLUKA O KUĆNOM REDU: Nema više bacanja smeća, ni trešenja stolanjaka preko terase - Volim Podgoricu

NOVA ODLUKA O KUĆNOM REDU: Nema više bacanja smeća, ni trešenja stolanjaka preko terase

Ukoliko nacrt odluke podgoričkog Sekretarijata za komunalne poslove, koji je na javnoj raspravi, stupi na snagu, etažni vlasnici više neće smjeti sa svojih balkona da prosipaju tečnost, bacaju predmete ili smeće,  neće smjeti ni da tresu tepihe ili druge prostirke.

Stanari će ubuduće morati da se ponašaju na način koji obezbjeđuje dnevni i noćni odmor svih stanara zgrade radnim danima u vremenu od 16 do 18 sati i od 21 do šest sati, kao i od 13 do 17 te od 23 do osam sati u danima vikenda.

Kako se navodi u predlogu, zabranjeno je vikom, galamom, glasnom muzikom ili pjevanjem narušavati mir u stambenoj zgradi i u dvorištu stambene zgrade, kao i remetiti mir mehaničkim izvorima buke (upotrebom motora, mašina, raznih aparata i sl.). Buka koja u zgradi nastaje prilikom korišćenja kućnih aparata, mašina, akustičkih i sličnih uređaja, ne smije preći graničnu vrijednost indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke na zdravlje ljudi, utvrđenih posebnim propisom. Dozvoljeni nivo buke u zatvorenom prostoru u zgradi u kojem se obavlja privredna ili druga djelatnost, kao i dozvoljeni nivo buke na otvorenom prostoru koji pripada urbanističkoj parceli, ne smije prelaziti granične vrijednosti iz stava 3 ovog člana. Skupština stambene zgrade može odrediti drugačiji raspored vremena za odmor i ta odluka mora biti istaknuta na oglasnoj tabli, o čemu se stara upravnik zgrade.

”Prostorije u kojima se obavlja djelatnost pri kojoj se stvaraju para, dim, mirisi ili nastaje buka od rada uređaja i sl, moraju imati urađenu izolaciju odnosno na drugi način obezbijediti da se ne ometa stanovanje ili ugrožava zdravlje stanara. Na prozoru, balkonu i terasi zabranjeno je držanje predmeta koji ugrožavaju bezbjednost prolaznika, narušavaju spoljni izgled zgrade ili ispuštaju tečnost u dvorište ili na posebne djelove drugih stanara. U stanu se mogu držati kućni ljubimci u skladu sa posebnim propisom Glavnog grada kojim se uređuje držanje kućnih ljubimaca”, predloženo je.

”Aparat za gašenje požara sa uputstvom za upotrebu u stambenoj zgradi postavlja se na vidnom mjestu i to najmanje po jedan aparat za elektroinstalacije, pored glavnog razvodnog ormara i najmanje po jedan aparat na svakoj etaži”, navedeno je u dokumentu koji se nalazi na javnoj raspravi.

Novčanom kaznom od 150 do 10.000 eura biti kažnjena stambena zgrada (Skupština stanara) kao pravno lice ako ne obezbijedi ispravnost protivpožarnih uređaja i redovno održavanje dimnjaka, ne obezbijedi aparat za gašenje požara sa uputstvom za upotrebu. Za isti prekršaj kazniće se upravnik kao odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 30 do 1.000 eura. Novčanom kaznom od 150 do 10.000 eura, kazniće se za prekršaj pravno lice ako nema ugrađenu izolaciju ili na drugi način nije obezbijedio prostoriju u kojoj se obavljanjem djelatnosti stvaraju para, dim, mirisi i nastaje buka od rada uređaja. Za isti prekršaj, kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 20 do 1.000 eura, dok kazna za preduzetnika iznosi od 50 do 3.000 eura”, navodi se u predlogu dokumenta.

Centralna javna rasprava o nacrtu odluke o kućnom redu u stambenim zgradama biće održana 8. decembra u zgradi Skupštine glavnog grada.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com