Obilježeno 26 godina od napada na Dubrovnik - Volim Podgoricu

Obilježeno 26 godina od napada na Dubrovnik

Prigodnim programom ”Da se ne zaboravi ” danas se u Dubrovniku obilježava 26. godišnjica početka napada na taj grad i jug Hrvatske 1991. godine.

Prvi dan oktobra 1991. godine više od 13 hiljada pripadnika Jugoslavenske narodne armije (JNA) uz pomoć rezervista iz Srbije i Crne Gore tačno u 6 sati ujutro napali su hrvatski jug s kopna, s mora i iz vazduha.

Već prvog dana Dubrovnik je ostao bez struje i vode, a želeći da uspostave potpunu informativnu blokadu, pripadnici JNA su tada avionima raketirali zgradu Centra za obavještavanje i repetitor i relej na Srđu, što je uzrokovalo prekid telefonskih i oštećenje radijskih veza.

Grad je tada branilo 750 slabo naoružanih branitelja.

O težini napada svjedoči činjenica da je samo u prvoj sedmici oktobra bilo 100 ranjenih i 27 poginulih dubrovačkih branitelja i građana. Tokom agresije na Dubrovnik i jug Hrvatske poginulo je više od 300 branitelja i civila, više od 30 hiljada ljudi moralo je napustiti svoje domove, a zarobljeno je 336 ljudi koji su odvedeni u srbijanske i crnogorske logore.

Program počinje u 9 ujutro

Program ”Da se ne zaboravi” počinje u 9 sati ujutro polaganjem vijenaca na gradskom groblju Boninovo, nastavlja se prigodnim programom učenika osnovnih škola u 10 sati u Crkvi svetog Vlaha, u 12 sati je polaganje vijenaca uz molitvu na brdu Srđ, dok je u 18 sati spuštanje vijenca u more za poginule na moru s broda Tirena iz luke Gruž.

Misa za sve poginule u Domovinskom ratu služiće se u crkvi Male braće u 19 sati.

 (Rtcg)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com